Bliżej sztuki - pierwsze spotkanie w ramach „Teatru na ekranie”

Bliżej sztuki - pierwsze spotkanie w ramach „Teatru na ekranie”

11 sierpnia 2020, godz. 10:34
MDK Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

6 sierpnia odbyło się pierwsze spotkanie w ramach nowego projektu Miejskiego Domu Kultury - „Teatr na ekranie”. W kameralnym gronie, na świeżym powietrzu widzowie przenieśli się do scenicznego świata Tadeusza Kantora. Oprowadziła po nim niezawodna w teatralnych kwestiach – Agnieszka Raj-Kubat.

„To nie jest łatwy spektakl” mówiła już we wprowadzeniu Agnieszka Raj-Kubat – teatrolożka, aktorka, instruktorka Teatru po Pracy działającego przy MDK. Ale przecież teatr ma zmuszać do myślenia, ma poruszać, ma prowokować. Spektakl „Umarła klasa” w reżyserii Tadeusza Kantora, który został wyświetlony 6 sierpnia, to dzieło fenomenalne, zagrane ponad 1500 razy na scenach całego świata. O jego wyjątkowości świadczą również liczne dzieła, które zostały zainspirowane tym spektaklem, wspomnieć można chociażby piosenkę Grzegorza Ciechowskiego o tym samym tytule.

I chociaż spotkanie było kameralne, cieszy niezwykle, że wśród wielbicieli teatru w Lublińcu pojawiają się nowe twarze. Kolejne spotkanie w ramach projektu „Teatr na ekranie” już 20 sierpnia. Tym razem widzowie obejrzą spektakl „Brancz” według scenariusza i reżyserii Juliusza Machulskiego. To tragikomedia rozgrywająca się w czasie rodzinnego spotkania. W założeniu ma to być zwykły, wspólny posiłek. Szybko jednak obnaża ciągnące się od lat rodzinne konflikty i wzajemne żale. Ukazuje też fundamentalne różnice w spojrzeniu na świat różnych pokoleń. W spektaklu zobaczymy m.in. Stanisławę Celińską, Annę Seniuk, Olgę Bołądź, Dawida Ogrodnika, Cezarego Pazurę i innych znamienitych aktorów.

Wstęp na seanse „Teatru na ekranie” jest darmowy. Spotkanie rozpoczyna się o godz. 19.30 prelekcją Agnieszki Raj-Kubat.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu