Jak wybrać dobrego smartfona?

Jak wybrać dobrego smartfona?

18 sierpnia 2020, godz. 8:37
Udostępnij: Kopiuj link

Każdy z nas posiada obecnie smartfon, który co jakiś czas trzeba wymienić na lepszy model. Warto przed zakupem poznać parametry, które pomogą przy wyborze. Na rynku można znaleźć tysiące modeli, dlatego tak ciężko wybrać idealny telefon. Poniżej dowiesz się o aspektach takich jak: wielkość i rozdzielczość ekranu, procesor, pamięć RAM,  bateria system operacyjny czy dobry aparat. Dzięki praktycznym wskazówkom wybierzesz model najbliższy Twoim potrzebom.

    1. Wielkość i rozdzielczość ekranu 
    2. Procesor i system operacyjny w smartfonach 
    3. Pamięć RAM i pamięć wewnętrzna
    4. Dobra bateria w smartfonie
    5. Dobra jakość zdjęć i filmów dzięki aparatowi 

Wielkość i rozdzielczość ekranu 
Pierwszą ważną cechą dobrego smartfona jest wielkość i rozdzielczość ekranu. Najnowsze modele mają od 5 do 7 cali. Wiele nowych modeli posiada wcięcie w górnej części wyświetlacza, gdzie możemy znaleźć aparat do selfie i różne czujniki. Co do rozdzielczości do wyboru mamy HD, (1280 × 720 pikseli), Full HD (1920 × 1080 pikseli) oraz QHD (2560 × 1440 pikseli) z ich odpowiednikami +.

Stosuje się także trzy rodzaje wyświetlaczy: AMOLED, IPS LCD oraz TFT LCD. Te pierwsze gwarantują najlepsze i nasycone kolory, dlatego używa się ich w najdroższych smartfonach. Najpopularniejsze są ekrany IPS, które gwarantują dobrą jakość, lecz trochę gorszą od tych pierwszych. Mają jednak dobry kontrast jasności oraz szerokich kątów widzenia. Najsłabiej wypadają matryce TFT LCD, które można znaleźć najtańszych modelach. Najnowsze modele w najlepszych cenach możemy znaleźć na stronie: https://www.euro.com.pl/telefony-komorkowe.bhtml.

Procesor i system operacyjny w smartfonach 
Na rynku istnieją do tej pory trzy systemy operacyjne: Google Android, Apple iOS i Windows Phone. Ta ostatnia nie jest już rozwijana i nie produkuje się nowych modeli. Obecnie najbardziej poleca to Android, którą stosuje większość producentów. Ten system pozwala na duże pole personalizacji i szeroki wybór gier i aplikacji. Apple iPOS przeznaczona jest tylko do Iphonów. Cechuje się doskonałą optymalizacją, najszybszymi aktualizacjami i wysokim bezpieczeństwem.

Co do procesorów można znaleźć układy Qualcomm Snapdragon i MediaTek, ale można także znaleźć autorskie konstrukcje takie jak Exynos czy Kirin. Najczęściej spotykanymi procesorami są ośmiordzeniowe. Im bardziej zaawansowana technologia wykonania, tym lepszy procesor. Dla gier i filmów Full HD potrzebujemy dobrego procesora o wysokiej częstotliwości taktowania.

Pamięć RAM i pamięć wewnętrzna
Dzięki pamięci RAM można sprawnie i szybko skorzystać ze smartfona. Im więcej pamięci operacyjnej ,tym możemy liczyć na lepszą wielozadaniowość czy komfortowe granie. Minimalną ilością, jaką powinien posiadać najtańszy smartfon jest 2 GB RAM, te ze średniej półki posiadają do 4 GB pamięci i te najlepsze, flagowe do 8 GB.

Co do pojemności pamięci na dane, zależy ona od indywidualnych preferencji i ilości danych, które potrzebujemy przechować. Za standard uznaje się 64 GB, ale nowsze modele posiadają 128 lub 256 GB. Jeśli potrzebujemy dużo miejsca, można zakupić złącze dla kart microSD.

Dobra bateria w smartfonie
Bateria rozładowuje się szybko jeśli gramy czy oglądamy filmy. Na czas pracy smartfona wpływa: wielkość i rozdzielczość ekrany, wersja systemu operacyjnego i liczba zainstalowanych aplikacji, zastosowany procesor (jego technologia i energooszczędność), uruchomione funkcje łączności, takie jak Bluetooth, transmisja danych 4G czy WiFi, a także lokalizacja GPS. Standardowa pojemność baterii to 3000 mAh, ale te lepsze powinny zawierać 4000 mAh, dzięki czemu wytrzymają dwa dni bez ładowania. Coraz częściej nie ma możliwości wymiennej baterii, dlatego gdy ta już jest słaba, trzeba kupić nowy model.

Dobra jakość zdjęć i filmów dzięki aparatowi
Obecnie smartfon zapewnia nam lepszą jakość niż wszelkie kamery. Oprócz samej rozdzielczości istnieje wiele parametrów, które warto wziąć pod uwagę. Pierwszym z nich jest jasność obiektywu. Określa się nią liczbę przysłon. Im niższa wartość, tym większa szansa na lepsze zdjęcie nawet przy słabym oświetleniu. Ciekawą charakterystyką jest także stabilizacją optyczna pozwalającą na kręcenie filmów bez efektu „drżącej ręki”. Dzięki dobremu autofokusowi można skrócić czas potrzebny na zrobienie zdjęcia, co ułatwia uchwycić poruszające się obiekty. Inną funkcją jest aparat głębi, który ułatwia robienie portretów, ponieważ eksponuje pierwszy plan przy zamazaniu tła. Teleobiektyw pozwala na przybliżenie oddalonych od nas obiektów, nie tracąc przy tym jakości fotografii. Nowoczesne smartfony pozwalają na pięciokrotny zoom optyczny. Tryb nocny pozwala na wykonanie dobrej jakości zdjęcia przy słabym świetle, zwłaszcza w nocy. Ostatnią ważną funkcją jest szerokokątny obiektyw, który pozwala na uchwycenie szerokiego kadru, co sprawdza się przy fotografowaniu dużych obiektów architektonicznych. Korzystając z tego poradnika możemy mieć pewność, że nasz model spełni nasze oczekiwania i zostanie z nami na wiele lat oraz przyda nam się nie tylko do używania aplikacji, ale także oglądania filmów czy grania.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu