PROJEKT

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK"

25.08.2020 8:35
K.L.
Czytanie treści strony dostępne

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy w Lublińcu zakwalifikowała się do projektu Instytutu Książki „Mała książka – Wielki Człowiek” skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców. Celem kampanii jest promowanie wspólnego, rodzinnego czytania. Odpowiednio dobrane książki dla dziecka rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię.

Akcja rozpocznie się we wrześniu.
Każdy przedszkolak, który z rodzicem przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.

Zachęcamy wszystkich rodziców, aby wspólnie z nami przyłączyli się do kampanii i zaszczepili w swoich maluchach miłość do czytania.

Bądź blisko i czytaj dziecku, bo mała książka to wielki człowiek!!!
Złożyliśmy również wniosek w ramach IV edycji konkursu granatowego „Moja Mała Ojczyzna" ogłoszonego przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego na realizację zadania "Weź książeczkę na ławeczkę".

Projekt zakłada stworzenie pięciu punktów bookcrossingowych w mieście – „żywej biblioteki miejskiej” przy muralu „Świat Zofii” i w kolejnych czterech często uczęszczanych punktach miasta (Rynek Główny, Dworzec PKP, Bulwar Europejski, dzielnica Steblów). Zapewni to mieszkańcom i osobom tymczasowo przebywającym w mieście całodobowy dostęp do książek, zwłaszcza w czasie godzin i dni zamknięcia biblioteki. Bookcrossing to idea z ogromnym potencjałem, dlatego też chcemy rozpowszechnić ją w swoim otoczeniu. W Lublińcu dotychczas nie funkcjonowały budki bookcrossingowe – będzie to dla mieszkańców zupełna nowość.

Celem projektu jest również utworzenie obok ronda Śląskiego pod muralem przedstawiającym czytającą dziewczynkę łąki kwietnej – domu dla setek owadów i roślin, barwnej alternatywy dla miejskich trawników. Zależy nam na tym, aby łąka kwietna na stałe wpisała się w krajobraz tej części miasta Lublińca. Łąka przy drodze to czystsze powietrze.
Wnioskowana kwota to 30 tys. zł. Wyniki naboru zostaną ogłoszone 1 października br.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu