Powiat Lubliniecki wprowadza nauczanie hybrydowe dla uczniów

Powiat Lubliniecki wprowadza nauczanie hybrydowe dla uczniów

26.08.2020 13:48
źródło: Dominika Łupierz - Starostwo Powiatowe
Czytanie treści strony dostępne

Podczas dzisiejszego posiedzenia Zarządu Powiatu podjęto uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawieszenie zajęć w czterech szkołach, dla których organem prowadzącym jest Powiat Lubliniecki.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach dyrektor szkoły za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego, może częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną formę kształcenia oraz ustalić sposób realizacji zadań z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć. Podstawą takiej decyzji dyrektora jest występowanie zagrożenia epidemicznego – mówi starosta Joachim Smyła

Z takimi wnioskami wystąpili dyrektorzy szkół:

Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza,
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego,
Zespół Szkół Zawodowych,
Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych.
Zarząd Powiatu po bardzo wnikliwej analizie, poprzedzonej wczorajszym spotkaniem z dyrektorami szkół, wyraził zgodę na kształcenie w formie hybrydowej, uznając w pełni te argumenty, które przedstawili dyrektorzy szkół, wsłuchując się jednocześnie w opinie środowisk nauczycielskich, ekspertów i wirusologów.

Istotą organizacji roku szkolnego jest to, że Minister Edukacji Narodowej określił, że za cały ten proces organizacji odpowiedzialny jest dyrektor szkoły. Ministerstwo wydało wytyczne, które dyrektorzy szkół są zobowiązani realizować. Jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa jest utrzymanie 1,5-metrowego dystansu pomiędzy uczniami.
W ocenie dyrektorów szkół tylko hybrydowa forma kształcenia pozwala na zachowanie takiego dystansu. W tradycyjnej, stacjonarnej formie nie ma możliwości spełnienia wymaganych przez MEN standardów. Dyrektorzy wskazywali, iż dysponują ograniczoną ilością sal lekcyjnych, ciasnymi ciągami komunikacyjnymi, ograniczoną ilością toalet itp.

Mając na uwadze drogę transmisji wirusa oraz fakt, że zakażenie SARS-CoV-2 mogą przenosić zarówno osoby prezentujące objawy infekcji, jak i osoby bezobjawowe, zmniejszenie liczebności uczniów na zajęciach, w połączeniu z innymi działaniami, pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli. Teraz czekamy już tylko na opinię Powiatowego Inspektora Sanitarnego, która jest konieczna, aby móc wprowadzić z dniem
1 września hybrydową formę kształcenia.

Zarząd Powiatu ma nadzieję, że wobec tych wszystkich argumentów Powiatowy Inspektor Sanitarny pozytywnie zaopiniuje wnioski dyrektorów szkół.

Podsumowując, jesteśmy w stanie epidemii, występuje więc zagrożenie, że jeśli na niewielkiej, zamkniętej przestrzeni będzie zbyt dużo uczniów i nauczycieli stan zagrożenia zmieni się w występowanie zakażeń, a tego wszyscy chcielibyśmy uniknąć – mówi wicestarosta Tadeusz Konina

Uchwały Zarządu Powiatu wyrażają zgodę na zawieszenie zajęć w zespole na czas oznaczony w terminie od 1 września do 31 października 2020 r. i polegają na częściowym ograniczeniu funcjonowania zespołu poprzez wprowadzenie kształcenia mieszanego (hybrydowego).

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu