„Westerplatte. Wykuty w chwale” – prapremiera dokumentu w MDK

„Westerplatte. Wykuty w chwale” – prapremiera dokumentu w MDK

03.09.2020 8:29
MDK Lubliniec, fot. D. Dmitriew
Czytanie treści strony dostępne

Oryginalny pomysł, światowej klasy wykonanie, piękne przesłanie – tak w kilku słowach można opisać film dokumentalny „Westerplatte. Wykuty w chwale”, który miał swoją prapremierę 31 sierpnia 2020 roku w Miejskim Domu Kultury. W ten wyjątkowy projekt zaangażowany jest twórca z Lublińca: Dawid Mikuda.

Pomysłodawcą filmu jest Mariusz Wójtowicz-Podhorski, badacz obrony Westerplatte i wieloletni propagator działań na rzecz ochrony tego miejsca. Niewątpliwie można go nazwać pasjonatem – niemal od dziecka zajmuje się tematyką Westerplatte. W realizację tego historycznego projektu włączył się Dawid Mikuda – od 12 lat związany z produkcją filmów oraz Michał „Trollsky” Sielicki, który jest najbardziej znanym polskim twórcą noży użytkowych – robi to od 15 lat.

Twórców połączyła historia – chęć uczczenia walczących bohaterów oraz… pomaganie. Autorzy filmu odwiedzają miejsca, które pamiętają pierwsze wrześniowe dni 1939 roku. Westerplatte to nie tylko okolice pomnika, który znamy. To również okoliczne wały, zarośnięte ruiny, pozostałości po wojskowych budynkach. Krok po kroku autorzy prowadzą nas przez historię z Westerplatte i rzucają na wydarzenia nowe światło.

Równocześnie w koszęcińskiej kuźni powstaje wyjątkowy nóż – „Nóż Westerplatte”. Z fragmentów hełmu walczącego żołnierza, z okruszków żelaza pozostałych po wojnie. Wykonanie noża od początku do końca zajęło 3 dni, z czego 12 godzin trwało samo kucie. To niezwykłe spotkanie historii z teraźniejszością. Ten właśnie nóż 1 września zostanie przekazany fundacji Statpoints na licytację, z której dochód zostanie przeznaczony na wsparcie weteranów wojennych.

Na prapremierze obecni byli przyjaciele twórców, a także: Burmistrz Lublińca Edward Maniura, Wójt Gminy Koszęcin Zbigniew Seniów, lublinieccy radni, przedstawiciele Jednostki Wojskowej Komandosów i ZHP.
„To pierwsze wydarzenie kulturalne, które odbyło się w Sali widowiskowej od marca tego roku. Choć projektowanie wydarzeń w aktualnych okolicznościach nie jest łatwe, w tym przypadku nie było wątpliwości, bo dom kultury zawsze będzie wspierał zdolnych, lublinieckich artystów, a takim właśnie jest Dawid Mikuda” powiedziała Agata Woźniak- Rybka, dyrektor lublinieckiego domu kultury.

Film dokumentalny, którego prapremiera odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu 1 września ma swoją premierę w Internecie. Od godziny 10.00 na YouTube można go zobaczyć, udostępnić, wspierając przy tym weteranów wojennych.
Głównym patronem filmu jest polska marka Helikon-Tex, która sfinansowała cały projekt. Nie mniejszy wkład w powstanie filmu wniósł Mariusz Wójtowicz-Podhorski, który zadbał o historyczną część filmu. Janusz Kosmała udostępnił twórcom kuźnię Zoriabresk mieszczącą się w Koszęcinie i wspierał proces powstawania noża.

Galeria: Westerplatte. Wykuty w chwale – prapremiera dokumentu w MDK

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu