NARODOWE CZYTANIE 2020

NARODOWE CZYTANIE 2020

16.09.2020 11:28
Czytanie treści strony dostępne

W sobotę 5 września odbyło się w wielu miastach w Polsce Narodowe Czytanie nad którym honorowy patronat sprawuje Para Prezydencka. Akcja ta ma nie tylko zachęcić Polaków do częstszego sięgania po książki, ale także przypomnieć klasykę literatury polskiej. Podczas tegorocznego czytania wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego – tekst nie tylko niezwykle ważny dla polskiej literatury, ale też wyjątkowo atrakcyjny dla czytelników. W Lublińcu, pod patronatem Burmistrza Miasta organizatorem Narodowego Czytania była Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy, którą wsparli uczniowie wraz z opiekunkami - Katarzyną Stemarowicz i Aleksandrą Binek z Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu.

W tym roku lublinieckie Narodowe Czytanie odbyło się w plenerze na tarasie LUBITEKI w klimatycznej przestrzeni Bulwaru Europejskiego, gdzie zgromadzili się nie tylko miłośnicy twórczości literackiej, ale także Ci, dla których książki są ważne.

Zebranych powitał Burmistrz Miasta Pan Edward Maniura oraz dyrektor biblioteki Pani Joanna Brzezina, a uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych wręczali własnoręcznie zrobione zakładki.
Fragmenty wybitnego dzieła polskiego romantyzmu ,,Balladyny” zaprezentowali pracownicy naszej biblioteki oraz Katarzyna Stemarowicz i Aleksandra Binek z Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu, Aleksandra Szokalska z Zespołu Szkół Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu, Małgorzata Goinda  i Anna Bidzińska-Kristof z Publicznej Biblioteki Pedagogiczne Filia w Lublińcu.

Wspólne czytanie uświetniły występy przygotowane przez Sonię Wachowska z Julią Sekulską i Kamilem Jaskulskim oraz PasjonArt Akademia Umiejętności Artystycznych, których cudowna muzyka pochłonęła wszystkich bez granic.

Uczestnicy mogli wziąć udział w quizie sprawdzającym znajomość treści „Balladyny” i faktów z życia Juliusza Słowackiego. Zwycięzcami zostali Zuzanna Rainholc, Hanna Polewczyk i Katarzyna Stemarowicz, którzy otrzymali nagrody książkowe i gadżety biblioteczne.

Ponadto podczas sobotniej akcji zostało przygotowanych wiele atrakcji: przybyli mogli oglądać wystawę przygotowaną przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną Filię w Lublińcu, wymienić się książkami, wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych prowadzonych przez Stivena Mrugałę, zaś miłośnicy gier planszowych i nie tylko mogli spędzić miło czas przy planszówkach, które prowadził pasjonat i znawca gier planszowych Grzegorz Drynda. Dużą atrakcja dla najmłodszych był pokaz baniek mydlanych.

Serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Miasta Panu Edwardowi Maniurze, zastępcy Burmistrza Pani Annie Jonczyk-Drzymale, przedstawicielom Rady Miasta i zgromadzonej publiczności oraz wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia.

Już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Narodowego Czytania za rok, gdzie wspólnie będziemy czytać „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Galeria: Narodowe Czytanie 2020

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu