
Jak bardzo powszechnym problemem jest łysienie androgenowe?
Łysienie androgenowe to problem, który dotyczy nawet 40% mężczyzn w wieku od 18 do 50 lat.
Statystyka jednoznacznie pokazuje, że jest to problem bardzo powszechny. Powstaje pytanie, dlaczego problem z łysieniem jest tak często spotykany? W niniejszym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu.
Powinniśmy tracić około 100 włosów dziennie
Przeciętny człowiek w wieku dorosłym ma na głowie około 100 – 200 tysięcy włosów. Każdy włos rośnie od 3 do 5 lat. Po tym okresie włosy pozostają w fazie spoczynku zaledwie kilka tygodni po czym wypadają. Co ciekawe, szacuje się, że około 85% włosów jest w fazie wzrostu. W rezultacie w ciągu całego życia tak zwana osłona włosowa przechodzi tego typu cykl około 10-20 razy. Średnio powinniśmy tracić około 100 włosów dziennie, jeśli ta liczba jest znacznie większa to niestety można mówić o nadmiernym łysieniu.
W większości przypadków wypadanie włosów jest spowodowane łysieniem androgenowym
Nadmierne wypadanie włosów jest bardzo powszechne u mężczyzn, ale nie oznacza to, że mężczyźni łatwo akceptują taki stan. Wypadanie włosów jest postrzegane jako spadek atrakcyjności i jeden z bardziej widocznych objawów starzenia. W większości przypadków za wypadaniem włosów stoi dziedziczność, czyli genetyczna utrata włosów. Szacuje się, że nawet w 90% przypadków to genetyka ma kluczowe znaczenie. W pozostałych przypadkach wypadanie włosów może być związane z różnymi chorobami. Między innymi chorobami tarczycy, chorobami nerek, chorobami skórnymi oraz radioterapią i chemioterapią. Oczywiście kluczowe znaczenie ma wiek. Wraz z wiekiem liczba mieszków włosowych się zmniejsza co zdecydowanie sprzyja łysieniu.
Łysienie androgenowe to łysienie o podłożu dziedzicznym lub generycznym. Nazwa wzięła się od męskich hormonów (androgenów), które mają duży wpływ na wypadanie włosów.
Sposobem na radzenie sobie z postępującym łysieniem jest dbanie o odpowiednią suplementacje witaminową oraz ograniczenie kosmetyków, które obciążają włosy. W przypadku poważnego problemu pozostaje skuteczny przeszczep włosów.
Źródło zdjęcia:
Maridav / Shutterstock.com
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!