Drukarka laserowa czy atramentowa?

Gdy stajemy przed zadaniem jakim jest wybór drukarki, musimy wybrać pomiędzy drukarką laserową lub atramentową. Jakie są główne różnice pomiędzy tymi dwiema technologiami? Jakie plusy i minusy charakteryzują jedno bądź drugie rozwiązanie? 

Drukarka laserowa
Drukarka laserowa do drukowania wykorzystuje toner (np. tonery HP). Innymi słowy wykorzystuje kasetę laserową wypełnioną żywicą, pigmentem i żelazem. Podczas druku wykorzystywany jest laser, dlatego drukarki wykorzystujące tą technologię są nazywane laserowymi. Z punktu użytkownika nie jest specjalnie istotne w jaki sposób przebiega proces druku, lecz jaka jest szybkość i jakość druku. Należy wiedzieć, że drukarki laserowe charakteryzują się szybszym drukiem w stosunku do atramentowych odpowiedników. Poza tym jakość oferowana przez drukarki laserowe z reguły jest zdecydowanie wystarczająca na potrzeby biurowe. 
Koszty eksploatacji drukarki laserowej są dosyć atrakcyjne, pod warunkiem, że drukujemy w kolorze biało czarnym. W przypadku wydruku kolorowego znacznie tańsze są drukarki atramentowe.

Drukarka atramentowa
Drukarki atramentowe wykorzystują głowicę atramentową zamontowaną na ruchomej szynie, która w odpowiednich miejscach nanosi tusz na papier. Drukarki atramentowe również charakteryzują się co najmniej kilkoma zaletami. Przede wszystkim koszt zakupu drukarki atramentowej jest bardzo niski. Faktem jest, że druk jest nieco wolniejszy, lecz na potrzeby użytkowników domowych z reguły nie jest to znaczącym minusem. 
Koszt eksploatacji drukarki atramentowej zarówno w przypadku druku biało-czarnego jak i kolorowego jest dosyć podobny. Oczywiście wydruk kolorowych zdjęć wymaga większej ilości tuszu (np. CANON PIXMA MG3650 tusze) niż wydruk dokumentu zapełnionego samym tekstem. Jednak mimo to, z reguły taniej kolorowe zdjęcia wydrukować za pomocą drukarki atramentowej.

Źródło zdjęcia:
FabrikaSimf / Shutterstock.com

tagi:
2020-09-30 07:40:17

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x