Pożar szkoły katolickiej w Lublińcu - uczniowie wznawiają lekcje

Pożar szkoły katolickiej w Lublińcu - uczniowie wznawiają lekcje

29.09.2020 8:12
Czytanie treści strony dostępne

W czwartek, 24 września 2020 r. we wczesnych godzinach porannych zauważono tlący się dach Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein w Lublińcu. Pożar, który następnie zniszczył tą część tego kompleksu należącego Klasztoru Ojców Oblatów uniemożliwił funkcjonowanie szkoły. Dzięki ogromnym zaangażowaniu Dyrekcji, Nauczycieli oraz innych ludzi dobrej woli w ciągu kilku dni uczniowie wznowią zajęcia lekcyjne i korzystając z własnych zasobów lokalowych! 

W czwartek, 24 września 2020 r. ok. godz. 6:30 wpłynęło zgłoszenie do służb ratunkowych o tlącym się dachu budynku Klasztoru Ojców Oblatów, w części dzierżawionej przez Zespół Szkół im. św. Edyty Stein w Lublińcu. O tak wczesnej porze uczniów nie było jeszcze w szkole, a rodzice i uczniowie zostali poinformowani swoimi wewnętrznymi kanałami o odwołaniu zajęć lekcyjnych już przed godz. 7:00. 

W ciągu dnia w gaszeniu pożaru na drugim piętrze szkoły brało udział 20 zastępów straży pożarnej nie tylko z powiatu lublinieckiego, ale również Częstochowy, czy Tarnowskich Gór. Akcja była bardzo utrudniona ze względu na problemy z lokalizacją źródła ognia, który znajdował się na poddaszu. Pożar udało się opanować po ok. czterech godzinach od zgłoszenia. Niestety tyle wystarczyło, by spaleniu uległo całe piętro, na których znajdowały się sale lekcyjne. 

Kilka godzin później, wieczorem, przed godz. 20:00 ponownie pojawił się ogień, ale tym razem na pierwszym piętrze. Wtórny pożar spowodowany był zawaleniem się części stropu pomiędzy pierwszym, a drugim piętrem. Zastępy strażaków pilnowali pogorzeliska i dzięki temu udało się szybko ugasić wieczorny ogień.
W związku z pożarem ewakuowany został również Klasztor Ojców Oblatów. Przypomnijmy, że lubliniecki klasztor pełni m.in. funkcję poratowania zdrowia, czy domu starości dla całej Prowincji Misjonarzy w naszym kraju, czy Misjonarzy-Polaków zza granicy. Działania w tym zakresie również nie były proste. Zakonnicy schronienie znaleźli u swoich współbraci z Kokotka - w Oblackim Centrum Młodzieżowym.

Pomoc dla szkoły rozpoczęła się błyskawicznie. Miejski Dom Kultury w Lublińcu organizuje koncert charytatywny (więcej tutaj). Mieszkańcy zaczęli tworzyć zbiórki i licytacje w sieci mające na celu pomoc w odbudowie zniszczonej szkoły. Władze samorządowe - Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe zaproponowało użyczenie nieodpłatnie czerwonego budynku, którym kiedyś mieściła się Szkoła Podstawowa nr 1 i SOSW. Przystosowanie tego obiektu wraz ze wszystkimi pozwoleniami, ogrzanie w związku ze zbliżającą się zimą (budynek jest nieocieplony), ulokowanie uczniów w kilku lokalizacjach i organizacja planu lekcji nauczycieli przemawiało na… pozostanie w swojej siedzibie. 

Zniszczeniu uległ cały zachodni kompleks. To czego nie zniszczył pożar, zniszczyła woda w związku z gaszeniem pożaru. Na drugim piętrze znajdowały się bogato wyposażone sale - chemiczna i fizyczna. Na pierwszym piętrze zniszczeniu uległa biblioteka i sala komputerowa, ale na szczęście dzięki pracownikom, strażakom udało się ocalić wyposażenie. Na najniższym piętrze znajdowała się sala gimnastyczna, jadalnia oraz pomieszczenia firmy zewnętrznej - kateringowej, która zaopatruje w posiłki kilka innych placówek oświatowych z Lublińca i powiatu. Łącznie z użytkowania zostało wyłączone kilkanaście sal lekcyjnych, które stanowiły około połowy zasobów lokalowych szkoły. 

Po każdej burzy przychodzi słońce
Dzień później dla Dyrekcji, Nauczycieli i Pracowników pojawił się symbol do walki i wytrwałości  tym trudnym czasie. Na pierwszym piętrze części, która uległa pożarowi i zalaniu znaleziono... szkolnego chomika z klasy trzeciej, który przeżył pożar, a żeby się nie utopić w wodzie biegał w swoim kołowrotku. Teraz też się pali... w sercach i rękach wszystkich, którzy chcą jak najszybciej, aby dzieci bezpiecznie mogły wrócić do zajęć lekcyjnych. Zachodni segment został wyłączony z użytkowania, ale Zespół Szkół znajdował się również w kolejnej części kompleksu. Niedostępna została główna klatka schodowa, ale jest jeszcze drugi ciąg komunikacyjny, który co prawda utrudni płynne przemieszczanie się, ale nie uniemożliwi. Grono ludzi pracuje teraz, aby dostosować inne pomieszczenia do realizacji lekcji. Część klas zostanie przeniesiona do domu katechetycznego, którym znajdują się salki katechetyczne oraz przedszkole należące do Zespołu Szkół. Przedszkole zostanie całkowicie przeniesione na pierwsze piętro, by dolna część została przekształcona na sale lekcyjne, a aula na sale do zajęć z wychowania fizycznego. Jest to możliwe, dzięki dwóm wejściom do budynku. Przypomnijmy, że placówki muszą spełniać reżim sanitarny i uniemożliwić mieszanie się różnych grup. 

Uczniowie wznowią lekcja najpóźniej w... najbliższy poniedziałek 5 października 2020 r. Aktualnie korzystają z tzw. "dni dyrektorskich", które przysługują każdej szkole na organizację dni wolnych. Niewykluczone również, że część dni trzeba będzie odrobić np. w soboty. 

Pomoc w odbudowie szkoły:

- Serwis zrzutka: https://zrzutka.pl/hv46na

- Licytacje przedmiotów i usług na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/658243955107665

 

Galeria: Pożar szkoły katolickiej w Lublińcu - uczniowie wznawiają lekcje

Zobacz całą galerię

Komentarze

.... 2020-09-29, 21:08:50
Zgłoś
Tekst
Osoba, która pisała ten tekst proszona jest i ponowne jego odczytanie i zastanowienie się nad sensem co niektórych zdań.

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu