Jak wybrać listwy przypodłogowe?

Jak wybrać listwy przypodłogowe?

2 października 2020, godz. 8:57
Udostępnij: Kopiuj link

Listwa przypodłogowa to taki element wyposażenia mieszkania, o którym rzadko kiedy myślimy, jednak bez którego byłoby widać, że coś w aranżacji jest mocno nie tak. Jaką rolę pełni ten element w wykończeniu lokalu i na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy wybieramy wariant do naszego domu czy mieszkania?

1. Czym są listwy przypodłogowe?
2. Jak dobrać listwy przypodłogowe?
3. O czym pamiętać przy wybieraniu listew przypodłogowych?
 
Czym są listwy przypodłogowe?
Listwa przypodłogowa to element dekoracyjny, którego zadaniem jest zasłonić miejsce styku ściany z podłogą. Bardzo często nie wykonuje się podłogi na styk pod wymiar pomieszczenia - szczególnie jeżeli mówimy o panelach - ponieważ podczas użytkowania musi mieć ona dość miejsca na pracowanie i delikatne przemieszczanie się pod naszymi stopami. Dlatego zwykle zostawiamy około centymetra wolnego miejsca, tak aby poszczególne klepki nie uciskały na siebie nawzajem. Aby zakryć tę przerwę i aby nie zbierał się tam kurz i brud, stosuje się listwy przypodłogowe - prosty i elegancki sposób na wykończenie tego elementu wystroju mieszkania.
 
Jak dobrać listwy przypodłogowe?
Listwy przypodłogowe są dostępne w najróżniejszych wariantach, wielkościach i wzorach. Możemy wybrać szerokie, wąskie, gładkie czy ze wzorem. Najważniejsze jest to, aby listwa pasowała zarówno do podłogi, jak i do ściany oraz innych elementów wystroju. Możemy zastosować tutaj dwie opcje: albo wybieramy listwę zgodną kolorem i fakturą z tym co mamy na panelach czy płytkach na podłodze, albo decydujemy się na kolor kontrastujący, pasujący pod inny element wystroju. Modne jest na przykład stosowanie białych listew do ciemnych ścian i białego sufitu, co pozwala optycznie powiększyć pokój. Wiele wzorów i wariantów do wyboru znajdziesz na stronie: https://parkiet.pl/12-listwy-przypodlogowe-mdf.
 
O czym pamiętać przy wybieraniu listew przypodłogowych?
Najważniejszą rzeczą o jakiej musimy pamiętać jest zdjęcie wymiarów. Nic się nie stanie gdy kupimy za dużo listwy przypodłogowej, jednak w odwrotnej sytuacji może być problem, szczególnie gdy na przykład braliśmy już ostatnie dostępne metry. Innym ważnym aspektem są meble - czy planujemy dosuwać je do ściany, czy zmieszczą się z wysoką lub niską listwą i tak dalej. Powinniśmy zwrócić uwagę również na samą trwałość listew. Te najtańsze często bywają plastikowe i potrafią odskakiwać od ściany przy najmniejszym szturchnięciu. Jeżeli zależy nam na lepszej jakości, warto zdecydować się na wariant wykonany z nieco cięższego materiału.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu