Jak wybrać laptopa? Oto 3 sprawdzone wskazówki

Jak wybrać laptopa? Oto 3 sprawdzone wskazówki

16 października 2020, godz. 10:02
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Jeśli przymierzasz się do zakupu laptopa - punktem wyjściowym tych rozważań powinno być zastanowienie się, do jakich celów będzie on finalnie wykorzystywany. Jeżeli np. jesteś grafikiem i potrzebujesz wydajnego sprzętu z dobrą kartą graficzną - podstawowy model do codziennego użytku może być dla Ciebie dużym rozczarowaniem. Drugi punkt to ustalenie górnej granicy finansowej, jaką chcesz przeznaczyć na sprzęt. W przypadku urządzenia dedykowanego o do specjalistycznego użytku warto zainwestować w sprzęt wysokiej klasy - jest to bowiem zakup na kilka lat.

1. Od czego zacząć poszukiwania laptopa?
2. Ekran i matryca - na to musisz zwrócić uwagę!
3. Odpowiedni model procesora i dużo pamięci RAM to gwarancja wydajnej pracy
4. Jakie są minimalne wartości RAMu?
5. Kiedy karta graficzna ma kluczowe znaczenie?
6. Wybór laptopa to decyzja na kilka lat
 
Od czego zacząć poszukiwania laptopa?
Laptopy znajdują zastosowanie nie tylko w domu czy w biurze - dzięki swojej mobilności umożliwiają także pracę w podróży. W zależności od przeznaczenia laptopy różnią się od siebie komponentami - inny sprzęt sprawdzi się w przypadku inżyniera, który na co dzień korzysta z wymagającego oprogramowania, a inny dla typowego zastosowania biurowego czy osoby zajmującej się profesjonalnym montażem filmów. Dla ułatwienia poszukiwań przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą w wyborze idealnego sprzętu. Bogatą ofertę laptopów można znaleźć np. tutaj: https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki.bhtml.
 
Ekran i matryca - na to musisz zwrócić uwagę!
Rozdzielczość ekranu wskazuje na to, ile pikseli zmieści się na ekranie. Im rozdzielczość jest większa, tym obraz staje wyraźniejszy i umożliwia odzwierciedlenie większej ilości detali. 

Full HD (1920x1080 px) to najpopularniejsza rozdzielczość występująca obecnie w laptopach. Pozwala na precyzyjne odzwierciedlenie obrazu i sprawdza się zarówno w pracy jak i w celach rozrywkowych. Nieco tańsze modele mają z reguły ekrany o rozdzielczości 1366x768 px czyli HD. Doskonale sprawdzą się w przypadku codziennej, niewymagającej eksploatacji w postaci przeglądania internetu i obsługi popularnych pakietów biurowych. Wspomniane rozdzielczości występują w sprzętach o proporcjach panoramicznych, czyli 16:9. 
Wybór odpowiedniej matrycy ma z kolei ogromny wpływ na komfort codziennego użytkowania. 
Błyszcząca matryca gwarantuje nasycone kolory i wysoką jakość obrazu. Minusem może być niestety odbijanie się otoczenia, a to może wywoływać dyskomfort podczas pracy w mocno oświetlonym otoczeniu. Przykładowe propozycje można znaleźć także tutaj https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki,_Lenovo.bhtml.
Matryce matowe z kolei pochłaniają z kolei światło ograniczając wszelkie odbicia, jednak odbywa się to kosztem niższej jakości w wyświetlaniu kolorów. Niezaprzeczalną zaletą jest jednak w tym przypadku większy komfort pracy niezależnie od warunków oświetleniowych.

Ekran dotykowy to coraz częściej spotykana funkcjonalność w laptopach. Ułatwia to przeglądanie zasobów internetu, jednak należy mieć na uwadze, że laptopy wyposażone w tę właściwość mają z automatu matrycę błyszczącą. Jeśli zatem zastanawiasz się jak wybrać laptopa - w trosce o komfort swoich oczu przetestuj pracę na różnych typach matryc.

Odpowiedni model procesora i dużo pamięci RAM to gwarancja wydajnej pracy
Procesor to obok pamięci RAM jeden z istotniejszych parametrów każdego komputera. Do typowo domowych czy biurowych zadań sprawdzi się podstawowy model procesora. Jeśli jednak w codziennej rutynie korzystasz z obciążającego oprogramowania - wówczas należy zainwestować w mocniejszą jednostkę.
Jeżeli chodzi o pamięć RAM - im więcej tym lepiej. Finalnie przekłada się to na szybszą pracę sprzętu i mniejsze ryzyko, że laptop będzie się zawieszał podczas gier lub korzystania z wymagającego oprogramowania.

Jakie są minimalne wartości RAMu?
Poprawne działanie laptopa jest możliwe przy minimalnie 4 GB RAMu. Sprawdzi się w przypadku laptopa do użytku domowego i obsługi środowiska biurowego. W praktyce oznacza to przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów i korzystanie z poczty oraz programów typu MS Office.

Z kolei 8 GB to standardowa wartość, która umożliwia wydajną pracę przy otwieraniu kilku stron internetowych w różnych zakładkach oraz obsługę kilku aplikacji.

Sympatycy gier oraz bardziej wymagający użytkownicy powinni docenić korzyści wynikające z pracy na laptopie wyposażonym w 12 GB RAMu. 

Modele z pożądaną pamięcią RAM można przejrzeć tutaj: https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki,_Asus.bhtml.

Kiedy karta graficzna ma kluczowe znaczenie?
Poza wymienionymi wcześniej parametrami to właśnie karta graficzna umożliwia efektywną pracę. Każdy laptop jest wyposażony w co najmniej jedną kartę graficzną. W przypadku zawodów związanych z profesjonalną obróbką foto/video rekomendujemy wybór sprzętu wyposażonego w dodatkową kartę. Przyda się ona także entuzjastom gier komputerowych.
 
Wybór laptopa to decyzja na kilka lat
Niezależnie od tego, do jakich celów będziesz używać sprzętu - do zakupu laptopa należy podejść z należytą troską. Pochopna, nieprzemyślana decyzja i wybór sprzętu, który nie jest dostosowany do indywidualnych potrzeb może skutkować niezadowoleniem i niepotrzebną frustracją. Dlatego też warto zwrócić uwagę na kluczowe parametry podczas porównywania ofert.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu