news

Alimenty na żonę i dzieci bez uzyskania rozwodu – czy to możliwe?

2 stycznia 2021, godz. 11:52
Udostępnij: Kopiuj link

Małżeństwo powinno być oparte na miłości i wzajemnej pomocy, a także trosce o siebie i wspólne dzieci. Tyle w teorii, bo praktyka wygląda nieco inaczej. Niestety coraz więcej związków się rozpada i choć mówi się, że wina zawsze leży po dwóch stronach, to jednak nie jest to prawda. Czasem okazuje się, że to jedna strona jest winna. Sytuacja komplikuje się, gdy mąż jest jedynym żywicielem rodziny i jakość nie kwapi się łożyć na jej utrzymanie. Co może wtedy zrobić partnerka? Pewnie wydaje Wam się, że złożyć papiery rozwodowe i dodatkowo starać się o alimenty na siebie i dzieci. Ale nie jest to takie łatwe, bo sprawy rozwodowe mogą ciągnąć się latami. Tutaj pojawia się więc pytanie czy można złożyć wniosek o alimenty bez uzyskanie rozwodu?

O obowiązkach zdań kilka

Wzięcie rozwodu to nie przelewki, wszak będąc w długoletnim związku wiele kobiet jest przyzwyczajonych do swoich partnerów, nie można tutaj mówić o miłości, lecz o typowym przyzwyczajeniu. Ponadto wiele z nich uważa, że jeszcze może wszystko się ułożyć, a mąż się zmieni. Ale gdy decyzja o rozwodzie zostanie już podjęta to okazuje się, że wzięcie rozwodu nie jest ani szybkie, ani łatwe. Dlatego też zawsze przed podjęciem tej decyzji warto udać się po poradę prawną, dzięki której można się wszystkiego dowiedzieć, ale przy tym prawnik pomoże napisać wniosek, a także może reprezentować Was przed sądem. Ale do czasu orzeczenia o rozwodzie czy alimentach trzeba przecież z czegoś żyć. Kodeks opiekuńczy i rodzinny jasno mówi, że małżonkowie są winni w stosunku do siebie wzajemnej pomocy, dlatego też jeżeli żona nie pracuje zawodowo, lecz zajmuje się domem i dziećmi, mąż ma łożyć na ich utrzymanie. Tutaj nie ma znaczenie nawet fakt, że stosunki między małżonkami są oschłe czy też zwyczajnie są w konflikcie. Mąż nie ma prawa wydzielać żonie pieniędzy na podstawowe środki do życia, ani tym bardziej jej szantażować. Co więc może zrobić wtedy kobieta, by zabezpieczyć środki dla siebie i dzieci?

Zaspokojenie potrzeb rodziny

Prawo jasno określa obowiązki małżonków wobec siebie, stąd nie można dopuścić do sytuacji, gdyż żona i dzieci zostają bez środków do życia, choć mąż i ojciec zarabia. Nie można jednak starać się o alimenty, bo alimenty są przyznawane dopiero po rozwodzie, na szczęście można złożyć wniosek do sądu o zaspokojenie potrzeb rodziny. Polecamy Wam skorzystanie dodatkowo z porad prawnych, gdzie adwokat sporządzi z Wami wniosek. Tutaj musicie też wiedzieć, że takie sprawy nie ciągną się długo i zasadniczo decyzje o zabezpieczeniu środków na życie dla żony i rodziny podejmowane są szybko.

Jak będą wypłacane środki?

Środki  przeznaczone na zaspokojenie potrzeb mogą być zabezpieczone w różny sposób. Kobieta może otrzymywać je bezpośrednio od pracodawcy na konto bądź do ręki. Ale może otrzymywać także przelewy bezpośrednio od męża na swoje konto. Tutaj warto też wiedzieć, że te środki mogą być pozyskiwane nie tylko z dochodów comiesięcznych z tytułu pracy, ale w grę wchodzą także dochody  z tytułu wynajmu. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę także z tego, że utrzymanie dzieci leży po stronie obojga małżonków i jeżeli żona także pracuje, to za utrzymanie dzieci odpowiadają oboje. 

Gdy małżonkowie są w separacji?

Będąc w separacji, nawet faktycznej, nadal jesteście małżeństwem, stąd jesteście winni sobie wzajemną pomoc i wsparcie i to, iż razem nie mieszkacie nie oznacza, że jesteście już niezależni. Nadal tworzycie niejako rodzinę, stąd potrzeby wszystkich jej członków muszą być w równym stopniu zapewnione. Zasadniczo uznaje się, że nawet gdy jest się w separacji czy w trakcie rozwodu nie może dojść do sytuacji, że standard życia jednego z małżonków znacząco się pogorszy, by w tym czasie standard tego drugiego znacząco się polepszył. A jeżeli już dojdzie do rozwodu, to kobieta powinna wiedzieć, że może starać się nie tylko o alimenty na dzieci, lecz też na siebie, do czasu aż sama się nie usamodzielni. Trzeba jednak pamiętać, że nawet sprawy o alimenty mogą długo się ciągnąć, a nawet przyznanie środków nie gwarantuje, że szybko zostaną wypłacone, o ile w ogóle ogóle zostaną.

Jeżeli jednak widzicie jeszcze szansę dla Waszego związku, to warto podjąć trud naprawienia relacji. Bardzo pomocna może być choćby terapia małżeńska.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu