
Soundbar – nowa jakość dźwięku
Jeśli lubisz słuchać muzyki lub oglądać filmy za domowym zaciszu, ale słaba jakość dźwięku cię nie satysfakcjonuje, warto pomyśleć o zakupie soundbara.
• Soundbar – co to jest?
• Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Soundbar – co to jest?
To niezależny zewnętrzny system audio i zarazem doskonała alternatywa dla dużych zestawów kina domowego. Oferuje dobrą jakość dźwięku, warto więc w taki zestaw zainwestować, jeśli w pomieszczeniu brakuje nam miejsca na kolumny. Soundbar nie wymaga amplitunera, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca niż inne zestawy kina domowego.
Jest prosty w montażu. Najczęściej umieszcza się go pod telewizorem, ale można go też zamontować na ścianie – stosowne wsporniki są dołączone do zestawu. Za pomocą kabla HDMI lub bezprzewodowo przez Bluetooth urządzenie można podłączyć do telewizora. Szczególnie to bezprzewodowe podłączenie jest wygodne, gdyż pozwala na rozmieszczenie systemu w dowolnym miejscu salonu, gwarantując dobry dźwięk podczas słuchania muzyki lub oglądania filmów.
W zależności od modelu zestaw może składać się tylko z panelu z głośnikami lub być w wersji rozszerzonej – z subwooferem albo z innymi głośnikami (rozwiązanie szczególnie popularne przy droższych modelach).
Soundbar można sparować z telewizorem, smartfonem lub z tabletem, co pozwala na przykład na odtwarzanie muzyki z serwisu Spotify prosto ze smartfona. I to wszystko, leżąc wygodnie na kanapie, gdyż soundbar korzysta ze sztucznej inteligencji – teraz systemem kina domowego można sterować głosowo i funkcjami Asystenta Google. Oznacza to, że za pomocą poleceń głosowych można wyszukiwać filmy, sprawdzać wiadomości lub… zarządzać innymi inteligentnymi urządzeniami w domu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Wybór odpowiedniego soundbara może przyprawić o zawrót głowy. I trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, który będzie najlepszy – wybór bowiem zależy od indywidualnych preferencji użytkownika i pomieszczenia, w którym z urządzenia będziemy korzystać - tutaj znajduje się kilka przykładów: https://www.euro.com.pl/soundbar-speakerbar.bhtml.
W małym pomieszczeniu sprawdzi się niezbyt rozbudowany zestaw o niedużej mocy. Natomiast do pokoju, gdzie przebywa więcej osób i przestrzeń jest większa, dobrze jest zainwestować w zestaw mocniejszy, o bardziej przestrzennym dźwięku i koniecznie łącznością Bluetoth. Do pomieszczeń znacznie większych (przestronny salon, sala wykładowa) najlepiej wybrać soundbar o dużej mocy, z osobnymi głośnikami satelitarnymi. Zapewnią głębokie i wyraźne brzmienie.
Kupując soundbar, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dekodery dźwięku zastosowane przez producenta będą współpracowały z tymi w naszym telewizorze. Wskazane jest, by soundbar miał możliwość regulacji tonów wysokich i niskich, a także był wyposażony w korektor dźwięku. Zainteresowani technologiami mogą jeszcze wziąć pod uwagę to, iż niektóre soundbary mogą bezprzewodowo współpracować z telefonami i tabletami.
Nie bez znaczenia będzie oczywiście również design – szeroka oferta urządzeń na rynku pozwoli znaleźć model idealnie pasujący do naszego wnętrza zarówno pod względem koloru, jak i wielkości.
Przy wyborze idealnego dla nas urządzenia pomocnym może okazać się ranking sporządzony przez znawców tematu. Wśród polecanych producentów znajduje się m.in. Panasonic, LG, Sharp. Dobrym stosunkiem jakości i ceny wyróżniają się produkty firm Samsung (https://www.euro.com.pl/soundbar-speakerbar,_Samsung.bhtml) i Sony (https://www.euro.com.pl/soundbar-speakerbar,_Sony.bhtml).
Sprzęty tych firm wyposażone są w łączność bezprzewodową, pozwalają więc uniknąć irytującej i nieestetycznej plątaniny kabli. Niektóre z urządzeń mają możliwość podpięcia nie tylko do telewizora, ale także do komputera i monitora.
Dodatkowo mobilna aplikacja Samsung Audio pozwoli na przesyłanie muzyki z telefonu lub tabletu. Inne urządzenia także posiadają dedykowane aplikacje, jednak nie wszystkie. Wszystkie urządzenia gwarantują doskonałą jakość dźwięku, a niektóre z nich można połączyć z dodatkowymi głośnikami. Posiadają również korektory dźwięku. Wśród urządzeń firmy Samsung można znaleźć modele wyposażone w inteligentne tryby, które potrafią automatycznie analizować dźwięk, by jak najlepiej optymalizować jego brzmienie. Świetnie przełoży się to na jakość efektów dźwiękowych w grach i w filmach. Inne posiadają predefiniowane tryby dźwięków, wśród których znajduje się np. dedykowany audycjom sportowym. Natomiast niektóre z modeli Sony oferują tryb nocny, by można było cieszyć się pełnią i precyzją dźwięku, nie zakłócając ciszy nocnej.
Sterowanie urządzeniami może odbywać się głosowo albo za pomocą pilota.
Kryterium wyboru może stanowić również cena. Tutaj należy zachować ostrożność, gdyż nie zawsze tanie soundbary mogą równać się z modelami droższymi. Może w nich nie być oddzielnego subwooefra odpowiedzialnego za mocne basy ani dodatkowych głośników, gwarantujących efekt dźwięku przestrzennego.
Jeśli to wszystko wciąż nas nie przekonuje, można poczytać opinie użytkowników, choć warto przy tym pamiętać, że każdy ma inne preferencje i komuś może nie odpowiadać coś, co akurat dla nas będzie elementem idealnym.
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!