Jaki mikrofon do komputera wybrać?

Jaki mikrofon do komputera wybrać?

28.10.2020 6:28
Materiał zewnętrzny
Czytanie treści strony dostępne

Mikrofon do komputera dobiera się pod kątem różnych zastosowań i różnych poziomów zaawansowania. Sprzęt ten służyć może po prostu do prowadzenia rozmów przez komunikator internetowy czy platformę do telekonferencji, ale wykorzystywany bywa także jako profesjonalne narzędzie rejestracji dźwięków, prowadzenia streamingów i nagrywania filmów w wysokiej jakości. Odpowiedź na pytanie, jaki mikrofon do komputera wybrać, powinna być więc podyktowana przede wszystkim przyszłym zastosowaniem. Na co warto zwracać uwagę w sposób szczególny?

1. Rodzaje mikrofonów do komputera - łączność i technologia
2. Zastosowanie mikrofonów
3. Jak wybrać mikrofon do komputera?
4. Dodatkowe funkcje i akcesoria

Mikrofon do komputera niejedno ma imię, a wielość modeli dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Wystarczy przejrzeć ofertę na https://www.euro.com.pl/mikrofony.bhtml, by zobaczyć, jak różne są to mikrofony i jak rozbieżne ich parametry.

Rodzaje mikrofonów do komputera - łączność i technologia
Mikrofony do komputera dzielą się na dwie kategorie, a kryterium ich odróżnienia jest łączność oraz zastosowana technologia.

Ze względu na łączność wyróżnić można:
    • mikrofon do komputera przewodowy, np. Genesis Radium 400 - specyfikacja dostępna jest na: https://www.euro.com.pl/mikrofony,_genesis.bhtml,
    • mikrofon do komputera bezprzewodowy, np. Trust Emita USB Studio 21753 - opis znajduje się na https://www.euro.com.pl/mikrofony,_Trust.bhtml, a mikrofon ten może być również przewodowym. 

Biorąc pod uwagę kryterium technologiczne, mikrofony dzieli się na:
    • mikrofony do komputera dynamiczne,
    • mikrofony do komputera pojemnościowe. 

Zasadniczo mikrofony przewodowe cieszą się większą niezawodnością. Właściwie nie ma obawy, że nagrywanie się przerwie czy zostanie zakłócone. W przypadku tych bezprzewodowych przeważa wygoda, mobilność i swoboda działania. Nie zawsze musi to oznaczać utratę na jakości, choć pamiętać trzeba, że taki sprzęt trzeba odpowiednio wcześniej naładować.

Istotna jest także strona technologiczna. Mikrofony dynamiczne działają na zasadzie ruchu drgającej membrany, czyli podobnie jak głośniki, choć w odwrotnym kierunku. Ze względu na to sprawdzają się w przypadku głośnych dźwięków, są odporne na sprzężenia, szumy oraz wilgoć. W przypadku mikrofonów pojemnościowych mamy do czynienia z dwoma elektrodami: jedną nieruchomą, drugą drgającą, wykorzystywanymi do generowania dźwięków. Rezultatem jest lepsza jakość, co sprawia, że mikrofon pojemnościowy jest często wykorzystywany w studiach nagraniowych przez profesjonalistów.

Zastosowanie mikrofonów
Mikrofon do komputera znajduje szereg zastosowań amatorskich oraz profesjonalnych. Najważniejsze z nich to:
    • prowadzenie rozmów i wideokonferencji - za pośrednictwem aplikacji oraz specjalnych platform,
    • korzystanie z gier - do kontaktu z innymi uczestnikami sieciowej rozgrywki,
    • tworzenie notatek głosowych,
    • nagrywanie śpiewu lub gry - tu przydatna jest również wydajna karta dźwiękowa oraz - najlepiej - pomieszczenie przypominające warunki studyjne. 

Jak wybrać mikrofon do komputera?
Mikrofon do komputera, jak wspomniano już wcześniej, powinien być dobrany przede wszystkim pod kątem jego funkcji. Oprócz typu sprzętu: bezprzewodowego lub przewodowego, dynamicznego lub pojemnościowego, warto zwrócić także uwagę na:
    • złącze w mikrofonie,
    • kierunkowość,
    • zapewnianą jakość dźwięku,
    • sposób mocowania. 

Kwestia złącza sprowadza się tak naprawdę do wyposażenia mikrofonu w odpowiedni wtyk. Nie wszystkie komputery mają wszystkie gniazda, dlatego przed zakupem konkretnego mikrofonu dobrze jest się zorientować w tym temacie. Z kolei kierunkowość mikrofonu określa, w jaki sposób dźwięk będzie ściągany. Może być to tylko jeden kierunek, ten na wprost, co oznacza, że inne odgłosy będą tłumione. W sklepach dostępne są również mikrofony dwu- i wielokierunkowe. Jakość dźwięku jest dość skomplikowaną kwestią, na którą wpływa bardzo wiele elementów. Jeśli potrzebny jest nam prosty mikrofon do komputera domowego, wykorzystywany do amatorskich zastosowań, nie trzeba się tym raczej zajmować. Mikrofon profesjonalny wymagał będzie w tym względzie trochę więcej zachodu.

Spore znaczenie praktyczne może mieć także konstrukcja. Mikrofony mogą być umiejscowione na sztywnym lub regulowanym statywie, krążku lub pałąku albo wpinanym w odzież klipsie.

Dodatkowe funkcje i akcesoria
Mikrofon do komputera to także możliwość doposażenia go w dodatkowe funkcje, na przykład:
    • moduł sterujący - łatwiejsze i wygodniejsze włączanie i wyłączanie mikrofonu oraz bezproblemowa regulacja poziomu głośności przesyłanego do komputera dźwięku,
    • redukcja szumów - pozwalająca uzyskać wyraźniejszy i czystszy dźwięk,
    • gąbka - przydatna zwłaszcza, kiedy chcemy nagrywać na zewnątrz,
    • pop filtr - wykorzystywany przez osoby nagrywające streamy, różnego typu podcasty oraz filmy oraz wokale. Filtr ten jest cienkim materiałem, znajdującym się między mikrofonem a ustami lub innym źródłem dźwięku i ma za zadanie zatrzymać powietrze powstające w czasie artykułowania głosek wybuchowych. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu