Nauka języka niemieckiego w domu

31 października 2020, godz. 8:42
Udostępnij: Kopiuj link

Ze względu na położenie geograficzne naszego kraju, a konkretnie fakt, że Niemcy są naszym sąsiadem, nie będzie przesadą stwierdzenie, iż znajomość języka niemieckiego może okazać się niezwykle przydatna w codziennym życiu. Poza aspektem czysto zawodowym, wynikającym z coraz większego zapotrzebowania na pracowników posługujących się tym właśnie językiem, nie można zapominać o sferach czysto pozazawodowych – umiejętność komunikacji w języku niemieckim jest niezwykle przydatna, ponieważ tym językiem posługują się mieszkańcy trzech rozwiniętych europejskich krajów: Niemiec, Austrii oraz części Szwajcarii. W dobie wszechobecnej pandemii oraz wprowadzanych celem jej przeciwdziałania ograniczeń, ciężko uczestniczyć w lekcjach organizowanych przez komercyjne szkoły językowe. Stąd warto przemyśleć, czy nie rozpocząć nauki języka niemieckiego w domu, na własną rękę.

Korepetycje językowe
Chcąc nauczyć się języka obcego, zawsze można oczywiście skorzystać z pomocy odpowiedniego korepetytora. Na stronie internetowej Buki.org, wystarczy wpisać w wyszukiwarce na przykład „Warszawa korepetycje niemiecki”, aby w oka mgnieniu uzyskać kontakt do niezwykle licznego grona prywatnych nauczycieli, którzy z pewnością umilą i umożliwią naukę języka zarówno w formie stacjonarnej, jak i on-line, w małych grupach lub indywidualnie. 

Samodzielna nauka języka
Samodzielną naukę języka niemieckiego warto rozpocząć od nabycia jakiegokolwiek podręcznika na poziomie początkującym. Oczywiście można się obyć bez tego typu pomocy naukowych, jednak trzeba mieć na uwadze, że wszelkie opracowania oparte są na kolejności nabywania wiedzy, w przypadku nauki języków obcych – od najbardziej podstawowych zwrotów i konstrukcji gramatycznych po coraz to bardziej skomplikowane.
Przyswoiwszy wiedzę i umiejętności na podstawowym poziomie, naturalnym będzie przejście na kolejne wyższe. W ten sposób znajomość języka niemieckiego będzie w pewnym sensie ewoluować. Niezwykle praktycznym i skutecznym rozwiązaniem jest oklejenie przedmiotów i narzędzi mieszczących się w mieszkaniu karteczkami z niemieckimi nazwami tych rzeczy. W ten sposób na bieżąco można przypominać sobie, jak co się nazywa. Przy okazji można w ten sposób zapamiętać w wystarczającym stopniu, kiedy używa się „der”, „die” oraz „das”, które umieszczane są przed rzeczownikami. 

Materiały dydaktyczne
Ponadto warto skorzystać z dostępnych w sklepach i księgarniach specjalnych fiszek lub też pokusić się o przygotowanie ich samemu. W ten sposób przyswoić można nawet bardziej skomplikowane konstrukcje gramatyczne. Warto również zaznaczyć, iż już od początku przygody z językiem niemieckim, koniecznym jest podejmowanie prób pisania wypowiedzi takich jak listy, rozprawki lub wiadomości elektroniczne. Każdy bowiem wie, że znajomość samych tylko słówek nie jest wystarczająca – trzeba wiedzieć w jakiej kombinacji ich używać, a tę umiejętność najlepiej szlifuje się właśnie pisząc wszelkiego rodzaju prace pisemne. 

Nauka języka w praktyce
W tym miejscu trzeba również wyraźnie zasygnalizować, że poza umiejętnością pisania, niezwykle ważna jest umiejętność komunikacji w danym języku obcym. W związku z tym bardzo przydatne jest prowadzenie wszelkiej maści rozmów po niemiecku – w ten sposób w pamięci zapadną najczęściej używane podczas wymiany zdań zwroty oraz poprawie ulegnie akcent, który w tym przypadku nie jest łatwy do przyswojenia. Odnosząc się do umiejętności prawidłowego stawiania akcentów, warto również oglądać filmy i seriale w języku niemieckim – dla nieczujących się dobrze z tym językiem, na początek można skorzystać z opcji wyświetlania napisów po polsku. Takie rozwiązanie z pewnością przyczyni się do zwiększenia obycia z językiem, które jest niezwykle istotne. 

Podsumowując, język niemiecki nie należy może do najprostszych – wiele osób twierdzi, iż jest cięższy od wciąż najbardziej popularnego języka angielskiego. Umiejętność posługiwania się niemieckim z pewnością wynagrodzi trud włożony w jego naukę i to zarówno na rynku pracy, jak i w życiu prywatnym. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu