news

Żele energetyczne – 3 korzyści, jakie daje ich spożywanie podczas uprawiania sportu

28 lutego 2021, godz. 9:21
Udostępnij: Kopiuj link

Regularne ćwiczenia, bieganie czy jazda na rowerze to ulubiony sposób spędzania wolnego czasu przez wiele osób. Jest to hobby, które ma duży wpływ na nasze zdrowie, dlatego powinniśmy wykonywać je jak najczęściej. Wymagają one jednak dostarczenia organizmowi energii, by zajęcia sportowe przyniosły jak najkorzystniejszy efekt. Szczególnie istotne jest przyswajanie węglowodanów – to one mają największy wpływ na przebieg ćwiczeń. Najlepszym środkiem na uzupełnienie energii są żele energetyczne – niewielkie, ale bardzo skuteczne odżywki. Co to są żele dla biegaczy i kiedy powinniśmy ich używać?

    1. Co to są żele energetyczne?
    2. Żele sportowe – korzyści z ich przyswajania
    3. Na co zwrócić uwagę, wybierając żele energetyczne? 
 
Co to są żele energetyczne?
 
Żele energetyczne to po prostu węglowodany, które w stanie płynnej galaretki są bardzo łatwo przyswajalne dla organizmu. Węglowodany występują w żelu w formie prostych cukrów lub wielocukrów, a sam żel umieszczony jest w niewielkiej tubce. Ich półpłynna konsystencja umożliwia bezproblemowe przyswajanie przez organizm, który wymaga uzupełnienia źródeł energii z zewnątrz już po 60-90 minutach regularnego wysiłku. Żele energetyczne dla biegaczy mogą również zawierać niewielkie ilości tłuszczu, elektrolity oraz witaminy, w celu zoptymalizowania efektów ich przyswajania. 
 
Żele sportowe – korzyści z ich przyswajania
 
Żele sportowe, dzięki swym niewielkim wymiarom i łatwo przyswajalnej postaci powinny znaleźć się na wyposażeniu nie tylko biegaczy czy kolarzy, ale nawet udających się na dłuższą wycieczkę turystów. Tak duża ilość węglowodanów, znajdująca się w niewielkiej porcji substancji, ma bardzo ożywczy wpływ na organizm i działa pobudzająco oraz wzmaga ochotę do biegu lub jazdy. Żele do biegania są niezastąpione zwłaszcza dla sportowców, których domeną są maratony i supermaratony – trudno wyobrazić sobie bez nich ukończenie zawodów.
 
Na co zwrócić uwagę, wybierając żele energetyczne? 
 
Planując zakup żelu energetycznego, można sugerować się opiniami na forach sportowych czy rekomendacjach innych, najlepszą jednak metodą będzie wypróbowanie kilku odmian i na tej podstawie dobranie najlepszej. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na skład, a zwłaszcza zawartość dodatków – nie każdy z nich będzie dla nas korzystny. Istotny jest również smak, powinniśmy sprawdzić, czy dostępny jest nasz ulubiony oraz czy żel będzie miał odpowiednią konsystencję. Także kształt i rozmiar opakowania należy dopasować do własnych preferencji, powinien umożliwiać on jak najłatwiejsze otwarcie żelu i jego spożycie podczas biegu lub jazdy. Odpowiednie dla siebie żele energetyczne dla kolarzy i biegaczy można znaleźć na stronie: https://alenergy.eu/pol_m_SKLEP_ENERGIA_ZELE-ENERGETYCZNE-245.html 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu