Kolejne wydarzenia w ramach Historycznej Akademii Pana Lompy

Kolejne wydarzenia w ramach Historycznej Akademii Pana Lompy

13 listopada 2020, godz. 11:11
Udostępnij: Kopiuj link

W piątkowe popołudnie 13 listopada zapraszamy na kilka interesujących wydarzeń online organizowanych przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lublińcu, które związane są z postacią Józefa Lompy.
Jest to druga część projektu „Historyczna Akademia Pana Lompy”, realizowanego w ramach konkursu Patriotyzm Jutra 2020, organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.

 W PROGRAMIE:

17.00 - Teatrzyk kukiełkowy „Opowieści 8 lamp z ulicy Józefa Lompy w Lublińcu”. Scenariusz do którego napisała mieszkająca w Kochanowicach poetka Maria Dziuk , natomiast muzykę skomponowała Stefania Biela.
Po zobaczeniu teatrzyku zapraszamy do rozwiązania quizu.

18.00 - „Lubliniec oczami Lompy” - lubliniecki historyk dr Sebastian Ziółek poprowadzi wykład historyczny, podczas którego zabierze nas w podróż do przeszłości i opowie o XIX-wiecznym Lublińcu widzianym oczami Lompy. Atrakcją prezentacji będzie quiz, w którym Czytelnicy będą mogli sprawdzić, ile wiedzą o Lublińcu.

19.00 - Życie i działalność J. Lompy i system szkolnictwa
na Górnym Śląsku w XIX WIEKU wystawa, która przeniesie nas o dwieście lat wstecz i dowiemy się, w jakich warunkach żył, tworzył i nauczał Józef Lompa. Po wystawie oprowadzi nas Magdalena Oberska, przybliżając postać naszego Górnośląskiego człowieka renesansu: tłumacza, pioniera oświaty ludowej, działacza i społecznika, pisarza i poety, etnografa, nauczyciela, historyka, publicysty i ogrodnika.

20.00 - "Józef Lompa – zapomniany śląski tytan prac”. Wykład historyczny połączony z quizem przygotowany przez Mariusza Żymierskiego, historyka z Lublińca, pokaże, dlaczego powinniśmy zachować pamięć o Józefie Lompie i jak patron lublinieckiej biblioteki zapisał się na kartach historii Śląska i Polski.

SZUKAJ NAS NA PROFILU: https://www.facebook.com/bibliotekalubliniec.

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MUZEUM HISTORII POLSKI W WARSZAWIE W RAMACH PROGRAMU "PATRIOTYZM JUTRA".

Pierwsze spotkanie on-line w ramach Historycznej Akademii Pana Lompy:

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu