Tylko do 30 listopada można składać wnioski o zwolnienie ze składek

Tylko do 30 listopada można składać wnioski o zwolnienie ze składek

25 listopada 2020, godz. 12:01
ZUS
Udostępnij: Kopiuj link

Jeszcze tylko kilka dni mają przedsiębiorcy z branży turystycznej, wystawienniczej i estradowej na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do tej pory w województwie śląskim ZUS umorzył składki za te miesiące na kwotę blisko 5,4 mln zł. W całym kraju kwota umorzonych składek przekroczyła 50,5 mln zł.

- Do końca listopada można starać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS na podstawie tarczy branżowej. Prawo do tej formy pomocy przysługuje płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji oraz wystaw. Do tej pory w województwie śląskim wpłynęło ponad 3 tysiące wniosków - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 

Najwięcej wniosków wpłynęło do Oddziału ZUS w Sosnowcu, bo 860, duży wpływ odnotował też chorzowski ZUS, do którego do wczoraj wpłynęło 565 wniosków o umorzenie składek za lipiec, sierpień i wrzesień. W pozostałych oddziałach liczba złożonych wniosków wyniosła: Oddział w Bielsku-Białej -  511, w Częstochowie - 269, w Rybniku - 474, a w Zabrzu - 387.  Kwota umorzonych składek za te miesiące przekroczyła już 5,39 mln zł.

Podstawowym warunkiem ubiegania się o zwolnienie jest prowadzenie przed 30 czerwca 2020 r. przeważającej działalności na podstawie kodów PKD, które obejmuje tarcza. Należy również wykazać 75-procentowy spadek przychodów z przeważającej działalności uzyskany w pierwszym miesiącu, którego dotyczy wniosek o zwolnienie ze składek, w stosunku do tego samego miesiąca w 2019 r.  Aby skorzystać ze zwolnienie trzeba było również do 2 listopada (ze względu na to, że ostatni dzień października przypadał na dzień wolny od pracy) przekazać do ZUS-u deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne za miesiące wskazane we wniosku.  Nie dotyczy to przedsiębiorców zwolnionych z ich składania.- wyjaśnia rzeczniczka.

Wniosek o zwolnienie z opłacania składek można złożyć najpóźniej 30 listopada 2020 r. Trzeba to zrobić wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu