Historyczna Akademia Pana Lompy - podsumowanie projektu

Historyczna Akademia Pana Lompy - podsumowanie projektu

25.11.2020 12:07
nadesłane: K.L.
Czytanie treści strony dostępne

Zakończyliśmy realizację projektu współfinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski  w Warszawie   w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2020”. Ze względu na trudną sytuację wywołaną epidemią koronawirusa praca nad projektem stała się większym wyzwaniem, a wszystkie wydarzenia z nim związane odbyły się w formie on-line.  

 W wirtualnej przestrzeni rozpoczęliśmy nasze działania 5 listopada spotkaniem literackim "Lubliniec czyta Lompę”. Arletta Szymanek-Kopiec opowiedziała o twórczości literackiej „Pierwszego Śląskiego Autora”, jego działalności patriotycznej, wyjaśniła,  dlaczego jest patronem naszej biblioteki.       W spotkaniu gościnnie wystąpił lubliniecki pisarz Grzegorz Kopiec, który zaprezentował trzy utwory autorstwa Józefa Lompy oraz odegrał rolę „szkolnego  z Lubszy” podczas arcyciekawego wywiadu.

W piątkowe popołudnie 13 listopada odbyło się wiele interesujących wydarzeń on-line w ramach drugiej części projektu „Historyczna Akademia Pana Lompy”. Rozpoczęliśmy od wyjątkowego teatrzyku kukiełkowego „Opowieści 8 lamp z ulicy Józefa Lompy w Lublińcu”. Scenariusz napisała mieszkająca w Kochanowicach poetka Maria Dziuk, natomiast muzykę skomponowała Stefania Biela. Razem z niezwykłymi kukiełkami, które są dziełem Małgorzaty Frankowskiej od lampy do lampy wędrowaliśmy, a każdy przystanek część życia Józefa Lompy odtworzył. Zaklęta w ramach historia Józefa Lompy zainscenizowana została przez pracowników Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu, której patronuje główny bohater przedstawienia - nauczyciel z Lubszy. Po teatrzyku kukiełkowym lubliniecki historyk dr Sebastian Ziółek poprowadził wykład historyczny „Lubliniec oczami Lompy”, podczas którego zabrał widzów w podróż do przeszłości i opowiedział o XIX-wiecznym Lublińcu widzianym oczami Lompy. Pokazał nasze miasto na pocztówkach i ilustracjach sprzed dwustu lat. Zagwarantował dużą ilość historycznych ciekawostek! Atrakcją prezentacji był quiz, w którym każdy mógł  sprawdzić swoją  wiedzę o Lublińcu. Jeśli widzowie uważnie wsłuchali się w wystąpienie pana Ziółka, to udzielenie poprawnych odpowiedzi na pewno nie sprawiło nikomu problemu.

„Józef Lompa jest patronem naszej lublinieckiej biblioteki. Wspominamy jego życie, dokonania, twórczość, choć od jego narodzin minęły przeszło dwa wieki” (Maria Dziuk). Po wystawie „O życiu i działalności Józefa Lompy i systemie szkolnictwa na Górnym Śląsku w XIX wieku” wirtualnie  oprowadziła Magdalena Oberska, odkrywając różne role społeczne Budziciela i Krzewiciela Polskości na Śląsku. Odegrał on ich wiele – był tłumaczem, korespondentem, organistą, działaczem,  społecznikiem, pionierem oświaty ludowej, pisarzem, poetą, etnografem, nauczycielem, historykiem, publicystą, ogrodnikiem, pszczelarzem. Opracowanie merytoryczne wystawy przygotowała Amelia Bula, opracowanie graficzne Pani o Czerwonych Włosach Czesława Włuka. W roli konsultantów wystąpili Maria Dziuk i Piotr Kalinowski.

Sam śląski patriota pisał: „Wszelkimi siłami podtrzymywałem polszczyznę, szczepiąc ją w młode serca i chroniąc tym sposobem od zniemczenia”. Nie chcemy o tym zapominać. Chcieliśmy realizując projekt, by mieszkańcy Lublińca pamiętali o tym, kim był i co dla Śląska zrobił „Józef Lompa – zapomniany śląski tytan pracy”. Wykład historyczny połączony z quizem, który przygotował  Mariusz Żymierski, historyk z Lublińca, pokazał dlaczego powinniśmy zachować pamięć o Józefie Lompie i jak patron lublinieckiej biblioteki zapisał się na kartach historii Śląska i Polski. 

Sobotnie spotkania on-line 14 listopada były trzecią częścią projektu spod znaku Józefa Lompy. Rozpoczęliśmy je od zajęć edukacyjnych przy akompaniamencie pszczelich dźwięków  pt. „Wielka siła małych stworzeń – królestwo Pszczół”, które poprowadziła pszczelarka Urszula Mazurowska. Pani Urszula mówiła o znaczeniu pszczół miodnych i niemiodnych dla przyrody i człowieka oraz odkrywała tajniki pracy pszczelarza. Wsparciem dla jej prezentacji były plansze edukacyjne, zaprojektowane i zrealizowane przez Justynę Kierat dla Lubiteki w ramach projektu. Nietypowe zajęcia nawiązywały do roli przyrodnika, jaką pełnił patron lublinieckiej biblioteki. Nasze zajęcia przyrodnicze ilustrowały jedną   z pasji Józefa Lompy. Służyły również propagowaniu idei patriotyzmu ekologicznego, mówiącej o tym, że patriotyzm jutra związany jest z zainteresowaniem przyrodą, a miłość do małej ojczyzny może objawiać się troską  o najbliższe środowisko. Jego pasję odkryli widzowie również dzięki zajęciom plastycznym  „Rysujemy pszczoły”  i „Rysujemy pszczelą stołówkę” prowadzone przez Justynę Kierat, która jest doktorem biologii i rysownikiem, specjalistką w dziedzinie samotnych pszczół, o których napisała pracę doktorską. Prowadzi blog "Pod kreską", na którym dzieli się wiedzą o przyrodzie z odbiorcami w każdym wieku. Józef Lompa  lubił również malarstwo. W niedzielne popołudnia wuj udzielał mu lekcji rysunków. Tak jak pani Justyna udzielała ich na warsztatach plastycznych. 

„Co łączy pszczelarza z botanikiem?” – na to pytanie odpowiedziała Małgorzata Bednarek podczas zajęć edukacyjnych dla dzieci. Udowodniła, że dobra znajomość roślin pomaga w hodowli pszczół i wytwarzaniu miodu. Wraz ze swoją małą pomocnicą - córką Marysią- mówiła o jednych z najważniejszych w życiu człowieka owadów – o pszczołach.  Józef Lompa wiedział o tym, że każdy pszczelarz powinien być świetnym botanikiem, dlatego obie dziedziny traktował z dużym szacunkiem, poświęcając im swój czas i zainteresowanie. Zwieńczeniem naszych spotkań online z Józefem Lompą był teatrzyk kukiełkowy pt. „Siwoludek – duch zaczarowanego źródła”. Jest to przedstawienie oparte na motywach bajki  o Siwoludku, pochodzącej ze zbiorów Józefa Lompy, do którego scenariusza również napisała  Maria Dziuk, muzykę przygotowała Stefania Biela a kukiełki wykonała Małgorzata Frankowska.

Zachęcamy  Państwa do spaceru wokół LUBITEKI i zatrzymaniu się przed oknami od strony ul. Sportowej, gdzie prezentowana jest wystawa poświęcona Józefowi Lompie, a  wszystkich, którzy nie widzieli naszych spotkań on-line w dniach emisji zapraszamy na nasz profil facebook.com/bibliotekalubliniec oraz stronę biblioteki biblioteka.lubliniec.pl,  gdzie w zakładce Historyczna Akademia Pana Lompy dostępne są filmiki z naszych wydarzeń.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY WŁĄCZYLI SIĘ W PRACĘ NA KAŻDYM ETAPIE NASZEGO PROJEKTU „HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY".

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu