Cięcie laserowe blach - czym się wyróżnia na tle innych sposobów obróbki materiału?

Cięcie laserowe blach - czym się wyróżnia na tle innych sposobów obróbki materiału?

30 listopada 2020, godz. 9:34
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Na czym polega cięcie blach za pomocą lasera i jak taka metoda w swojej skuteczności i dokładności ma się do innych sposobów obróbki takich materiałów? Oto krótki opis podstawowych informacji na temat cięcia laserem, jego precyzyjności, rodzajów i porównania do innych stosowanych metod.

Na czym polega cięcie laserem?
Istnieją różne sposoby na cięcie blach, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Jednym z najbardziej docenianych sposobów jest cięcie laserem, które nie jest szczególnie drogie, a dla blach nieprzekraczających 25 milimetrów grubości okazuje się być najdokładniejsze, wraz z dobrej jakości krańcami obrabianego materiału. Co więcej, wycinanie laserowe pozwala na bardzo dokładna powtarzalność wykonywanych zadań, przez co już od dłuższego czasu pozostaje jednym z najczęściej wybieranych sposobów obróbki metali. Maksymalna grubość blachy, która kwalifikuje się na wycinanie laserowe, zależy od metalu, z którego została ona wykonana. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie internetowej prowadzonej przez firmę Fabryka 4x4.

Laserowe cięcie blach to nic innego jak skupianie bardzo silnej wiązki laserowej w konkretnym miejscu blachy. Proste działanie zapewnia tu dobry efekt, w dodatku dość niskim kosztem finansowym, czy nakładu pracy.

Dokładność cięcia laserem
Nie dość, że inne sposoby obróbki blach bywają niezwykle kosztowne i znacznie bardziej pracochłonne, to w dodatku wcale nie są one tak dokładne, jak wycinanie laserem. Można dla przykładu obrabiać taki materiał, podgrzewając go, co przygotowuje go do dalszej pracy. To z reguły sposób polecany do blach o sporej grubości, na których polecane cięcie laserem mogłoby okazać się nieskuteczne. Niestety takie metody ani nie są tanie, ani tak samo dokładne jak wycinanie laserem. Co więcej, uzyskany efekt jest trudny do powtórzenia bez widocznych od razu różnic.

Tymczasem cięcie laserem okazuje się naprawdę niedrogie, łatwo dostępne, a jego dokładność jest wręcz niepowtarzalna. Ciężko jest ją porównać do efektów uzyskiwanych za pomocą innych metod obróbki blachy – znacznie różnice widoczne są nawet dla kogoś, kto niespecjalnie zwraca uwagę na detale. Kolejną istotną kwestią jest powtarzalność wykonywanej pracy. Cięcie laserem wykonywane przez wykwalifikowany personel może zapewnić 100% powtarzalności wszystkich najdrobniejszych szczegółów.

Sposoby cięcia laserem
Wyróżnia się trzy sposoby, za których pomocą wykonuje się cięcie laserowe blach.
    • Cięcie przy pomocy pęknięć opiera się na tworzeniu przerw w materiale, na którym się pracuje. Wiązka skierowanego na blachę lasera podgrzewa go w konkretnym miejscu do bardzo wysokiej temperatury.
    • Reaktywne wycinanie laserowe to skoncentrowana mieszanka chemiczna, przez którą wytwarzane jest ciepło. Dokładność cięcia reaktywnego uznać można za wręcz niepowtarzalną.
    • Przed cięciem w ciekłym stanie należy dokładnie oczyścić powierzchnię, na której się pracuje. Pomocny bywa w tym tlen lub argon. Laser wydmuchuje podgrzaną blachę, tworząc precyzyjne cięcia. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu