Reklama Lubliniec Info

Lubliniec w czołówce miast w niechlubnym rankingu jakości powietrza

W raporcie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dotyczącego jakości powietrza za rok 2019 Lubliniec znalazł się na wysokiej pozycji z największą liczbą dni z przekroczeniem dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10. Nasze miasto prawie dwukrotnie przekraczyło dopuszczalną normę. W skali województwa śląskiego Lubliniec plasuje się na 6 miejscu, ale w skali kraju... na wysokim 11 miejscu!

Stacja mierząca jakość powietrza w Lublińcu zlokalizowana jest przy ul. Ks. Płk. Jana Szymały 3, która sprawdza i zapisuje następujące parametry: PM10, C6H6, S02.

W rocznym raporcie GIOŚ dotyczącego śląska, Lubliniec znalazł się na 6 miejscu w rankingu miejscowości z największą liczbą dni z przekroczeniem dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 w 2019 r. Natomiast Polski Alarm Smogowy porównał dane z całej Polski i zestawił Lubliniec na wysokim 11 miejscu jako 13 miejscowość gdzie najczęściej przekraczane są normy! Wartość dopuszczalna wynosi 50 µg/m³. Dane z tej stacji (i innych - komercyjnych) można sprawdzać w naszym Portalu w zakładce pogoda. Pisząc ten materiał wartość wskaźnika PM10 dla stacji przy ul. Szymały wynosi aktualnie... 68,4 µg/m³, poprzedni 86,4 µg/m³. Pomiar odbywa się ciągle, a prezentowany wynik to średnia z ostatniej godziny.

Jak podaje GIOŚ norma wynosi 35 dni z przekroczeniem dopuszczalnych wartości w skali roku. Lubliniecka stacja odnotowała aż 68 dni powyżej normy PM10, czyli blisko dwukrotnie. 

Pierwsze trzy miejsca w niechlubnym zestawieniu wyglądają następująco:
1. Pszczyna 106 dni
2. Rybnik 89 dni
3. Nowy Targ 88 dni

Najwięcej dni, w których przekraczane są normy jakości powietrza dotyczą dni w okresie zimowym. Jak wszyscy wiedzą "zima, zimie nierówna" i raz można znaleźć się w zestawieniu wyżej, a raz niżej, ale biorąc pod uwagę dane z ostatnich 10 lat, które analizowali pracownicy GIOŚ nie stawia Lublińca w pozytywnym świetle pod tym wględem. Fragment raportu podaje dokładnie, że w Lublińcu nie nastąpiło zmniejszenie ilości dni z przekroczeniem stężenia dobowego PM10 powyżej 50 µg/m³. A to on:

"W ciągu dziesięciu lat nastąpiła redukcja stężeń średniorocznych w strefie śląskiej od 20% w Tarnowskich Górach do około 40% w Knurowie, Godowie i Żywcu, w Częstochowie i aglomeracji górnośląskiej o około 30%, w Bielsku-Białej o 40%. Zmniejszyła się, poza stanowiskiem w Lublińcu i w Żorach, liczba dni ze stężeniami powyżej 50 µg/m3 najznaczniej w Złotym Potoku z 44 dni w 2010 roku do 8 w 2019 roku. Na wielu stanowiskach tła miejskiego zmniejszyła się o połowę np. w Bielsku-Białej, Częstochowie, Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu oraz Knurowie i Cieszynie. "

Jak wyglądają dane z innych miast za rok 2019?
Katowice (średnia ze stacji) - 66 dni
Gliwice, ul. Mewy - 59 dni
Tarnowskie Góry, ul. Litewska - 58 dni
Częstochowa (średnia ze stacji) - 45 dni
Bielsko-Biała ul. KossakSzczuckiej - 30 dni
Złoty Potok, Leśniczówka - 8 dni
 

Patrząc na wykres z ostatniej dekady można zauważyć, że liczba dni z przekroczeniem stężenia dobowego PM10 rok po roku dla Lublińca jest na zbliżonym do siebie poziomie. 

Poniżej zamieszczamy grafiki: Wykres z ostatnich trzech dni z wartościami PM10 dla stacji Lubliniec, ul. Szymały oraz średnie roczne stężenia pyłu PM10 w latach 2010-2019. Źródło danych: GIOŚ

tagi:
2020-12-03 08:24:04

Galeria: Lubliniec w czołówce miast w niechlubnym rankingu dot. jakości powietrza

Komentarze

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz
Monika 2020-12-09, 15:19:54

Hej
Cześć, mam imię Monika, poznam jakiegoś normalnego faceta. Nie jestem już podlotkiem, wiem czego chcę od życia, żeby było jasne - nie szukam męża, chcę się po prostu zabawić bez angażowania się w coś poważniejszego. Nie pytaj czy jestem wolna, dla mnie to nie istotne czy kogoś masz. Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami także możemy porozmawiać na portalu randkowym, sprawdź mój profil: http://panieonline.pl/monia89

  Zgłoś komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x