Byli specjalsi wracają do wojska by służyć w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Dwóch byłych komandosów JWK w Lublińcu po odejściu z jednostki specjalnej postanowiło służyć jako żołnierze – ochotnicy w śląskiej brygadzie OT. Tu zdobyte przez lata zarówno w Polsce jak i na misjach doświadczenie wykorzystują by pomagać innym terytorialsom w wojskowym rozwoju. Jak przyznaje jeden z nich, szkolenie ludzi spoza jednostki specjalnej to spore wyzwanie.

- Musimy wrócić do podstaw. Wiele rzeczy w działaniach bojowych robimy automatycznie a tu trzeba się zatrzymać i je krok po kroku wytłumaczyć, pokazać. Nie jest to łatwe, ale daje wielką satysfakcję tym bardziej, gdy widzi się ten zapał naszych młodszych kolegów ich zaangażowanie i chęć wojskowego rozwoju. – podkreśla komandos. 
Dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas, który w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu był miedzy innymi dowódcą Zespołu Bojowego, przyznaje, że znając od lat obu specjalsów cieszy się, że swoim profesjonalizmem i niezwykłym doświadczeniem we wsparciu militarnym teraz podzielą się z żołnierzami Obrony Terytorialnej.
- To świetny przykład tego jak można wykorzystać wiedzę i umiejętności tak elitarnych żołnierzy, gdy zakończą oni już służbę zawodową. Mam nadzieję, że stanie się to standardem tak jak w Stanach Zjednoczonych gdzie potencjał taki jest zagospodarowany. – dodaje płk. Białas. 
Byli komandosi prowadzą nie tylko szkolenia podstawowe, ale i specjalistyczne w tym instruktorskie. Niebawem rozpoczną także szkolenia żołnierzy z GPR K9 WOT, których zadaniem będzie nie tylko działanie podczas akcji poszukiwawczo – ratowniczych w czasie pokoju, ale także działanie z psami w czasie wojny. 
  

tagi:
2020-12-15 11:29:54

Galeria: Byli specjalsi wracają do wojska by służyć w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Komentarze

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz
Marcin 2020-12-15, 12:37:37

specjalsi
Dla budowy silnego, suwerennego państwa polskiego, posiadającego ugruntowane możliwości obronne i odstraszania, niezbędnym jest, by siły zbrojne RP składały się z dwóch komponentów – wojsk operacyjnych i wojsk obrony terytorialnej. W tym celu warto korzystać z doświadczeniami byłych żołnierzy wojsk specjalnych, których umiejętności, wiedza i doświadczenie jest bezcenne.

  Zgłoś komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x