news

Koc elektryczny - idealne rozwiązanie dla każdego marznącego wieczorami

22.12.2020 10:26
Czytanie treści strony dostępne

Chłodne wieczory to nie jest to, co lubisz najbardziej? Z kocem elektrycznym nigdy nie zmarzniesz! Zobacz, jakie są rodzaje koców elektrycznych i który będzie lepszy dla ciebie.

Koc elektryczny – dlaczego ma przewagę nad zwykłym?

Koc elektryczny kontra zwykły koc? Ten pierwszy wygra zawsze, pod warunkiem, że mamy dostęp do prądu. Jeśli chcemy się szybko rozgrzać, nic nie zastąpi koca elektrycznego.

Tradycyjny koc działa jak izolator – nie dopuszcza zimna z zewnątrz, ale też – wbrew obiegowej opinii – nie ogrzewa. Jedynie ogranicza straty ciepła. Tak naprawdę człowiek musi się rozgrzać sam. Natomiast koc elektryczny dostarcza ciepło z zewnątrz, dlatego działa szybciej i skuteczniej. Nieważne, jak mocno jesteśmy przemarznięci, na przykład po całodziennym szaleństwie na stoku – koc elektryczny zawsze doskonale spełni swoją grzewczą funkcję.

Koc elektryczny do przykrywania się

Są dwa rodzaje koców elektrycznych. Pierwszy przypomina tradycyjny koc. Można się nim owinąć lub przykryć. Sprawdzi się w chłodne zimowe wieczory, szczególnie jeśli mamy w planach długotrwałe siedzenie lub leżenie bez ruchu, na przykład z książką lub przed telewizorem. Nie każdy ma chęć biegać po ciepłą herbatę na rozgrzewkę. Koc w takiej sytuacji doskonale ją zastąpi. Jest tak samo miękki i przyjemny w dotyku. Wbrew obawom niektórych osób, koce elektryczne nie są sztywne.

Koc elektryczny zamiast prześcieradła

Drugi typ koca elektrycznego to ten, który kładziemy na łóżku zamiast prześcieradła lub pod nie. Taki koc nie będzie ogrzewał nas całą noc, nie jest to wskazane. Natomiast warto skorzystać z jego dobrodziejstwa przed snem, oczywiście przykrywając się kołdrą. Szybko i równomiernie ogrzeje całe ciało, przyniesie ulgę obolałym stawom (koce zamiast prześcieradła są doskonałe dla reumatyków), poprawi krążenie krwi. Koce elektryczne wyposażone są w funkcję „timer” i warto z niej korzystać – koc wyłączy się samoczynnie po określonym czasie, więc można bezpiecznie zasnąć na ciepłym prześcieradle.

Koc elektryczny – bezpieczeństwo

Wiele osób broni się przed skorzystaniem z dobrodziejstwa grzejącego koca, bo elektryczność kojarzy im się z czymś niebezpiecznym. Faktyczne, z prądem trzeba ostrożnie, ale w przypadku koca niebezpieczeństwo porażenia jest znikome, przy prawidłowym użytkowaniu właściwie żadne.

Przewód grzewczy wszyty jest wewnątrz koca, a nawet gdyby nie był, można go bezpiecznie dotykać. Podobnie dotyka się podłączonej do prądu golarki elektrycznej, depilatora, suszarki, lokówki. Także gdy wkładamy luby wyjmujemy jedzenie z lodówki, jest ona podłączona do prądu.

Jak wybrać koc elektryczny

Na pewno warto zwrócić uwagę na jego wielkość – nie wszystkie koce są takie same. Koc, którym się swobodnie owiniemy, powinien mieć rozmiar przynajmniej 120x160 cm.

Inne ważne cechy koca:

– Moc – wyrażona w Watach – świadczy o wydajności koca, ale też o poborze prądu. Nie powinna być za duża ani za mała. Można uznać, że optymalna moc to 100 W.

– Możliwość odpięcia przewodu elektrycznego z pilotem – dzięki temu koc można bezpiecznie włożyć do pralki i uprać.

– Kilka poziomów grzania – nie zawsze potrzebujemy tak samo ciepłego koca.

– Zabezpieczenie przed przegrzaniem – funkcja, którą ma prawie każde urządzenie elektryczne. Nie znaczy to, że istnieje ryzyko przegrzania koca. Wręcz przeciwnie. Dzięki tej funkcji nigdy do tego nie dojdzie.

– Timer – możliwość ustawienia, po jakim czasie koc wyłączy się.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Koc elektryczny - doskonałe rozwiązanie na chłodne wieczory!

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu