Mimo pandemii wyjątkowo udany rok w bibliotece!

Mimo pandemii wyjątkowo udany rok w bibliotece!

28 grudnia 2020, godz. 9:05
nadesłane: K.L.
Udostępnij: Kopiuj link

Zgodnie z obietnicą złożoną w czasie otwarcia Lubiteki, iż mając taką piękną i wielofunkcyjną infrastrukturę, będziemy aplikować o środki zewnętrzne, już od stycznia zabraliśmy się do pracy. W 2020r. złożyliśmy w sumie 7 wniosków (na zakup nowości bibliotecznych, zajęcia promujące życie i twórczość Józefa Lompy oraz na budki bookcrossingowe i promocję czytelnictwa). Udało nam się pozyskać dwie dotacje – na zakup nowości wydawniczych 28.000zł z Biblioteki Narodowej i na „Historyczną Akademię Pana Lompy” 23.000zł z Muzeum Historii Polski. Na ogłoszenie wyników czeka jeszcze jeden wniosek złożony do MKiDN pod hasłem „Czytamy na okrągło. Razem od 75 lat”, w ramach którego chcemy zorganizować szereg chcemy zorganizować szereg wydarzeń kulturalno-edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Działania te mają na celu wypromowanie idei bookcrossingu. 

Na szczególną uwagę zasługuje Program Wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2020 Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych”, gdyż dzięki tym środkom zakupiono 1.058 książek oraz 84 audiobooki. W ciągu trwania całego programu, tj. w latach 2016-2020 zakupiono łącznie 4.410 nowości za kwotę 102.150zł. Liczymy, że program wspierający czytelnictwo będzie w następnych latach kontynuowany.
To nie koniec naszych sukcesów; za działalność w 2019 roku otrzymaliśmy wyróżnienie w konkursie „Mistrz Promocji Czytelnictwa 2019” jako wyraz uznania dla aktywności i kreatywności naszej Biblioteki w upowszechnianiu czytelnictwa i działalności edukacyjnej. W adresowanym do wszystkich bibliotek konkursie oceniane były działania w zakresie wspierania i promowania czytelnictwa w Polsce. Konkurs ma za zadanie wyróżniać „najlepsze praktyki biblioteczne” służące zwiększeniu zainteresowania książką, popularyzacji wiedzy i informacji oraz ułatwiające do nich dostęp.

Najświeższym sukcesem jest awans naszej Biblioteki w Rankingu bibliotek 2020 organizowanym przez dziennik Rzeczpospolita przy współpracy z Instytutem Książki. Z 244. miejsca poszybowaliśmy na 45. miejsce i jest to najbardziej spektakularny awans w rankingu. Oceniana była ilość czytelników, liczba wypożyczeń i powierzchni, wielkość księgozbioru oraz procent, jaki stanowi dotacja podmiotowa dla biblioteki w budżecie gminy. 

Na podsumowanie czytelnictwa przyjdzie czas na początku przyszłego roku, chociaż z pewnością nie będą to takie wyniki, jak w roku ubiegłym. Zapadające z dnia na dzień decyzje o zamknięciu bibliotek, zaostrzony reżim sanitarny, zmieniające się godziny otwarcia placówek nie sprzyjały czytelnictwu, tym niemniej Lubiteka była jedną z pierwszych instytucji, które podjęły działalność po pierwszym lockdownie i działała już od 12 maja b.r. Po drugim zamknięciu, w listopadzie, uruchomiono usługę pod hasłem „Lubiteka pod chmurką” wykorzystując ustawową możliwość dopuszczenia wypożyczeń na świeżym powietrzu. Osłodą w tym trudnym czasie był zakup nowości książkowych, który wypadł imponująco. W roku 2020 nasza Biblioteka otrzymała z budżetu miasta 112.000zł, za które zakupiono 5.072 książki oraz 272 audiobooki. Podstawowym źródłem wiedzy o tytułach książek, których poszukują Czytelnicy jest bezpośrednia rozmowa, poczta mailowa oraz zakładka w katalogu on-line - Zaproponuj zakup bibliotekarzowi, z której z roku na rok korzysta coraz więcej osób (w 2020r. pozyskaliśmy w ten sposób 763 propozycje zakupu). Przy tej okazji chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować również wszystkim darczyńcom za przekazane książki i czasopisma, które niewątpliwie wzbogaciły księgozbiór naszej biblioteki. 

W tym, innym niż wszystkie poprzednie, roku częściej też sięgaliśmy po talenty naszego bibliotecznego zespołu. Ewelina, Marta i Magda prowadziły warsztaty rękodzielnicze on-line pod hasłem „Bez Was nie ma nas”, Olga wykonała przepiękne kukiełki, a Jola z Magdą dekoracje do teatrzyku kukiełkowego pt. "Jasełka po ślonsku",  który zaprezentowaliśmy 25.12.2020r. na naszym facebookowym profilu, Amelia opracowała wystawę, Kasia cierpliwie kręciła i składała nagrania, prezentowała teatrzyki Kamishibai oraz razem z Basią czytała książki, a wszyscy pracownicy brali czynny udział w naszych teatrzykach, wzbogaconych pięknym wokalem Hani i Eweliny. Wszystkie nasze działania on-line są dostępne na stronie internetowej Biblioteki (www.biblioteka.lubliniec.pl) w zakładce ON-LINE.

Joanna Brzezina 
Dyrektor MPBP w Lublińcu

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu