news

Jak urządzić sypialnię w stylu vintage? Oto 5 sprawdzonych wskazówek

7 stycznia 2021, godz. 7:58
Udostępnij: Kopiuj link

Wnętrza stylizowane na minione epoki, w których znajdują się elementy takie jak postarzane meble równolegle z tymi nowoczesnymi tworzą styl vintage. W tej estetyce można urządzić także sypialnię. W dzisiejszym poradniku podpowiemy jak to zrobić i udzielimy 5 sprawdzonych wskazówek. Dzięki temu stworzysz wnętrze całkowicie wypełnione starymi meblami z elementami nowoczesnych dodatków bądź też aranżację, gdzie połączysz stare z nowym, a więc stworzysz swoisty eklektyzm.

Po pierwsze: co wybrać na ściany do sypialni w stylu vintage?

Sypialnia w stylu vintage to miejsce, które powinno sprzyjać głębokiemu relaksowi, zatem należy użyć materiałów wykończeniowych, które będą wyciszać wnętrze. Świetnie sprawdzą się tapety winylowe, które są zarówno izolatorem akustycznym, jak i dodatkowym izolatorem termicznym. Dodatkowo występują w wielu wzorach, także z ornamentami czy kwiatowymi wzorami. Można wybrać modele nawiązujące do angielskiego czy wiktoriańskiego stylu z kwiatami albo arabeskowymi wzorami. Vintage może być strojny i nawiązywać do baroku, ale równie dobrze stonowany i minimalistyczny. Panele korkowe były chętnie używane w czasach PRL i wtedy uchodziły za bardzo ekskluzywne. Obecnie występują w wielu wersjach, także kształtach, np. plastra miodu, są też barwione w masie i tworzą naprawdę piękne wykończenie. Vintage może nawiązywać także do czasów kilkadziesiąt lat wstecz, zatem jeśli to czasy PRL, czyli lata 50-te, 60-te, 70-te, czy 80-te mają być motywem przewodnim, to korek jako wykończenie sprawdzi się doskonale. W stylu vintage nawiązującym do pałacowych wnętrz można użyć również boazerii angielskiej.

Po drugie: podłogi z naturalnego materiału czy w płytkach ceramicznych?

Kolejnym elementem są podłogi. Tutaj można zdecydować się na tradycyjne deski dębowe albo parkiety, które modne były w pałacowych wnętrzach w XIX wieku, choćby pałacach Habsburgów w Wiedniu. Oczywiście takie podłogi do cichych nie należą i trzeba się  z tym liczyć, dlatego zamiast nich można wybrać korek, podobnie jak na ściany albo zdecydować się na płytki ceramiczne. Może sprawdzić się klinkier, ale pasować będzie także gres drewnopodobny. Takie podłogi będą ciche, choć nie tak ciepłe jak w przypadku korka. Tutaj trzeba będzie zdecydować się na ogrzewanie podłogowe do sypialni.

Po trzecie: meble samodzielnie postarzane czy zakupione na targu staroci?

Meble do sypialni w stylu vintage możesz zakupić w sklepie. Wielu producentów oferuje modele postarzane. Możesz także wyciągnąć stare meble rodzinne ze strychu czy z innego domu bądź mieszkania, a jeśli takimi nie dysponujesz, zawsze możesz udać się na targ staroci, gdzie znajdziesz wiele „perełek”. Oczywiście w przypadku dużych mebli najlepiej wybrać te stylizowane, bowiem stare drewniane łóżka są naprawdę ciężkie. Tutaj producenci proponują zarówno modele z ryflowaniami, jak i dodatkowymi kutymi zdobieniami, zarówno w jasnym, jak i ciemnym wybarwieniu drewna czy też płyty fornirowanej. Na pewno warto wybrać łóżko z obszernym i dekoracyjnym wezgłowiem i zanóżkiem, a w przypadku inspiracji stylem barokowym sprawdzi się oczywiście model z baldachimem. Na targu staroci możesz znaleźć niewielkie szafki nocne z miedzianymi uchwytami albo eleganckie rzeźbione toaletki. Taki element w sypialni w stylu vintage to must have.

Po czwarte: tekstylne i ceramiczne dodatki w stylu vintage

Warto jeszcze wspomnieć o dodatkach, zarówno tekstylnych, jak i ceramicznych. Zatem zasłony na pewno będą dość ciężkie i dekoracyjne w przypadku inspiracji minionymi epokami typu barok i rokoko. Z kolei w przypadku inspiracji PRL  można wybrać te bawełniane lub lniane. Ceramiczne dodatki także są w cenie, ale jeśli chodzi o PRL to warto na komodzie postawić kamionki lub kryształy, które są charakterystycznymi dekoracjami sprzed kilkudziesięciu lat. Z kolei do bardziej wytwornej aranżacji pasować będą wazony wykonane ze zdobionej porcelany.

Po piąte: dobór odpowiedniego oświetlenia podkreślającego stylistykę

Niezwykle istotne znaczenie we wnętrzu w stylu vintage ma oświetlenie. Na pewno do tego inspirowanego PRL można wybrać żarówki LED imitujące stare modele wolframowe i wyposażone w imitację żarnika. Z kolei do żyrandoli warto wybrać świeczki LED. To żarówki, które są energooszczędna, a zarazem dekoracyjne. Stylowa świeczka LED pasować będzie także do lampki nocnej ustawionej na szafce. Pasuje zarówno do kryształowych, jak i drewnianych opraw świetlnych.

Styl vintage może mieć nie jedną odsłonę. W zależności od tego na jaką się zdecydujesz, dobierzesz odpowiednie materiały, elementy wyposażenia i dodatki, a także oprawy świetlne i źródła światła, takie jak kulki czy świeczki LED.  

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu