Wypadanie włosów? Pora działać!

Wypadanie włosów? Pora działać!

11 stycznia 2021, godz. 7:00
materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Wypadanie włosów to zjawisko jak najbardziej naturalne. 100 utraconych włosów dziennie mieści się w normie. Nikt raczej nie będzie liczył, ile dokładnie znajduje się ich na szczotce, z pewnością jednak każdy zauważy znaczną różnicę w gęstości włosów. Warto wspomnieć, że wypadające włosy nie zawsze świadczą o złej kondycji organizmu. Nagły, silny stres również może spowodować tę przypadłość, jednak po jakimś czasie sytuacja powinna samoistnie wrócić do normy. Co jednak robić, gdy wypadanie włosów nie mija?

Każdy włos ma swój własny cykl życia. Nie wszystkie kosmyki w tym samym momencie rosną (albo wypadają). Część pasm jest na tym samym etapie rozwoju, podczas gdy inne znajdują się w jednej z dwóch pozostałych faz. Życie włosów można podzielić na trzy etapy. Obrazuje to poniższa tabela:

Faza rozwoju włosa

Co dzieje się z włosem?

Anagen - faza wzrostu

Włos rośnie - ten etap trwa od 3 do 6 lat.

Katagen - faza przejściowa

Włos ulega osłabieniu i przygotowuje się do etapu wypadania. Trwa to około 14 dni.

Telogen - faza wypadania

Włos wypada, a następnie tworzy się nowa cebulka. Faza trwa od 2 do 4 miesięcy.

Wypadanie włosów – przyczyny 

kosmyk w palcachGdy pojawia się wypadanie włosów warto zachować spokój i skupić się na znalezieniu przyczyny problemu (więcej: https://delpos.pl/wypadanie-wlosow/ ). W pierwszej kolejności powinno się wziąć pod uwagę hormony. Należy pamiętać, że jedną z naturalnych  przyczyn wypadania włosów  u kobiet jest ciąża, karmienie piersią oraz połóg. W tych sytuacjach następują zmiany w gospodarce hormonalnej, na co włosy są szczególnie wrażliwe. Powodem wypadania może być również niewłaściwa pielęgnacja. Zabiegi takie jak: farbowanie, suszenie przy użyciu nadmuchu gorącego powietrza w suszarce, szarpanie przy rozczesywaniu czy trwała ondulacja - uszkadzają włosy, wysuszają je i niszczą delikatną powłokę włosa. 

Dosyć często przyczyny wypadania włosów należy upatrywać w nieprawidłowym odżywianiu. Organizm potrzebuje odpowiedniego budulca w postaci enzymów- katalizatorów, by wytworzyć włos. Są też witaminy, mikroelementy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, których niedobór może powodować wypadanie włosów. 
Dla kondycji włosów ważne są witaminy z grupy B:
    • ryboflawina (B2),
    • niacyna (B3, PP),
    • kwas pantotenowy (B5),
    • biotyna (B8, H).
Występują one w drożdżach, rybach, nabiale, orzechach, i mięsie. Wymienione produkty przysłużą się oczywiście całemu organizmowi. Oprócz witamin niezbędne są także minerały, takie jak:
    • żelazo – jego niedobór odpowiada za przyspieszone siwienie, osłabienie i ostatecznie wypadanie włosów,
    • cynk - uczestniczy w syntezie białek oraz podziale komórek na etapie wyrastania włosa,
    • selen - ma wpływ na kondycję włosa, przy czym nadużywanie go może przynieść odwrotne efekty, dlatego należy stosować go z umiarem.
Wymienione mikroelementy można znaleźć w produktach takich jak: mięso, rośliny strączkowe, orzechy, sery podpuszczkowe, ryby, jaja, natka pietruszki. 

Warto poruszyć jeszcze jedną, bardzo ważną kwestię, czyli związek utraty włosów z chorobami. Wśród nich można wskazać między innymi:
    • łysienie plackowate - schorzenie zapalne o podłożu autoimmunologicznym, w którym uszkodzeniu ulegają mieszki włosowe. Niestety leczenie jest dosyć trudne, a przyczyny choroby nie zostały jeszcze do końca poznane,
    • nadczynność tarczycy – włosy stają się słabsze, cienkie i ulegają przerzedzeniu,
    • grzybica skóry głowy – zmiany grzybicze uszkadzają mieszki włosowe, powodując wypadanie włosów.

To tylko kilka przykładów chorób, którym towarzyszy nasilone wypadanie włosów. Dlatego w każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem.

​ Wypadanie włosów – leczenie
Wypadania włosów nie należy bagatelizować. Wręcz wskazana jest wizyta u dermatologa  lub trychologa. Po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu badań specjalista może zalecić wykonanie serii jednego z zabiegów, takich jak:
    • mezoterapia – ma na celu pobudzenie krążenia oraz dostarczenie składników odżywczych bezpośrednio do skóry głowy,
    • karboksyterapia – sprawia, że włosy są lepiej dotlenione i odżywione, wykorzystywany jest do tego celu dwutlenek węgla, 
    • Dr.CYJ Hair Filler – kuracja wzmacniająca włosy, składająca się z siedmiu peptydów i kwasu hialuronowego,
    • terapia UVA/UVB/PUVA – polega na naświetlaniu skóry głowy, po wcześniejszym podaniu środków, zwiększających wrażliwość na światło.

Często leczenie przebiega wieloetapowo. Z uwagi na złożoność procesu wypadania włosów i mnogość przyczyn tego zjawiska, bywa, że konieczne jest współdziałanie lekarzy różnych specjalności np. dermatologa i endokrynologa.

Wypadanie włosów – domowe sposoby leczenia
Zapobiegać wypadaniu włosów można również domowymi metodami. Rodzi się jednak pytanie, co na wypadanie włosów zadziała najlepiej? Domowe metody, znane od wieków, mogą okazać się pomocne. Spośród licznych ziół godne polecenia są np. skrzyp polny albo pokrzywa, z której  napar można zarówno pić, jak i (po przestudzeniu) wcierać w skórę głowy. Innym znanym sposobem są drożdże, które pomagają nie tylko na włosy, ale też cerę i paznokcie. Olejowanie włosów i skóry głowy to także skuteczny sposób na wiele problemów z włosami. W przypadku wypadania włosów najlepsze efekty uzyskuje się przy stosowaniu oleju z mięty pieprzowej lub czarnuszki. Większość domowych terapii działa w połączeniu z masowaniem skóry głowy. Ma to na celu pobudzenie mikrokrążenia oraz dostarczenie mieszkom włosowym większej ilości składników odżywczych.

Do domowych metod zalicza się również stosowanie kosmetyków, takich jak: maski, odżywki, szampony i wcierki. Powinny one zawierać składniki wzmacniające oraz pielęgnujące osłabione włosy. Szczególnie godne polecenia są naturalne dermokosmetyki do włosów, zawierające niezbędne witaminy, oleje i ekstrakty roślinne. W odróżnieniu od „babcinych” sposobów cechuje je znacznie większa wygoda stosowania.

Kosmetyki Delpos – naturalny sposób na wypadanie włosów
Dermokosmetyki Delpos to kompletny zestaw specjalistycznych preparatów na wypadanie włosów, w skład którego wchodzi: szampon, płyn do skóry głowy oraz maska. Kosmetyki z linii Delpos zawierają następujące składniki aktywne:

    • naturalne oleje – jojoba, z mięty pieprzowej, z czarnuszki,
    • ekstrakty roślinne – z zielonej herbaty, kory chinowej, amli, żeń-szenia, miłorzębu japońskiego, nagietka, wąkroty azjatyckiej, guarany, arniki górskiej,
    • pozostałe naturalne składniki – mleczko pszczele, kofeina, honeyquat, keratyna roślinna,  mocznik, betaina,
    • witaminy i składniki mineralne – witamina E, pantenol, niacynamid (wit.B3), glukonian cynku.

 Dermokosmetyki Delpos zapewniają pełną pielęgnację nie tylko nadmiernie wypadającym  włosom, ale i skórze głowy. Komplet Delpos został zaprojektowany tak, by można było wzmacniać włosy już od ich nasady, oddziałując bezpośrednio na skalp. Szampon skutecznie wzmacnia włosy już w trakcie ich mycia, a płyn do skóry głowy, stosowany na noc, skutecznie hamuje wypadanie oraz pobudza wzrost tzw. baby hair. Maska Delpos dodatkowo dopełnia pielęgnację, zapobiegając łamaniu się włosów oraz ułatwiając ich rozczesywanie i układaniemówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde, producenta naturalnych kosmetyków

U wielu osób wypadanie włosów jest zjawiskiem przejściowym. Zdecydowanie lepiej jednak go nie ignorować. Warto jak najwcześniej zacząć dbać o włosy, stosując w pełni bezpieczne, naturalne preparaty kosmetyczne. Niwelując problem wypadania na jego początkowym etapie, możemy zapobiec pojawieniu się widocznych przerzedzeń, a nawet wystąpieniu łysienia. 

FAQ – wypadanie włosów
    1. Wypadanie włosów – co robić, by rzeczywiście je zmniejszyć?
Przede wszystkim warto działać na kilka sposobów oraz postawić na systematyczność. Walkę z osłabionymi kosmykami warto rozpocząć od domowych sposobów. Najwygodniejszym rozwiązaniem na wypadanie włosów, do stosowania w domowym zaciszu, będą gotowe kosmetyki (np. specjalistyczne dermokosmetyki Delpos). Oprócz tego należy pamiętać o zdrowym odżywianiu się. Dieta powinna być bogata w witaminy i minerały, niezbędne dla utrzymania zdrowych i mocnych  włosów.

    2. Czy wypadające włosy  mogą być oznaką choroby?
    Wzmożone wypadanie włosów może świadczyć m.in. o nieprawidłowościach w     funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej, a także o występowaniu niektórych    schorzeń np. na tle autoimmunologicznym lub właśnie endokrynologicznym.      Wypadanie może też być oznaką osłabienia organizmu lub niedoboru witamin i minerałów. Dlatego zawsze warto wykonać chociażby podstawowe badania, a w razie     potrzeby również te specjalistyczne, aby dokładnie ustalić przyczynę problemu.

    3. Skąd się bierze okresowe wypadanie włosów?
    Wypadanie włosów o charakterze okresowym najczęściej występuje w sezonie     jesienno-zimowym, ewentualnie wczesną wiosną. Pasma mogą ulegać osłabieniu, gdy     są narażone na działanie silnego chłodu, wiatru, śniegu czy mrozu. Problem     dodatkowo pogłębia się w związku z powstawaniem mechanicznych uszkodzeń     włosów – np. podczas noszenia czapek, grubych swetrów, kurtek lub płaszczy.     Wypadaniu włosów sprzyja także suche powietrze, wynikające z włączonego     ogrzewania.

Bibliografia
1. Kozłowska U., Kozłowska A., Patofizjologia wzrostu i utraty włosów, „Przegląd Dermatologiczny”,   Nr 1/2001

2. Pytkowska K., Pielęgnacja włosów – możliwości i ograniczenia, Wykład w ramach projektu „Nauka, wiedza, kwalifikacje – upowszechnianie osiągnięć nauki w zakresie kosmetologii” 
3. Ratka M., Płonka P., Znaczenie wybranych odkryć biologii molekularnej w fizjologii i patologii włosa, Nowa Medycyna, Nr  3/2002
4. Siemiątkowska J., Zarys trychologii kosmetycznej, Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, 2018 
 

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu