Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Poseł interweniuje ws. opieki okulistycznej w powiecie lublinieckim

Poseł interweniuje ws. opieki okulistycznej w powiecie lublinieckim

12 stycznia 2021, godz. 10:43
informacja prasowa
Udostępnij: Kopiuj link

Poseł na Sejm RP z Ziemi Lublinieckiej Andrzej Gawron zwrócił się do Dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach – Pana Piotra Nowaka ws. opieki okulistycznej w powiecie lublinieckim. Przypomnijmy, że od kilku miesięcy w Lublińcu nie ma poradni okulistycznej z NFZ.

Jednym z często zgłaszanych w moim biurze poselskim problemów była kwestia braku właściwej dostępności do świadczeń okulistycznych. Mieszkańcy Lublińca zostali praktycznie pozbawieni bezpłatnej opieki okulistycznej realizowanej przez NFZ. W trosce o zdrowie mieszkańców zwróciłem się do Dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach – Pana Piotra Nowaka, który przekazał mi, że lubliniecka Poradnia Okulistyczna mieszcząca się w byłym ośrodku zdrowia rozwiązała umowę z NFZ w dniu 30.09.2020r., tym samym w Lublińcu nie jest już świadczona opieka okulistyczna w ramach NFZ. 

Należy zaznaczyć, że od ostatnich 3 lat stale spadał poziom realizacji świadczeń udzielanych przez podmiot prowadzący lubliniecką poradnię. W 2018 r. kontrakt został zrealizowany w 90%, w 2019 w 85%, natomiast w miesiącach poprzedzających rozwiązanie umowy poziom świadczeń sięgnął zaledwie 60%. Jest to sytuacja kuriozalna wobec faktu, że na drzwiach tej przychodni już z początku każdego roku znajdowała się informacja o wyczerpaniu limitu świadczeń na dany rok.

W związku z pozyskanymi informacjami 21 grudnia 2020 interweniowałem w tej sprawie w  NFZ. Uzyskałem zapewnienie Dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach, że w ramach następnego postępowania konkursowego, które odbędzie się w 2021 r. uda się wyłonić podmioty, które zapewnią właściwy poziom opieki okulistycznej w Lublińcu oraz wykorzysta w 100 % możliwości jakie daje kontrakt. Deklaruję, że sprawa będzie przeze mnie wnikliwie monitorowana.

Jednym podmiotem realizującym aktualnie opiekę okulistyczną w ramach NFZ w naszym powiecie jest NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej – Adam Konina z siedzibą w Koszęcinie.

Andrzej Gawron
Poseł Ziemi Lublinieckiej

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu