Można składać wnioski o odroczenie płatności składek za grudzień i styczeń

Można składać wnioski o odroczenie płatności składek za grudzień i styczeń

20 stycznia 2021, godz. 10:23
inf. pras.
Udostępnij: Kopiuj link

Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów Tarczy antykryzysowej 7.0, mogą już teraz składać wnioski o odroczenie terminu płatności składek za styczeń 2021 r. np. o miesiąc, czy dwa - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Aktualnie trwają prace nad rozporządzeniem rządu wprowadzającym tzw. tarczę antykryzysową 7. Przewiduje ona m.in. zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 r. lub za  grudzień i styczeń 2021 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD. 

 - Do czasu wejścia w życie przepisów, przedsiębiorca może odroczyć termin płatności składek np. o miesiąc lub opłacić składki w terminie, a później wystąpić z wnioskiem  o zwolnienie z opłacania składek za te miesiące  – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Jeżeli umowa o odroczenie została zawarta to pierwszeństwo w tej sytuacji ma wniosek o zwolnienie 
z opłacanie składek. Wówczas płatnicy otrzymają informacje o anulowaniu umowy o odroczenie.
W sytuacji gdy składki zostały opłacone i przedsiębiorca uzyskał zwolnienie to na jego wniosek mogą zostać zwrócone na wskazany rachunek bankowy lub może on zadecydować o przeznaczeniu powstałej nadpłaty na przyszłe składki. 

Jeżeli natomiast okaże się, że płatnikowi nie przysługuje zwolnienie z opłacania składek za grudzień lub za styczeń i opłaci je po terminie płatności, to będzie mógł wystąpić z wnioskiem o odstąpienie od naliczania odsetek (RDO).  Będzie mógł także wystąpić z wnioskiem o rozłożenie składek na raty.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu