news

Raty kredytu gotówkowego. Poradnik finansowy.

21 stycznia 2021, godz. 9:20
Udostępnij: Kopiuj link

Każdy kredyt gotówkowy spłacany jest w systemie ratalnym. Od wysokosci miesięcznego zobowiązania zależy całkowity koszt kredytu, ale również nasz możliwość zmieszczenia jej w domowym budżecie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich rat kredytowych?

Co składa się na wysokość raty kredytu?

Na początku warto zaznaczyć, że każda rata kredytu gotówkowego składa się z minimum dwóch elemntów, a mianowicie częsci kapitałowej i odsetkowej. Dodatkowo w przypadku kredytów z ubezpezpieczeniem w skład miesięcznego zobowiązania wchodzi jeszcze składka ubezpieczeniowa. Obecnie na rynku znajdują się oferty kredytów z możliwością wyboru 1 z 2 systemów regulowania rat: równych i malejących.

Raty równe czy malejące?

W przypadku kredytów udzielanych w naszym kraju znacznie popularniejsze są raty równe. W przypadku rat równych przez cały okres kredytowania płacimy tą samą sumę, a zmianie ulegaja jedynie proporcje kapitału i odsetek wchodzących w skład raty. Na początku spłacamy najwięcej odsetek, a pod koniec okresu kredytowania praktycznie sam kapitał. Nie oznacza to jednak, że zawsze jest to ta sama kwota. Zmienne oprocentowanie kredytów gotówkowych sprawia, że raty równe mogą się zmieniać pod wpływem decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych.

Raty malejące również składają się z części kapitałowej i odsetkowej, jednak część kapitałowa jest stała przez cały okres kredytowania. Część odsetkowa z każdym miesiącem maleje, ponieważ odsetki są naliczane od pozostałego do spłaty kapitału.

Raty malejące a zdolność kredytowa

Kredyty z zastosowaniem rat malejących są w Polsce mniej popularne ze względu na większe obciążenie zdolności kredytowej klienta. Jest ona liczona na podstawie pierwszej raty kredytu, w związku z czym jeżeli kwota do zapłaty w pierwszym miesiącu jest wyższa, wtedy mniejszą sumę możemy pożyczyć od banku po uwzględnieniu naszych dochodów. 

Oferowanie przez banki rat równych przy spłacie kredytów gotówkowych częściej spotykane. Jeżeli szukasz kredytu z ratą dopasowaną do Twoich możliwości warto najpierw porównać oferty kilku banków, co umożliwia porównywarka finansowa  - bankier.pl/smart. Spłacając kredyt w ratach równych otrzymamy niższą miesięczną kwotę do zapłaty, ale oddamy więcej odsetek. Dodatkowo zaciągane zobowiązanie w mniejszym stopniu obciąży naszą zdolność kredytową, co umożliwi bankowi złożenie nam oferty kolejnego kredytu w niedalekiej przyszłości.  

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu