news

Jak dodać drugą osobę do dowodu rejestracyjnego?

5 marca 2021, godz. 11:29
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Jak dodać drugą osobę do dowodu rejestracyjnego? I po co w ogóle to robić? Otóż jest to jedno z najczęściej praktykowanych rozwiązań na obniżenie ceny ubezpieczenia OC. Sprawdza się to szczególnie w przypadku młodych kierowców, którzy bez zbudowanej historii ubezpieczeniowej i bez zniżek, za OC często muszą płacić horrendalne stawki. Jak dopisać współwłaściciela samochodu do OC i z czym to się wiąże?

Sytuacja młodych kierowców… nie do pozazdroszczenia
Młodzi kierowcy owiani są już legendą. Ceny OC dla niedoświadczonych kierowców mogą przyprawić o zawrót głowy. W oczach ubezpieczycieli młodzi kierowcy to kierowcy tak zwanego podwyższonego ryzyka. Statystycznie, to właśnie zmotoryzowani w wieku od 18. do 24. roku życia charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. osób. Ponadto uważa się, że kierowcy, którzy dopiero zaczynają swoją karierę na drodze mają “ciężką nogę”, lubią zaznaczyć swoją pozycję i pokazać swoje nowo nabyte umiejętności. Nie przywiązują najwyższej wagi do przepisów ruchu drogowego, a niekiedy lubią polemizować z ograniczeniem prędkości. Efektem tego są składki OC w wysokości odpowiadającej potencjalnemu niebezpieczeństwu, jakie niesie za sobą młody miłośnik sportowych i szybkich samochodów. 

Dodanie drugiej osoby do dowodu rejestracyjnego przepisem na tańsze OC
W związku z nieciekawą sytuacją, młodzi kierowcy chętnie korzystają z rozwiązań pozwalających zaoszczędzić co nieco na obowiązkowym ubezpieczeniu samochodu. Najchętniej wykorzystywanym i sprawdzonym rozwiązaniem na obniżenie ceny ubezpieczenia OC jest współwłasność auta i dodanie drugiej osoby do dowodu rejestracyjnego. Najczęściej współwłaścicielem zostaje wówczas starszy i doświadczony kierowca, z niezłą historią ubezpieczeniową i wypracowanymi zniżkami na ubezpieczenie OC. Dodanie współwłaściciela pojazdu może wydawać się procedurą czasochłonną i skomplikowaną, jednak w rzeczywistości nie musi takie być. 

Procedura, jaką będziesz musiał przeprowadzić, by dodać drugą osobę do dowodu rejestracyjnego, będzie uzależniona przede wszystkim od tego, czy jesteś już właścicielem pojazdu i jako współwłaściciela chcesz ustanowić na przykład bliską Ci osobę, czy zamierzasz kupić dopiero samochód, który będzie miał dwóch właścicieli. 

Dopisanie współwłaściciela pojazdu - krok po kroku 
W przypadku, kiedy współwłaścicielem ma zostać bliska osoba, optymalnym rozwiązaniem będzie sporządzenie aktu darowizny. W dokumencie tym należy przekazać część udziałów samochodu drugiej osobie. Muszą się w nim znaleźć także takie informacje jak dane darczyńcy i obdarowanego, dane pojazdu oraz data i miejsce sporządzenia umowy. Ponadto konieczne będzie oświadczenie o posiadaniu prawa własności pojazdu. 

Pamiętaj, że jeśli współwłaścicielem nie zostanie członek najbliższej rodziny, wówczas konieczne będzie także opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Krokiem zwieńczającym dopisanie drugiej osoby do dowodu rejestracyjnego będzie wizyta w Wydziale Komunikacji, złożenie odpowiedniego wniosku, przedstawienie dokumentu zaświadczającego przeniesienie części własności pojazdu oraz dowód zawarcia umowy ubezpieczenia OC. 

Ustanowienie współwłaściciela auta będzie wyglądało nieco inaczej w przypadku, gdy dopiero zamierzasz kupić samochód. Wówczas najprostszą drogą będzie ustalenie współwłaściciela w umowie kupna-sprzedaży pojazdu i zarejestrowanie samochodu na dwie osoby.

Jakie są wady i zalety współwłasności pojazdu?
Niezaprzeczalną zaletą dopisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego jest bez wątpienia niższa cena OC. Korzystając ze zniżek doświadczonego kierowcy, możesz naprawdę sporo zaoszczędzić. Stawkę OC możesz także łatwo wyliczyć korzystając z dostępnych w internecie narzędzi. Jednym z rozwiązań jest kalkulator OC na stronie Beesafe, gdzie szybko obliczysz i kupisz polisę dla swojego samochodu. 

Pamiętaj jednak, że medal zawsze ma dwie strony. Jeśli zdecydujesz się na współwłasność pojazdu, musisz liczyć się z tym, że jeśli dojdzie do kolizji z winy jednego ze współwłaścicieli, część zniżek za bezszkodową jazdę solidarnie stracą obaj.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu