Klimatyzator pokojowy - czy ma wpływ na zdrowie?

Klimatyzator pokojowy - czy ma wpływ na zdrowie?

11 marca 2021, godz. 11:22
Udostępnij: Kopiuj link

Negatywny wpływ klimatyzacji na zdrowie wciąż odstrasza wiele osób od zakupu urządzeń chłodniczych. Tymczasem jest to przestarzały mit, który w większości przypadków wynikał z błędów instalacyjnych bądź eksploatacyjnych. Czy urządzenia klimatyzacyjne szkodzą zdrowiu? Jak korzystać z klimatyzacji, by nie odbijała się ona negatywnie na naszym samopoczuciu?

Komfort termiczny – czym jest i dlaczego jest ważny?

Ludzki organizm źle czuje się zarówno w zbyt chłodnym, jak i zbyt ciepłym otoczeniu. Latem za temperatury optymalne dla większości ludzi przyjmuje się 24-28 st. C. Zimą temperatura ta jest niższa i wynosi ok. 20-22 st. C. Wszystko to przy wilgotności ok. 40-60 %. Warunki te poprawiają nasze samopoczucie, przekładając się pozytywnie na naszą efektywność.

Ważnym jest, aby unikać tzw. szoku termicznego, zjawiska zachodzącego przy drastycznej, nagle zachodzącej zmianie temperatury otoczenia. Dlatego też wielu producentów klimatyzatorów apeluje do użytkowników o rozważne korzystanie z urządzeń, tak by temperatura docelowa w pomieszczeniu nie różniła się od obecnie panującej o więcej niż 7 st. C.

 

Jak bezpiecznie korzystać z klimatyzatora pokojowego?

Klimatyzator pokojowy – 3 zasady bezpiecznej eksploatacji

  • Nie przebywać w bezpośrednim sąsiedztwie klimatyzatora, aby nie narażać się na zbyt silny podmuch
  • Warto ustawić odpowiednią moc/prędkość nawiewu, która nie powinna przekraczać 0,2 km/h.
  • Nie dopuszczajmy do zbyt dużej różnicy temperatur między docelową, a panującą w otoczeniu – różnice powyżej 7 stopni mogą przyczyniać się do szoku termicznego. Większość klimatyzatorów, np. Fersk Vind (https://nachlodno.pl/klimatyzatory-fersk/) umożliwia regulację temperatury w zakresie bliskim z reguły panującym temperaturom (np. 16-30 st. C)

Uwaga, używanie klimatyzacji może prowadzić do obniżenia poziomu wilgotności względnej pomieszczenia. Powietrze w niskiej temperaturze ma bowiem mniejszą objętość – w 1 cm3 zmieści się mniej gramów wody. Przy regularnym korzystaniu z klimatyzacji, warto sprawdzić poziom nawilżenia w mieszkaniu.

 

Klimatyzator przenośny a alergia?

Korzystanie z klimatyzacji budzi także sporo obaw wśród alergików. Osoby te obawiają się nasilenia objawów alergicznych, szczególności w przypadku uczulenia na roztocza czy grzyby. Niektórzy producenci wyposażają swoje sprzęty w filtry powietrza. Filtr wstępny odpowiedzialny jest za zbieranie wszelkich większych cząstek zanieczyszczeń – kłębów kurzu, włosów sierści. Wspomniane wcześniej grzyby, roztocza, jak i bakterie czy wirusy doskonale wyłapują zaś filtry HEPA, które również pojawiają się w klimatyzatorach.

Osoby cierpiące z powodu alergii mają wyjątkowo wrażliwą śluzówkę gardła i nosa, dlatego też powinny unikać bezpośredniej ekspozycji na klimatyzację. W praktyce oznacza to, aby nie przebywać zbyt długo w bezpośrednim sąsiedztwie urządzenia chłodniczego.

 

Jak wybrać klimatyzator przenośny dla siebie?

Wybierając klimatyzator przenośny, pamiętajmy o kilku podstawowych parametrach, na które warto zwrócić uwagę:

  • Moc chłodnicza/grzewcza – im wyższa, tym większą powierzchnię urządzenie będzie w stanie ochłodzić lub ogrzać.
  • Wydajność chłodzenia/ogrzewania – wydajność klimatyzatora mówi o tym ile kW energii cieplnej urządzenie jest w stanie wytworzyć z 1 kW pobranej energii elektrycznej. Im większa wydajność, tym bardziej opłacalny w eksploatacji będzie dany model.
  • Przepływ powietrza – przepływ powietrza wpływa na szybkość chłodzenia lub nagrzewania pomieszczeń.
  • Regulacja temperatury – ważna funkcja z punktu widzenia ochrony zdrowia i uważnej eksploatacji
  • Funkcja swing – automatyczne obracanie się żaluzji oscylacyjnych pozwala dokładniej rozprowadzić klimatyzowane powietrze.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu