Mikrorachunek podatkowy – nowe obowiązki dla podatników
15 kwietnia 2021 roku weszła w życie zmiana wprowadzona przez Ministerstwo Finansów dotycząca zasad korzystania z mikrorachunku podatkowego. Zobaczmy, które podatki należy teraz na niego wpłacać.
Mikrorachunek podatkowy – co to takiego?
Jest to indywidualny rachunek podatkowy, który służy do dokonywania wpłat (np. podatków PIT, CIT czy VAT) na konto urzędu skarbowego. Został wprowadzony w życie od 1 stycznia 2020 roku. Wcześniej, podatnicy uiszczali swoje zobowiązania dokonując przelewów na specjalne konta bankowe urzędów. Było to dość męczące, ponieważ każdy urząd posiadał inny numer konta i łatwo mogło dojść do pomyłki. Z tego też względu, Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa postanowili stworzyć jeden, indywidualny dla każdego podatnika mikrorachunek, aby zamiast wpłat na trzy rachunki mogli oni zapłacić wszystko za jednym razem, zawsze na ten sam numer mikrorachunku.
W ubiegłym roku podatnicy wpłacali na mikrorachunek podatkowy opłaty takie jak:
- PIT,
- CIT,
- VAT,
- odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT,
- koszty upomnienia.
Wszystkie inne opłaty były wpłacane na rachunki podatkowe poszczególnych urzędów skarbowych.
Nowe obowiązki dla podatników
W 2021 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano wykaz rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, które należy wpłacać na mikrorachunek podatkowy. To nowe prawo weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli 15 kwietnia 2021 roku. Rozszerzeniu uległ katalog opłat, które mają być uiszczane za pomocą mikrorachunku. Podstawą prawną zmian jest Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 6 kwietnia 2021 r. w sprawie rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego, Dz.U. z 2021 r. poz. 690. Pełny wykaz opłat uiszczanych poprzez mikrorachunek znajduje się w załączniku do rozporządzenia, ale podsumowując go, można określić, że od teraz na mikrorachunek podatkowy należy wpłacać:
- PIT,
- CIT,
- VAT,
- daninę solidarnościową,
- podatek cukrowy,
- podatek od napojów alkoholowych w opakowaniach do 300 ml, czyli tzw. małpek,
- podatek od sprzedaży detalicznej,
- opłaty wnoszone przez podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych.
Kto pomoże?
W przypadku problemów z mikrorachunkiem podatkowym warto zgłosić się do osoby takiej jak doradca podatkowy. Doradca podatkowy pomoże obliczyć i uregulować należność dla fiskusa, wesprze w obsłudze mikrorachunku, a także uchroni klienta przed przyszłymi ewentualnymi nieprzyjemnościami ze strony aparatu fiskalnego.
Jak sprawdzić numer swojego mikrorachunku podatkowego?
Numer mikrorachunku podatkowego można uzyskać na dwa sposoby – stacjonarnie, w urzędzie skarbowym lub online, przez Internet. Chcąc zdobyć go stacjonarnie wystarczy udać się do dowolnego urzędu skarbowego, natomiast aby uzyskać numer mikrorachunku przez Internet należy skorzystać z generatora dostępnego na stronie internetowej: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego. Dane, które należy podać w urzędzie lub w witrynie internetowej to
- PESEL, jeśli jesteśmy osobą fizyczną:
- nie prowadzimy działalności gospodarczej
- lub nie jesteśmy zarejestrowanymi podatnikami VAT
lub
- NIP, jeśli:
- prowadzimy działalność gospodarczą lub jesteśmy podatnikiem VAT
- lub jesteśmy płatnikami podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne.
Mikrorachunek podatkowy będzie składać się z 26 znaków i zawsze będzie taki sam, nawet gdy zmienimy adres zamieszkania, właściwość urzędu skarbowego czy nazwisko.
Warto pamiętać, że wygenerowanie mikrorachunku podatkowego jest zupełnie darmowe i możliwe (online) przez 24h 7 dni w tygodniu. Nie można korzystać z innych stron internetowych niż ta podana wyżej lub numerów rachunków wysyłanych e-mailem lub smsem, ponieważ mogą być one próbą wyłudzenia.
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!