Mikrorachunek podatkowy – nowe obowiązki dla podatników

Mikrorachunek podatkowy – nowe obowiązki dla podatników

22 maja 2021, godz. 7:37
Udostępnij: Kopiuj link

15 kwietnia 2021 roku weszła w życie zmiana wprowadzona przez Ministerstwo Finansów dotycząca zasad korzystania z mikrorachunku podatkowego. Zobaczmy, które podatki należy teraz na niego wpłacać.

Mikrorachunek podatkowy – co to takiego?

Jest to indywidualny rachunek podatkowy, który służy do dokonywania wpłat (np. podatków PIT, CIT czy VAT) na konto urzędu skarbowego. Został wprowadzony w życie od 1 stycznia 2020 roku. Wcześniej, podatnicy uiszczali swoje zobowiązania dokonując przelewów na specjalne konta bankowe urzędów. Było to dość męczące, ponieważ każdy urząd posiadał inny numer konta i łatwo mogło dojść do pomyłki. Z tego też względu, Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa postanowili stworzyć jeden, indywidualny dla każdego podatnika mikrorachunek, aby zamiast wpłat na trzy rachunki mogli oni zapłacić wszystko za jednym razem, zawsze na ten sam numer mikrorachunku.

W ubiegłym roku podatnicy wpłacali na mikrorachunek podatkowy opłaty takie jak:

 • PIT,
 • CIT,
 • VAT,
 • odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT,
 • koszty upomnienia.

Wszystkie inne opłaty były wpłacane na rachunki podatkowe poszczególnych urzędów skarbowych.

Nowe obowiązki dla podatników

W 2021 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano wykaz rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, które należy wpłacać na mikrorachunek podatkowy. To nowe prawo weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli 15 kwietnia 2021 roku. Rozszerzeniu uległ katalog opłat, które mają być uiszczane za pomocą mikrorachunku. Podstawą prawną zmian jest Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 6 kwietnia 2021 r. w sprawie rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego, Dz.U. z 2021 r. poz. 690. Pełny wykaz opłat uiszczanych poprzez mikrorachunek znajduje się w załączniku do rozporządzenia, ale podsumowując go, można określić, że od teraz na mikrorachunek podatkowy należy wpłacać:

 • PIT,
 • CIT,
 • VAT,
 • daninę solidarnościową,
 • podatek cukrowy,
 • podatek od napojów alkoholowych w opakowaniach do 300 ml, czyli tzw. małpek,
 • podatek od sprzedaży detalicznej,
 • opłaty wnoszone przez podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych.

Kto pomoże?

W przypadku problemów z mikrorachunkiem podatkowym warto zgłosić się do osoby takiej jak doradca podatkowy. Doradca podatkowy pomoże obliczyć i uregulować należność dla fiskusa, wesprze w obsłudze mikrorachunku, a także uchroni klienta przed przyszłymi ewentualnymi nieprzyjemnościami ze strony aparatu fiskalnego.

Jak sprawdzić numer swojego mikrorachunku podatkowego?

Numer mikrorachunku podatkowego można uzyskać na dwa sposoby – stacjonarnie, w urzędzie skarbowym lub online, przez Internet. Chcąc zdobyć go stacjonarnie wystarczy udać się do dowolnego urzędu skarbowego, natomiast aby uzyskać numer mikrorachunku przez Internet należy skorzystać z generatora dostępnego na stronie internetowej: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego. Dane, które należy podać w urzędzie lub w witrynie internetowej to

 • PESEL, jeśli jesteśmy osobą fizyczną:

- nie prowadzimy działalności gospodarczej

- lub nie jesteśmy zarejestrowanymi podatnikami VAT

lub

 • NIP, jeśli:

- prowadzimy działalność gospodarczą lub jesteśmy podatnikiem VAT

- lub jesteśmy płatnikami podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne.

Mikrorachunek podatkowy będzie składać się z 26 znaków i zawsze będzie taki sam, nawet gdy zmienimy adres zamieszkania, właściwość urzędu skarbowego czy nazwisko.

Warto pamiętać, że wygenerowanie mikrorachunku podatkowego jest zupełnie darmowe i możliwe (online) przez 24h 7 dni w tygodniu. Nie można korzystać z innych stron internetowych niż ta podana wyżej lub numerów rachunków wysyłanych e-mailem lub smsem, ponieważ mogą być one próbą wyłudzenia.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu