XXVII Regionalny Przegląd Pieśni

XXVII Regionalny Przegląd Pieśni "Śląskie Śpiewanie" im. prof. Adolfa Dygacza

18 marca 2021, godz. 9:31
inf. pras.
Udostępnij: Kopiuj link

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do kolejnej edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”. Organizatorzy przeglądu: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Związek Górnośląski, TVS i Pałac Młodzieży w Katowicach, przy współpracy placówek kultury samorządów lokalnych, zapraszają miłośników śląskich tradycji muzycznych do wzięcia udziału w dwudziestej siódmej edycji „Śląskiego Śpiewania”

Zadaniem Przeglądu jest pielęgnowanie tradycji śpiewaczych regionu śląskiego i prezentacja śląskich pieśni ludowych. Odbywający się od blisko 30 lat Przegląd jest festiwalem różnorodności pod względem doboru repertuaru, kompetencji gwarowej  i przygotowania strojów, a uczestników „Śląskiego Śpiewania” niezmiennie jednoczy zainteresowanie pieśnią śląską, chęć podtrzymania tradycji muzycznej, radość ze wspólnego śpiewania i słuchania pieśni. Wszystko to sprzyja umacnianiu więzi młodego pokolenia z Małą Ojczyzną. Do udziału Organizatorzy zapraszają przedszkola, szkoły podstawowe, średnie i dorosłych w kategoriach wykonawczych: soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry oraz zespoły pieśni i tańca.  

W tym roku, założenia programowe w sposób szczególny odwołują się do 100. rocznicy powstań śląskich i upamiętnienia walk o powrót Śląska do Polski w latach 1919 - 1921. Celem Przeglądu jest utrwalanie dorobku kultury ludowej subregionów Śląska, popularyzowanie śląskich pieśni powstańczych jako elementu tożsamości regionalnej, umacnianie więzi i przynależności młodego pokolenia do regionu, rozwijanie szacunku wobec regionalnego dziedzictwa oraz tworzenie możliwości prezentowania dorobku kultury ludowej regionu, a także promocja regionalnych wykonawców. Prezentacje sceniczne śląskich pieśni powstańczych, wykonywane przez dzieci, młodzież i dorosłych, stanowić będą swoisty hołd dla bohaterów górnośląskich powstań. 

Przegląd ma charakter trzyetapowy. Ważną zmianą w organizacji tegorocznej edycji Przeglądu jest formuła online pierwszego etapu. Uczestnicy nagrywają swoje prezentacje wokalno-instrumentalne i przesyłają do Organizatora w formie audio-video. Nagrań można dokonać samodzielnie lub skorzystać ze wsparcia placówek kultury samorządów lokalnych, które są organizatorami etapów eliminacyjnych. Wykaz współorganizatorów wraz z regulaminem i kartą zgłoszenia można znaleźć na stronie internetowej Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” www.zespolslask.pl w zakładce Imprezy/”Śląskie Śpiewanie”.


Zamieszczony został także wybór pieśni powstańczych oraz „Śpiewnik Adolfa Dygacza”, z których można skorzystać przygotowując się do eliminacji. 

Drugi etap - Przegląd Finałowy, odbędzie się w dniach od 22 do 23 maja 2021 roku w Pałacu Młodzieży w Katowicach, przy ul. Mikołowskiej 26, z udziałem Jury, w formie rejestrowanego koncertu. Koncert Galowy „Śląskiego Śpiewania” - wraz z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród - zaplanowany został na czerwiec 2021 roku w Koszęcinie, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny, przy ul. Zamkowej 3. Przewidziana jest także emisja koncertu w internecie.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 23 kwietnia 2021 roku. Lista podmiotów zakwalifikowanych do dalszego etapu zostanie opublikowana 10 maja na stronie internetowej Zespołu „Śląsk”. 

Wszelkich dodatkowych informacji na temat tegorocznego Przeglądu udziela Dział Edukacji Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”: 
tel. +48 34 310 64 403, e-mail: centrum.edukacji@zespolslask.pl 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu