ZUS: wciąż można wnioskować o zwolnienie z opłacania składek

ZUS: wciąż można wnioskować o zwolnienie z opłacania składek

25 marca 2021, godz. 13:08
inf. pras.
Udostępnij: Kopiuj link

Przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. oraz za luty 2021 r. Wniosek RDZ-B7 można złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r. Firmy, które mają obowiązek przekazania deklaracji rozliczeniowych - mają na to czas tylko do końca marca.

Przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki Covid-19 wciąż mogą ubiegać się o wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi m.in. o zwolnienie z opłacania składek i świadczenie postojowe. - Wszystkie niezbędne informacje dotyczącego tego jakie branże mogą korzystać ze zwolnienia ze składek, za jakie miesiące, jakie warunki należy spełnić i do kiedy zgłaszać wnioski, by uzyskać pomoc, znajdują się w ujednoliconym pliku na stronie internetowej www.zus.pl. Wystarczy odszukać zakładkę „Koronawirus”,  następnie plik „Tarcza Antykryzysowa - wsparcie ZUS” i tam już znajdziemy poszczególne instrumenty wsparcia dla biznesu.  Warto się z tym dokumentem zapoznać. Być może dzięki temu przedsiębiorcy odnajdą dodatkowe informacje, które pozwolą im na uzyskanie pomocy w tym trudnym okresie pandemii - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 

Do tej pory ZUS przyjął ponad 7 mln wniosków, udzielając pomocy na kwotę ponad 31 mld złotych. W województwie śląskim zwolnienie ze składek przekroczyło kwotę ponad 1 mld 659 mln zł. Oddział ZUS w Częstochowie udzielił firmom ze swojego terenu działalności zwolnienia ze składek w wysokości ponad 222 mln zł.
Wnioski podobnie jak w poprzednich miesiącach należy składać przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). To zdecydowanie skraca czas rozpatrywania dokumentów, pozwala również uniknąć wielu niepotrzebnych błędów.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wnioski o zwolnienie z opłacania składek należy złożyć do 30 kwietnia. - Przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o wsparcie powinni pamiętać o przekazaniu deklaracji rozliczeniowych. Mają na to czas do końca marca, chyba że są zwolnieni z obowiązku składania deklaracji i imiennych raportów - dodaje rzeczniczka. 
Prawo do pomocy mają przedsiębiorcy z kilkudziesięciu różnych branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej (kod PKD). W ramach najnowszej odsłony tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą ubiegać się m.in. o umorzenie składek za luty oraz świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy). Chodzi o firmy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki i fizjoterapeuci. Ze zwolnienia ze składek skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport.

Tarcza antykryzysowa przewiduje również, że przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe jednokrotnie, dwukrotnie albo trzykrotnie, przy czym uwzględnia się świadczenia już pobrane na podstawie rozporządzenia, które obowiązywało do 27 lutego 2021 r. Wniosek o to świadczenie przedsiębiorcy mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii. 

Do tej pory Oddział ZUS w Częstochowie wypłacił świadczenia postojowe na kwotę przekraczającą 86 mln zł. W całym województwie śląskim takie wsparcie przekroczyło już 683 mln zł. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu