Czy można samemu przewieźć zmarłego z zagranicy?

Czy można samemu przewieźć zmarłego z zagranicy?

2 kwietnia 2021, godz. 7:09
Udostępnij: Kopiuj link

Nikt z nas nie jest gotowy na śmierć biskiej nam osoby. Należy zarejestrować śmierć, wybrać strój dla zmarłej osoby, zająć się uzyskaniem pozwolenia na pochówek na wybranym cmentarzu, zarejestrować zgon w urzędzie stanu cywilnego jak i wiele innych. Zdecydowanie trudniejszy proces do przejścia jest w przypadku śmierci bliskiej nam osoby za granicą Polski. W większości przypadków sprawa transportu zwłok z zagranicy zlecana jest firmom zajmującym się międzynarodowym transportem zwłok, ewentualnie domom pogrzebowym które świadczą dodatkowo również takie usługi. Druga opcja jest jednak znacznie droższa ponieważ jak można się spodziewać domy pogrzebowe nie mają odpowiedniego zaplecza pracowników władających kilkoma językami obcymi, odpowiedniej floty karawanów dostosowanej do pokonywania międzynarodowych tras i bardzo często zlecenie te jest przekazywane firmom wyspecjalizowanym w transporcie zmarłych doliczając swoja marżę.

Transport zwłok z zagranicy przepisy


Aby pochówek w Polsce był możliwy należy w oparciu o opinię sanepidu uzyskać pozwolenie od urzędu miasta bądź starostwa powiatowego na transport i pochówek. Decyzja wydawana jest na podstawie dokumentu potwierdzającego zgon oraz wykluczającego chorobę zakaźną jako przyczynę  zgonu, tłumaczenie tego dokumentu przez tłumacza przysięgłego oraz odpowiednią opłatę skarbową. Czas na rozpatrzenie wniosku to do 3 dni roboczych niemniej jednak urzędnicy zajmują się sprawami bezzwłocznie. Aby otrzymać wspomniany dokument potwierdzający zgon należy skontaktować się z placówką w której znajduje się ciało zmarłego, może to być szpital, kostnica miejska, lokalny dom pogrzebowy jak i medycyna sądowa. Jeżeli nie ma możliwości pozyskania dokumentu potwierdzającego zgon należy zarejestrować śmierć i uzyskać  akt zgonu z informacją o przyczynie zgonu i wraz z tłumaczeniem wystąpić o pozwolenie na transport zwłok z zagranicy.

Dodatkowo należy uzyskać dokumentację odnośnie transportu zmarłego w zależności od kraju, jak poniżej. Komplet dokumentów należy przedłożyć w konsulacie odpowiedzialnym za rejon z którego będą podejmowane zwłoki.

Transport zwłok z Norwegii do Polski – procedury


W przypadku gdy śmierć nastąpi na terenie Norwegii należy uzyskać aktu zgonu (Melding om dødsfall ), kartę zgonu ze szpitala (Legeerklæring om dødsfall), zaświadczenie od lekarza z informacją, że zgon nie nastąpił w wyniku choroby zakaźnej (Smitteatest), dokument zezwalający na wywiezienie zwłok z terenu Norwegii (Laisse Passe) oraz zaświadczenie domu pogrzebowego, że ciało zmarłego przewożone jest w trumnie eksportacyjnej z wkładem który został szczelnie zalutowany. Po uzyskaniu powyższych dokumentów należy skierować się do Polskiego Konsulatu na terenie Norwegii w Oslo i uzyskać pozwolenie Konsula RP na transport zwłok z Norwegii.

Transport zwłok z Niemiec do Polski – procedury


W przypadku gdy śmierć nastąpi na terenie Niemiec należy uzyskać kartę zgonu na którym zawarta jest informacja o braku choroby zakaźnej jako przyczynie zgonu (Todesbescheinigung), paszport pośmiertny, czyli  zezwolenie lokalnych władz na transport zmarłego z Niemiec do Polski (Leichenpass), akt zgonu oraz międzynarodowy akt zgonu (Sterbeurukunde, Internationale Sterbeurukunde). Z powyższą dokumentacją należy udać się do jednego z czterech wydziałów konsularnych RP na terenie Niemiec aby uzyskać pozwolenie na transport zwłok z zagranicy do Polski.

Transport zwłok z Szkocji do Polski – procedury

Gdy śmierć nastąpi na terenie Wielkiej Brytanii, w zależności czy śmierć została potwierdzona przez patologa pracującego w szpitalu czy obdukcję przeprowadzał koroner należy pozyskać kartę zgonu  na której zawarte jest wykluczenie choroby zakaźnej (medical statement) w jednej z tych instytucji. Należy również zarejestrować śmierć i uzyskać Angielski akt zgonu (Death Certificate), oraz uzyskać dokument zezwalający na wywóz ciała z terenu Wielkiej Brytanii.

Takie same procedury obowiązują również na terenie Anglii oraz Irlandii.

Część Państw wymaga od osoby odpowiedzialnej za transport przedłożenia również aktu urodzenia na druku wielojęzycznym – głównie na terenie Niemiec oraz Holandii. Dodatkowo należy posiadać dowód osobisty, paszport bądź inny dokument potwierdzający tożsamość.
Powyżej opisane przykłady procedur są podobne w większości krajów, dokumenty różnią się od siebie nazwami oraz różne są instytucje odpowiedzialne za ich sporządzenie.

Mając na uwadze chęć samodzielnego sprowadzenia zwłok z zagranicy do Polski należy uzbroić się w cierpliwość gdyż czas jaki poświęcimy na pisanie, dzwonienie oraz wizyty w urzędach zajmą na pewno bardzo dużo czasu, czasu który powinien zostać przeznaczony na żałobę po zmarłym.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu