TOP 5 wskazówek dla osób rozpoczynających dietę ketogeniczną

TOP 5 wskazówek dla osób rozpoczynających dietę ketogeniczną

15 kwietnia 2021, godz. 7:44
Udostępnij: Kopiuj link

Stosowanie diety ketogenicznej zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Na zachodzie ta dieta zakorzeniła się już na dobre i ma naprawdę potężne grono swoich zwolenników. Wystarczy przejrzeć social media, by zobaczyć, że dieta keto stała się nie tylko skutecznym sposobem walki o atrakcyjną sylwetkę i zdrowie, ale również pewnego rodzaju modą. W Polsce żywienie ketogeniczne zagościło około 2 lat temu. Dziś jest to najmodniejsza dieta, chętniej wybierana niż nawet dieta stosowana przez słynną Adele. Jak zacząć? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź TOP 5 wskazówek dla osób, które planują rozpocząć lub stawiają pierwsze kroki z dietą keto.

Zaufaj diecie keto i dobrym tłuszczom

Podstawą diety ketogenicznej jest spożywanie dużej ilości dobrego tłuszczu i ograniczenie spożywania węglowodanów prostych. Dzięki temu można osiągnąć naprawdę bardzo dobre efekty. Jeśli stwierdzenie, że „aby zgubić tłuszcz – trzeba jeść tłuszcz” budzi u Ciebie wątpliwości – zaufaj diecie keto i przetestuj ją przez chociażby kilka dni, a bardzo szybko zauważysz, że to prawda.

Gdy ograniczysz spożycie węglowodanów do maksymalnie 50 gramów na dobę, a ich źródłem będą owoce i warzywa niskowęglowodanowe oraz orzechy i zwiększysz spożycie tłuszczu (wysokiej jakości tłuszczów zwierzęcych, oliwy z oliwek, oleju kokosowego, oleju z awokado) – kilogramy zaczną spadać, a poziom Twojej energii wzrośnie.

Pij dobrze posolony rosół

Początkowe dni nowego sposobu odżywiania mogą wiązać się ze skutkami ubocznymi, nazywanymi grupą ketonową. Oznacza to możliwe bóle i zawroty głowy, nudności, częstsze wizyty w toalecie, uczucie otępienia i przemęczenia. Powodem jest ograniczenie węglowodanów i przechodzenie organizmu na pobór energii z ketonów, a nie z cukru.

Aby ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować nieprzyjemne odczucia i dolegliwości – pij 2 szklanki dobrze posolonego rosołu bez warzyw, gotowanego na kościach wołowych, drobiowych i wieprzowych. Nie żałuj soli himalajskiej!

Kliknij, by dowiedzieć się więcej o keto adaptacji i sposobach radzenia sobie z jej efektami ubocznymi.

Zadbaj o niezbędną suplementację

Warto uzupełniać witaminy i minerały korzystając z dobrej jakości suplementów diety. Najpierw zrób badania i sprawdź chociażby poziom witaminy D – być może nie jesteś tego świadomy, ale zdecydowana większość społeczeństwa cierpi na niedobór witaminy D. Warto więc włączyć jej suplementację do diety ketogenicznej. Wskazana jest także suplementacja potasu i magnezu oraz witaminy C, która wspomaga spalanie tłuszczu i znacząco przyczynia się do wzmocnienia odporności organizmu.

Stosuj post przerywany

Aby zwiększyć efekty diety ketogenicznej warto połączyć ją ze stosowaniem postu przerywanego, np. 16:8. Oznacza to, że przez 16 godzin pościmy, a w trakcie 8-godzinnego okna żywieniowego można spożywać jeden, dwa lub trzy posiłki zgodne z założeniami diety keto.

Dzięki stosowaniu okresowego poszczenia można nie tylko zgubić więcej kilogramów, ale również zainicjować proces autofagii, czyli samonaprawy organizmu. Autofagia to oczyszczanie organizmu z uszkodzonych i martwych komórek, spowolnienie procesów starzenia organizmu.

Poszczenie można wprowadzić po okresie adaptacji lub zastosować post już od pierwszego dnia zmiany nawyków żywieniowych.

Aby dowiedzieć się więcej – przeczytaj artykuł o poście przerywanym dla początkujących.

Szukaj inspiracji na keto posiłki i baw się w kuchni

Dieta ketogeniczna może być naprawdę inspirująca i pobudzająca kreatywność. Jeśli lubisz gotować – nie obawiaj się kulinarnych eksperymentów. Lista produktów dozwolonych na diecie keto jest tak rozległa, że będziesz mógł stworzyć naprawdę wiele ciekawych dań, jak np. danie widoczne na zdjęciu.

Warto na początku skorzystać z przepisów i pomysłów na dania proponowanych przez doświadczonego dietetyka ketogenicznego. Gotowe przepisy mogą pokazać prawidłowy kierunek i zainspirować do tworzenia własnych kulinarnych dzieł, dzięki którym zdrowo i smacznie schudniesz i poprawisz stan swojego zdrowia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: Dieta ketogeniczna – przepisy i pomysły na smaczny keto jadłospis.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu