Jak radzić sobie z zapaleniem zatok?

Jak radzić sobie z zapaleniem zatok?

19 kwietnia 2021, godz. 9:14
Udostępnij: Kopiuj link

Zapalenie zatok to dosyć nieprzyjemna dolegliwość, z którą wielu z nas z pewnością nieraz musiało się już zmierzyć. W jaki jednak sposób możemy poradzić sobie z tym problemem bez konieczności umawiania się na wizytę do lekarza?

Ból zatok: skąd się bierze?

Stan zapalny zatok to spędzająca nam sen z powiek dolegliwość, która związana jest najczęściej z rozwijającą się w naszym organizmie infekcją wirusową. Wspomniana infekcja doprowadza do pojawienia się obrzęku błony śluzowej wyścielającej nasze zatoki przynosowe oraz jamę nosową. W wyniku tego dochodzi do ograniczenia drożności połączeń, które znajdują się między nimi. Z czasem w zatokach zaczyna zbierać się wydzielina, natomiast powietrze nie ma możliwości swobodnego wydostania się na zewnątrz, dlatego też zaczyna naciskać na ściany zatok, co objawia się nieprzyjemnym bólem.

Domowe sposoby na zapalenie zatok

Pomimo tego, że objawy zatok bywają bardzo nieprzyjemne, to jednak możemy w skuteczny sposób z nimi walczyć, sięgając w tym celu po sprawdzone domowe sposoby. Jednym z najskuteczniejszych są inhalacje, które wspomagają odpływ wydzieliny, a także zmniejszają rozwijający się stan zapalny. Bardzo pomocne może być również płukanie nosa np. wodą morską lub solą fizjologiczną, jednak żeby zauważyć jakieś efekty, produkty te należy stosować kilka razy dziennie. Nie możemy również zapominać o piciu dużej ilości płynów najlepiej w formie niegazowanej wody mineralnej, ciepłej herbaty oraz ziołowych naparów. W walce z zapaleniem zatok dosyć skuteczne są również ciepłe okłady, które trzymane nad zatokami pomagają załagodzić nieprzyjemny ból. W sytuacji, gdy zaczną boleć nas zatoki, aby ułatwić spływanie wydzieliny, musimy pamiętać o tym, aby spać z uniesioną głową, co z pewnością pomoże zmniejszyć obrzęk.

Stosowanie leków na zapalenie zatok

Jeśli wymienione powyżej domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, to możemy wówczas sięgnąć po dostępne w aptekach bez recepty leki, takie jak np. sinupret tabletki. Wspomniany produkt zawiera w swoim składzie roślinne wyciągi, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia. W jego składzie możemy znaleźć przede wszystkim ekstrakt z korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka z kielichem, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, a także ziela werbeny. W jaki jednak sposób wspomniane substancje mogą pomóc przy zapaleniu zatok? Korzeń goryczki z uwagi na zawartość substancji goryczkowych, alkaloidów, a także sekoirydoidów wykazuje działanie przeciwutleniające oraz przeciwzapalne a oprócz tego stymuluje nasz układ odpornościowy i działa grzybobójczo. Kwiat pierwiosnka ze względu na obecność saponin działa wykrztuśnie oraz rozrzedzająco na zalegający w naszych zatokach śluz a oprócz tego wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Dzięki obecności garbników ziele szczawiu działa ściągająco oraz przeciwzapalnie, z kolei bogate w minerały, kwasy fenolowe, flawonoidy oraz śluz kwiaty bzu czarnego pomagają zwiększyć elastyczność, a także obniżają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, co objawia się zmniejszeniem wydzieliny wydostającej się z nosa. Jeśli chodzi natomiast o ziele werbeny, to znajdujące się w niej substancje aktywne działają przeciwzapalnie, ściągająco oraz bakteriobójczo, dzięki czemu wspomagają leczenie zapalenia zatok przynosowych.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu