Wybrano wykonawcę dokumentacji na obwodnicę Herb i Blachowni

Wybrano wykonawcę dokumentacji na obwodnicę Herb i Blachowni

21 kwietnia 2021, godz. 13:41
źródło: GDDKiA
Udostępnij: Kopiuj link

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o wybraniu wykonawcy dokumentacji dla obwodnicy Herb i Blachowni.

Dokumentacja będzie obejmowała opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy Blachowni i Herb wraz z jej uzyskaniem. 

Najkorzystniejszą okazała się oferta konsorcjum firm TRAKT Sp. z o. o. Sp. K. (lider) oraz TRAKT Sp. z o. o. (partner) o wartości 3 999 929,25 zł. 

Termin realizacji

Usługa ma zostać zrealizowana w terminie 39 miesięcy, na co składają się: 32 miesiące na wykonanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie potrzebnych decyzji administracyjnych, 7 miesięcy przewidziane jest dla realizacji obowiązków wynikających z procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.  

Podstawowym celem budowy obwodnicy miejscowości Blachownia i Herby jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jakiGDDKiA  przejeżdża przez te miejscowości. W przyszłości odcinek ten będzie kluczowy z uwagi na połączenie autostrady A1 z planowaną drogą ekspresową S11. Przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, bowiem w ostatnich lata na tym odcinku dochodziło do licznych zdarzeń drogowych oraz odciąży istniejący układ komunikacyjny. Inwestycja poprawi również komfort i warunki przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego na drodze krajowej nr 46 od Lublińca do Częstochowy. Długość obwodnicy wyniesie ok. 10,8 km.   

Przeprowadzenie procesu przygotowawczego dla tej inwestycji przewidziano w latach 2020-2024.    

Realizacja inwestycji w systemie Projektuj i buduj planowana jest w latach 2025-2028.    

Program budowy 100 obwodnic  

Obwodnica powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.  

W województwie śląskim powstanie pięć nowych obwodnic, co przyniesie łącznie prawie 50 km nowych dróg krajowych. Na liście zadań z Programu budowy 100 obwodnic w województwie śląskim wpisano budowy:

  • Obwodnicy Blachowni i Herb w ciągu drogi krajowej nr 46 
  • Obwodnicy Pradeł w ciągu drogi krajowej nr 78 
  • Obwodnicy Kroczyc w ciągu drogi krajowej nr 78 
  • Obwodnicy Szczekocin i Goleniów w ciągu drogi krajowej nr 78 
  • Obwodnicy Nakła Śląskiego oraz Świerklańca w ciągu drogi krajowej nr 78 

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej - to główne założenia Programu.  

Program określa cele i priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic miast na sieci dróg krajowych. Wskazuje również źródła finansowania oraz listę zadań inwestycyjnych kierowanych do realizacji. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Więcej informacji o tym Programie znajdziesz tutaj. 

Komentarze

Cisza wyborcza!
Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu