Co warto wiedzieć o NNW komunikacyjnym?

Co warto wiedzieć o NNW komunikacyjnym?

16 maja 2021, godz. 22:12
Udostępnij: Kopiuj link

Jednym z dobrowolnych ubezpieczeń, które można nabyć w bardzo korzystnej cenie, jest NNW, czyli to od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jaką ochronę ono zapewnia? Od czego zależy wysokość odszkodowania z NNW? Jakie inne polisy może nabyć właściciel samochodu? Dowiedz się więcej o tym ubezpieczeniu komunikacyjnym!

Każdy kierowca wie, że raz do roku musi wykupić ubezpieczenie komunikacyjne OC, do którego często oferowane jest dodatkowe NNW. Czy warto zdecydować się na taką opcję? Zdecydowanie tak, ponieważ zapewnia ono dodatkową ochronę kierowcy i pasażerom!

Nie tylko podczas jazdy!

W tym artykule skupimy się na ubezpieczenie NNW komunikacyjnym. Oczywiście ubezpieczyciele oferują różne warianty takiej polisy – ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenie turystyczne. Nas interesuje to komunikacyjne, które zapewnia dodatkową ochronę kierowcy i pasażerom podczas podróży samochodem. Co ważne, nie chodzi wyłącznie o siedzenie w pojeździe podczas jego poruszania się!

Kierowca i pasażerowie otrzymają odszkodowanie z NNW, kiedy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku podczas wsiadania lub wysiadania z auta, jego rozładunku i załadunku, podczas postoju oraz podczas naprawy na trasie. Zakres ubezpieczenia jest więc o wiele szerszy niż tylko poruszanie się pojazdem!

Czy ubezpieczenie NNW zależy od OC?

Ubezpieczenie NNW zapewnia ochronę w przypadku uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Ponieważ polisa ta nie ma za zadanie wyrównania szkody w rozumieniu prawa cywilnego, to otrzymanie odszkodowania nie zależy od odpowiedzialności cywilnej kierowcy oraz przyczynienia się poszkodowanych. Co to oznacza?

Jeśli kierowca będzie miał NNW, a spowoduje wypadek, to także otrzyma odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Natomiast w sytuacji, gdy zostanie on poszkodowany przez innego kierowcę, to otrzyma odszkodowanie z polisy OC sprawcy i swojej NNW.

Ponieważ ubezpieczenie NNW jest dobrowolne, to należy zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To dokument, który zawiera informacje o ubezpieczeniu. Pamiętaj, że może znaleźć się tam na przykład zapis, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z polisy NNW, jeśli kierowca był pod wpływem alkoholu.

Jaką ochronę zapewnia NNW?

Z ubezpieczenia NNW poszkodowani otrzymują jednorazowe odszkodowanie, którego wysokość zależy od doznanego uszczerbku na zdrowiu oraz od wysokości sumy ubezpieczenia. To w OWU znajduje się tabela, w której opisane są urazy i przypisany im procentowy uszczerbek na zdrowiu. Im jest on wyższy (także suma ubezpieczenia), tym poszkodowany otrzyma wyższe odszkodowanie. 

Ubezpieczyciele oferują różne zakresy ochrony NNW, dlatego należy zapoznać się z OWU. To tam znajdziesz informację, jakie ma warunki i kogo dotyczy dany wariant ubezpieczenia. Na co zazwyczaj mogą liczyć pasażerowie i kierowca z polisy NNW? Ubezpieczyciel zapewni pokrycie kosztów leczenia, operacji plastycznych, transportu do szpitala czy przewozu do Polski, jeśli do zdarzenia dojdzie za granicą. 

Dodatkowe przykłady i wyjaśnienia dotyczące działania ubezpieczenia NNW znajdziesz w poradniku “Odszkodowanie z NNW komunikacyjnego – jak je otrzymać?”. Warto tam zajrzeć, jeśli masz lub planujesz wykupić to dodatkowe ubezpieczenie.  

Jakie są inne dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne?

NNW to nie jedyne dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Ubezpieczyciele oferują rozszerzoną ochronę także pojazdu i wsparcie w razie awarii lub wypadku. Na jakie polisy może zdecydować się właściciel samochodu?

Aby zwiększyć ochronę samochodu, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie autocasco. Zapewnia ono ochronę w razie kradzieży pojazdu, jego zniszczenia lub uszkodzenia. Osoby, które często podróżują po kraju i za granicą autem, powinny wykupić assistance, które zapewnia pomoc ubezpieczyciela w razie awarii, wypadku, a nawet kradzieży. Chodzi tutaj między innymi o holowanie, naprawę na miejscu, nocleg, pomoc techniczną i medyczną – wymienia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Właściciel samochodu otrzyma odszkodowania z AC, kiedy spowoduje on wypadek i uszkodzi pojazd. Auto będzie chronione także od zniszczeń i uszkodzeń spowodowanych przez osoby trzecie, wandali i siły przyrody (powódź, grad, burza, osuwisko ziemi). 

Ubezpieczenie OC, a także dodatkowe AC, assistance i NNW, znajdziesz w kilka minut w porównywarce ubezpieczeń Mubi. Wypełnij intuicyjny i prosty formularz, aby porównać oferty wielu ubezpieczycieli. Pamiętaj, nic Cię to nie kosztuje, a masz szansę na znalezienie tańszego ubezpieczenia, niż obecnie masz!

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu