Jak wykorzystać wnęki w łazience?
Jeszcze do niedawna niezbyt popularne wnęki łazienkowe obecnie można spotkać niemal w każdej nowoczesnej łazience. Część z nich powstaje w wyniku zabudowy stelaży podtynkowych lub elementów instalacji wodnej płytami kartonowo-gipsowymi, inne są zaplanowane już na etapie projektu jako istotny element aranżacji łazienkowej. Wszystkie wnęki, bez względu na ich kształt i rozmiar, można i warto wykorzystać, aby uzyskać funkcjonalną i efektowną przestrzeń kąpielową.
Wnęki łazienkowe – dlaczego warto je mieć?
Wgłębienia w ścianach przede wszystkim stanowią bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania. Pozwalają uniknąć zagracania łazienki dodatkowymi meblami i koszami, których zwykle nie ma gdzie postawić. W przeciwieństwie do nich są bardziej dyskretne, dzięki czemu nie pomniejszają optycznie pomieszczenia, a przy tym doskonale wpisują się w bardzo modny minimalizm w wystroju wnętrz.
Poza tym, że pomagają utrzymać porządek i optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, wnęki łazienkowe mogą także spełniać funkcję dekoracyjną. Dzięki nim z łatwością stworzysz oryginalną i miłą dla oka przestrzeń – zwłaszcza w dużych łazienkach, gdzie nie ma problemu z brakiem miejsca na ręczniki, chemię łazienkową oraz kosmetyki.
Pomysły na zaaranżowanie wnęki łazienkowej
Prysznic typu walk-in
Jeśli zależy Ci na uniknięciu zdominowania łazienki przez kabinę prysznicową, możesz z niej zrezygnować i wydzielić strefę kąpielową we wnęce − oczywiście pod warunkiem, że pozwala na to kształt i metraż łazienki. Aby uzyskać spektakularny efekt, warto wyłożyć wnękę innymi kaflami niż pozostałe ściany, w zależności od preferencji dodając wnętrzu przytulności czy na przykład uzyskując efekt glamour.
Półka przy wannie
Jeśli Twoja łazienka położona jest na poddaszu ze skosami, w zagłębieniu najlepiej jest postawić wannę. Aby jednak korzystanie z niej było komfortowe, musi być odpowiednio oddalona od więźby dachowej. Praktyczną wnękę zyskasz dzięki zabudowaniu skosu ścianką dostosowaną wysokością do zabudowy wanny. Na tak powstałej półeczce możesz trzymać wszystko, czego będzie potrzebować podczas brania kąpieli.
Szafka wnękowa
Duże, wąskie wnęki idealnie nadają się do ukrycia w nich zamykanych słupków łazienkowych służących do przechowywania środków czystości, zapasu papieru toaletowego oraz suszarki do włosów. Jeśli chcesz przy pomocy szafki optycznie powiększyć łazienkę, wybierz front wykończony lustrem.
Pralko-suszarka
Nowoczesne urządzenia AGD w łazience wyglądają bardzo stylowo i elegancko, czego nie można powiedzieć o łączących je ze ścianą rurach. Z tego względu ogromną popularnością cieszą się pralko-suszarki do zabudowy, które można zamontować w szafkach lub we wnękach łazienkowych, tak aby widoczny był tylko front.
Półka pod prysznicem
Równie przydatne są niewielkie wnęki łazienkowe, zwłaszcza jeśli znajdują się pod prysznicem. Kabiny prysznicowe w blokach są z reguły dość wąskie, a wiszące metalowe półki zajmują sporo miejsca, poza tym nie wyglądają elegancko i trzeba często usuwać z nich kamienny osad. Znacznie lepiej sprawdzą się dyskretne wnęki, które pomieszczą szampon, odżywkę i żel pod prysznic.
Wnęki dekoracyjne
Odpowiednio zaaranżowane wnęki często pełnią funkcje ozdobne, wyglądając jak bardzo efektowne ekspozycje łazienkowe. Wystarczy, że wstawisz do nich zapachowe świeczki lub zamontujesz w nich taśmy LED, a Twoja łazienka zamieni się w elegancką strefę relaksu, w której chętnie będziesz wypoczywać po pracowitym dniu.
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!