Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Zasady regulacji drzwi zewnętrznych

18 maja 2021, godz. 13:43
Udostępnij: Kopiuj link

Prawidłowo osadzone drzwi wejściowe mają ogromny wpływ na komfort i poczucie bezpieczeństwa domowników. Niestety, pod wypływem czynników atmosferycznych i intensywnej eksploatacji drzwi mogą z czasem nieznacznie się przekrzywić i nie przylegać szczelnie do ościeżnicy. Jak to naprawić? Podpowiadamy, na czym polega właściwa regulacja drzwi zewnętrznych

Dlaczego regulacja drzwi zewnętrznych jest niezbędna?

Rozregulowane zawiasy w drzwiach wejściowych sprawiają wiele niedogodności. Skrzydło, które odkształciło się pod wpływem czynników atmosferycznych, nie przylega ściśle do ościeżnicy, co powoduje między innymi dużą utratę ciepła i przenikanie odgłosów z zewnątrz. Opuszczone na zawiasach skrzydło może też skrzypieć przy otwieraniu lub szurać i rysować podłogę.

Na szczęście regulacja drzwi zewnętrznych nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Nowoczesne zawiasy skonstruowano tak, aby każdy mógł zrobić to samodzielnie. Drzwi warto regulować co kilka miesięcy, bo tylko prawidłowo osadzone skrzydło ogranicza utratę ciepła z domu, tłumi odgłosy z ulicy lub klatki schodowej oraz w znaczący sposób wpływa na komfort domowników.

Regulacja drzwi wejściowych – co warto wiedzieć?

Regulacja drzwi wejściowych polega na ustawieniu zawiasów tak, aby skrzydło równo nachodziło na ościeżnicę i było do niej dobrze dociśnięte. Obecnie na rysunku można kupić drzwi z zawiasami nowej generacji, których regulacja jest na tyle prosta, że każdy może zrobić to sam, bez pomocy montera.

Aby ułatwić sobie pracę, należy wyposażyć się w kilka niezbędnych narzędzi. Co będzie potrzebne do regulacji drzwi zewnętrznych? W zasadzie najważniejszym narzędziem jest klucz imbusowy. Kupując drzwi wejściowe do domu, zwykle dostajemy taki klucz w pakiecie, więc warto go zachować i mieć pod ręką. Poza kluczem może przydać się też miarka i poziomica, które pomogą ustalić odpowiednie położenie drzwi.

Instrukcja regulacji zawiasów drzwi zewnętrznych

Jak zatem poprawić osadzenie drzwi wejściowych? Jak już wspomniano, zadanie wcale nie jest tak karkołomne, jak można by się spodziewać. Oto krótka instrukcja, która pomoże każdemu w regulacji zawiasów drzwi wejściowych.

  1. Po pierwsze, należy zdjąć zaślepki osłaniające zawiasy, tak aby odsłonić śruby. Większość producentów oferuje skrzydła drzwiowe na dwóch zawiasach, ale ostatnio coraz częściej spotyka się drzwi wyposażone w trzy zawiasy.
  2. Następne za pomocą klucza imbusowego odkręcamy albo dokręcamy górną śrubę zawiasów. Służy ona do regulacji siły docisku drzwi do ościeżnicy, a więc poprawy ich szczelności. Aby wysunąć skrzydło drzwi, należy lekko poluzować śrubę, a żeby cofnąć je bardziej w stronę zawiasów – docisnąć. Regulując drzwi w poziomie, trzeba tylko pamiętać o zachowaniu około 5 mm rezerwy. Dociskając zawiasy zbyt mocno, możemy niechcący doprowadzić do ich wyłamania.
  3. Kolejny krok to regulacja zawiasów dolnych, czyli osadzenie drzwi w pionie. Przekręcając tę śrubę, możemy podnieść lub opuścić drzwi o około 4 mm.

Regulacja drzwi wejściowych a bezpieczeństwo domowników

Prawidłowa regulacja drzwi wewnętrznych ma znaczenie również z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa. O antywłamaniowości drzwi świadczy przecież nie tylko odpowiednia stolarka, rodzaj drzwi czy zawiasów, ale również ich dobre osadzenie.

Jeśli drzwi nie są zamontowane prawidłowo, ich ciężar nie rozkłada się równomiernie na zawiasach. Po pewnym czasie zawiasy ulegają uszkodzeniu lub deformacji, a tym samym są mniej wytrzymałe i łatwiej je wyważyć.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu