Jak zachować białe zęby po wybielaniu?

Jak zachować białe zęby po wybielaniu?

5 maja 2021, godz. 13:42
Udostępnij: Kopiuj link

W dzisiejszych czasach skutecznie możemy wybielić zęby zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i w domu. Niekiedy efekty przeprowadzonego rozjaśniania szkliwa są naprawdę spektakularne (szczególnie po profesjonalnych zabiegach u dentysty), a my, nie mogąc się nimi nacieszyć, mamy ochotę zarażać olśniewająco białym uśmiechem cały świat. Niestety, nic nie trwa wiecznie, tak samo jest z rezultatami wybielania. Niezależnie od naszego postępowania, zęby z biegiem czasu prędzej czy później się z powrotem przebarwiają, i wtedy pozostaje nic innego jak ich ponowne rozjaśnienie. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy cieszyć się atrakcyjnym uśmiechem możliwie długo. Zapozna Was z nimi poniższy artykuł.

Najpopularniejsze są metody domowego wybielania zębów. Dlaczego? Można przypuszczać, że to zasługa ich ceny oraz wygody stosowania. Wybielające pasty do zębów, paski czy systemy kosztują najczęściej nie więcej niż kilkadziesiąt złotych, a do tego pozwalają poprawić kolor uzębienia bez konieczności stresujących wizyt u stomatologa. Nie ma co się jednak oszukiwać – to zabiegi przeprowadzane u specjalisty gwarantują najwyższą skuteczność. Wśród nich najczęściej możemy się spotkać z wybielaniem zębów nakładkami oraz rozjaśnianiem uzębienia laserem.

Skuteczne metody wybielania zębów   

Oba te zabiegi dostarczają naprawdę spektakularnych efektów i powinni się nimi zainteresować wszyscy, którzy chcą rozjaśnić uzębienie w znaczący sposób. Na czym polegają? Jeśli chodzi o nakładkowe wybielanie zębów, wymaga ono wykonania przez specjalistę wycisku naszej szczęki, na bazie którego możliwe jest stworzenie dopasowanych do zgryzu nakładek. Te wypełnia się specjalnym żelem wybielającym i trzeba nosić na zębach przez okres od dwóch do czterech tygodni (w zależności od zaleceń stomatologa).

Rozjaśnianie zębów laserem jest dużo szybsze, ponieważ do jego przeprowadzenia konieczna jest tylko jedna wizyty u dentysty. Zabieg trwa od 40 minut do 1,5 godziny, a w jego trakcie lekarz naświetla uzębienie pacjenta przy pomocy specjalnej lampy. Metoda laserowa jest bardzo skuteczna, ale też dość kosztowna – jej cena oscyluje w okolicach 1000 złotych.

Jak utrzymać efekty wybielania zębów?

Jak już wiecie, efekty wybielania zębów i rozjaśniania szkliwa nie są dane na zawsze. Tym trudniej je utrzymać długo, że współczesny tryb życia białemu uzębieniu nie sprzyja – większość pokarmów, które spożywamy, posiada mnóstwo barwników, nie wspominając już o tym, jak niekorzystny wpływ na kolor zębów mają ciągle niestety bardzo popularne w społeczeństwie używki. Istnieją jednak sposoby, aby zminimalizować ryzyko niekorzystnego przebarwiania się szkliwa. Jakie? Oto ich krótka lista.

Zadbaj o odpowiednią higienę

Właściwa higiena jamy ustnej to absolutna podstawa, i to nie tylko w przypadku utrzymania białych, nieskazitelnie wyglądających zębów. Aby zęby i dziąsła pozostawały zdrowe, wolne od groźnych chorób, konieczne jest ich regularne, sumienne szczotkowanie minimum dwa razy dziennie, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz odwiedzanie przynajmniej raz na pół roku stomatologa. Tylko specjalista jest bowiem w stanie o czasie zaradzić wykształcającym się w jamie ustnej problemom.

Właściwie się odżywiaj

Po pierwsze pamiętaj, że około dwa tygodnie od zabiegu wybielania konieczne jest stosowanie tak zwanej „białej diety”. Polega ona na wykluczeniu z jadłospisu produktów, które mogłyby przebarwiać szkliwo, zwłaszcza takich jak kolorowe owoce i warzywa, ciemne mięso, pieczywo, oraz napoje – kawa, herbata, czerwone wino. Wszystko dlatego, że mniej więcej czternastu dni szkliwo potrzebuje do tego, aby ustabilizować po wybielaniu swój kolor.

Biała dieta nie może oczywiście trwać zbyt długo, gdyż nie jest ona w stanie dostarczyć do naszego organizmu wszystkich niezbędnych witamin i składników odżywczych. Nawet po jej zakończeniu warto jednak dbać o to, by barwiące produkty miały ze szkliwem kontakt jak najrzadszy. Najlepiej też pół godziny po zjedzeniu bogatego w barwniki produktu po prostu wyszczotkować zęby. Barwiące napoje warto pić jedynie przez słomkę.

Porzuć używki

Niekorzystny wpływ na kolor zębów ma zarówno palenie papierosów, jak i spożywanie alkoholu. Tytoń przyspiesza odkładanie się na zębach osadu, przebarwia szkliwo oraz zwiększa ryzyko formowania się na zębach kamienia nazębnego. Napoje alkoholowe osłabiają z kolei zęby, zwiększając tym samym ich podatność na próchnicę oraz wchłanianie niekorzystnie wyglądających nalotów.

Korzystaj z preparatów podtrzymujących efekt wybielania

Wybielające pasty do zębów same w sobie nie są w stanie zauważająco rozjaśnić naszego uzębienia, ale za to świetnie sprawdzają się w podtrzymywaniu już uzyskanych efektów wybielania. Podobną charakterystykę mają wybielające płyny do płukania ust, nici dentystyczne czy inne tego rodzaju produkty. Podtrzymać pożądany kolor zębów możemy też poddając się specjalnym zabiegom odświeżającym w gabinecie stomatologicznym.

Komentarze

D
Damian 19 czerwca 2022, godz. 22:30
Zgłoś

U mnie najwięcej zmieniła szczoteczka soniczna. Używam 2x dziennie, ale myję dłużej, bo około 10min. Zęby mam najdłużej białe jak do tej pory po zrobieniu pełnego serwisu u dentysty. Jeszcze myślę o irygatorze. Przyjaciel ostatnio kupił sobie poręczny Truelife i zachwala że pracy może itd

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu