„PODRÓŻE ZE ŚLĄSKIEM” – PREMIERA ONLINE

„PODRÓŻE ZE ŚLĄSKIEM” – PREMIERA ONLINE

7 maja 2021, godz. 11:13
Udostępnij: Kopiuj link

8 maja o godz. 19:00 Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” serdecznie zaprasza na premierowy koncert online z okazji Dnia Unii Europejskiej. Święto przypadające 9 maja, w rocznicę opublikowania Planu Shumana, to znakomita okazja aby zaprezentować europejski repertuar taneczno-wokalny, który od lat jest obecny w Zespole.

Już w 2004 roku – kiedy Polska wstępowała do Unii Europejskiej - artyści Zespołu „Śląsk” przygotowali premierowy program „W Europie ze Śląskiem”, który doskonale wpisywał się w ówczesne realia jednoczącej się Europy. Prezentując tańce i pieśni narodów państw członkowskich – w tym także polskiej kultury narodowej - Zespół jednocześnie mógł się wykazać swoimi uniwersalnymi możliwościami wykonawczymi. 
I właśnie ten program stał się kanwą do powstania prezentowanych obecnie „Podróży ze Śląskiem” - obszernej prezentacji muzycznej, wokalnej i tanecznej utworów charakterystycznych dla kręgu państw i narodów Unii Europejskiej, w zestawieniu  z polskimi tańcami narodowymi: polonezem, mazurem, kujawiakiem, oberkiem  i krakowiakiem. W całości program jest barwną opowieścią o kulturowej tożsamości  i różnorodności narodów europejskich.

Wśród repertuaru wokalnego znalazły się europejskie pieśni ludowe w opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny: grecka „Athina”, „Greensleeves” – irlandzka, popularna piosenka ludowa czy słowacka „Tańcuj, tańcuj”. Zabrzmi także „La Montanara” - reprezentująca włoską kulturę ludową, w opracowaniu muzycznym Ireneusza Łojewskiego oraz jedna z najpopularniejszych pieśni neapolitańskich Eduardo di Capua „O sole mio”, w porywającym wykonaniu tenorów Zespołu „Śląsk”. Klimat paryskich uliczek przywoła kompozycja Jose Padilla „Ca c’est Paris”, w opracowaniu muzycznym Krzysztofa Dziewięckiego, a do Niemiec przeniesie słuchaczy piosenka „Heidenröslein” Franza Schuberta, w opracowaniu Stanisława Hadyny. 
W programie także porywające, europejskie tańce w choreografii Juraja Kubanki: grecka „Zorba”, tańce słowackie, węgierskie i romskie - nowość w programie „Podróże ze Śląskiem”, a także tańce irlandzkie w choreografii Renaty Łabędź, polskie tańce narodowe: kujawiak, oberek i krakowiak w choreografii Elwiry Kamińskiej oraz polonez 
i mazur w choreografii Władysława Stefanika. 


Nowością będzie premierowe wykonanie „Tańców chasydzkich”, których choreografię specjalnie do programu „Podróże ze Śląskiem” przygotował kierownik baletu Zespołu „Śląsk”, Michaił Zubkov. Zespół wędruje tanecznym krokiem nie tylko po
różnych zakątkach Europy, ale również historii. Taniec chasydzki jest właśnie takim historycznym nawiązaniem do Polski XVIII wieku, kiedy, zachowując swoją tożsamość  i kulturę, społeczność żydowska była zasymilowana z polską. To bez wątpienia pozostawiło ślad w kulturze obydwu narodów, a zamieszkująca całą Europę społeczność żydowska wywarła wpływ na wiele kultur. Muzyka i tańce chasydzkie przywołują atmosferę Krakowskiego Kazimierza, gdzie tańczono je podczas świąt żydowskich. Do dziś tańce chasydzkie są popularne na całym świecie, więc nie mogło ich zabraknąć także podczas „Podróży ze Śląskiem”. 

Program gwarantuje widzom niezapomniane wrażenia artystyczne i najpiękniejszą lekcję europejskiej kultury w profesjonalnym wykonaniu chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk”. Zapraszamy w podróż po Europie w rytm porywającej muzyki i europejskich przebojów.

Emisja koncertu „Podróże ze Śląskiem” 8 maja o godz. 19:00 na oficjalnym profilu Zespołu „Śląsk” na Facebooku i kanale YouTube. Koncert będzie dostępny dla internautów przez dwa dni. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu