Oczyszczacz powietrza do dużego pomieszczenia. Wybór w 3 krokach

Oczyszczacz powietrza do dużego pomieszczenia. Wybór w 3 krokach

11 maja 2021, godz. 13:49
Udostępnij: Kopiuj link

Wybór dobrego oczyszczacza powietrza może sprawiać pewne trudności, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń o szczególnych wymaganiach. Do tej grupy zaliczają się m.in. duże powierzchnie, np. salony połączone z kuchnią i jadalnią. Wystarczy jednak dostosować się do kilku wskazówek, a wybór właściwego urządzenia stanie się bardzo prosty.

1. Wysoki CADR kluczem do wyboru dobrego oczyszczacza 

Duże pomieszczenie oznacza przede wszystkim wysokie zapotrzebowanie na CADR, czyli wysoką wydajność oczyszczania. Według serwisu Wybierzoczyszczacz.pl w przypadku pokojów o standardowej wysokości na każdy 1 m² CADR powinien wynosić przynajmniej 8 m³/h. 

Oznacza to, iż maksymalną powierzchnię pracy oczyszczacza powietrza poznamy poprzez podzielenie wydajności przez 8. Dla przykładu oczyszczacz Samsung AX60 uzyskuje CADR 467 m³/h. Sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 58 m². Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań do umieszczenia go w pokoju nawet o połowę mniejszym.

Błędem byłoby natomiast zastosowanie w dużym pokoju oczyszczacza o małej wydajności, ponieważ:

 1. dla utrzymania dobrej jakości powietrza w trybie automatycznym często przechodziłby na wysokie prędkości, które oznaczają zwykle spory hałas,
 2. w przypadku znacznej rozbieżności między wartością CADR a zapotrzebowaniem na wydajność stężenie smogu nigdy nie byłoby utrzymywane na niskim poziomie.

 

Rozwiązanie alternatywne: dwa oczyszczacze powietrza o niższym CADR

Zapotrzebowania na wydajność w dużym pomieszczeniu nie musi pokrywać jedno urządzenie. Dla przykładu w salonie otwartym na jadalnię i przedpokój, których łączna powierzchnia to 50 m², można umieścić dwa oczyszczacze powietrza. Ważne jest, aby ich łączny CADR wynosił minimum 400 m³/h. Oto kilka dostępnych rozwiązań:

 • Klarta Forste 3 x 2 – łączny CADR 600 m³/h,
 • Xiaomi Air Purifier 2H x 2 – łączny CADR 520 m³/h,
 • Philips AC2887/10 x 2 – łączny CADR 666 m³/h.

 

2. Filtry umożliwiające kompleksowe oczyszczanie powietrza

Wysoka wydajność to ważna, lecz nie jedyna cecha, jaką powinien wyróżniać się dobry oczyszczacz do dużego pomieszczenia. Druga równie istotna kwestia to rodzaj filtrów. To od nich zależy, które zanieczyszczenia będzie w stanie zatrzymać urządzenie.

Filtr HEPA – podstawa w walce ze smogiem i alergenami

Nie bez powodu najpopularniejszym filtrem obecnym w oczyszczaczach powietrza jest HEPA. Technologia ta bardzo dobrze sprawdza się w walce z:

 • pyłami zawieszonymi PM1, PM2,5 i PM10, czyli podstawowym składnikiem smogu,
 • kurzem i roztoczami kurzu domowego,
 • pyłkami roślinnymi,
 • zarodnikami pleśni,
 • sierścią i złuszczonym naskórkiem zwierzęcym, czyli nośnikami alergenów zwierzęcych,
 • bakteriami,
 • wirusami.

W oczyszczaczach powietrza najczęściej wykorzystywane są filtry HEPA klas E11, E12 i H13. Klasyfikacja HEPA opiera się na skuteczności zatrzymywania cząsteczek o wielkości 0,3 μm. Warto jednak zaznaczyć, iż w praktyce ważniejsza od klasy HEPA jest dobra wydajność oczyszczacza powietrza. Zanieczyszczenia niewychwycone za pierwszym razem, zostaną zatrzymane podczas kolejnego przepływu przez filtry.

Filtr węglowy – ochrona przed szkodliwymi gazami i eliminacja brzydkich zapachów

HEPA nie usuwa zanieczyszczeń gazowych, np. formaldehydu oraz innych lotnych związków organicznych. Dobrze radzi sobie z nimi natomiast węgiel aktywny, dlatego bardzo popularne jest łączenie technologii HEPA z filtrem węglowym. Taki zestaw wykorzystuje wiele urządzeń o wysokiej wydajności, np. oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3854/50, Klarta Stor, Electrolux Pure A9 PA91-604DG/GY albo Xiaomi Air Purifier Pro.

Pozostałe filtry oraz inne technologie (np. jonizację) można uznać za zaletę, ale nie za alternatywę dla filtra węglowego i HEPA.

 

3. Dobry tryb auto dla jeszcze lepszej ochrony zdrowia i wygody

W trybie automatycznym oczyszczacz powietrza sam dostosowuje prędkość filtracji do aktualnego stanu powietrza. Gdy jakość powietrza jest zła, urządzenie przyspiesza pracę, w celu szybkiego usunięcia zanieczyszczeń. Kiedy stężenie zanieczyszczeń spadnie, oczyszczacz powraca do pracy w niskiej prędkości, dzięki czemu jego głośność i zużycie energii nie są większe niż potrzeba.

Aby takie działanie było możliwe, oczyszczacz musi być wyposażony w czujnik zanieczyszczeń. Producenci wykorzystują różne sensory, ale najlepszym wyborem będzie oczyszczacz z laserowym czujnikiem pyłu PM2,5. Stężenie pyłu PM2,5 uznawane jest za główny wyznacznik jakości powietrza, a sensor laserowy zapewnia większą dokładność od czujnika na podczerwień.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu