Bakterie do akwarium – jak mogą nam pomóc?

Bakterie do akwarium – jak mogą nam pomóc?

27 maja 2021, godz. 8:25
Udostępnij: Kopiuj link

Bakterie stanowią fundament życia, które znamy i nie powinno dziwić nikogo to, że również w akwarium znajdują one swoje miejsce.

To właśnie kolonie bakterii nitryfikacyjnych i denitryfikacyjnych ułatwiają, a czasem umożliwiają funkcjonowanie zdrowej obsady, a gdy ich brak, cały ekosystem odczuwa to boleśnie. O bakteriach i o tym, jak wykorzystać je na naszą korzyść, dowiesz się z tego artykułu.

Obieg azotowy

Obieg azotowy zachodzi naturalnie w przyrodzie, a jego celem jest przemiana niebezpiecznych toksyn w bezpieczny azotan. Toksyczny dla ryb amoniak wytwarza się z resztek przemiany materii, które to w akwarium wypełnionym florą i fauną gromadzą się łatwo. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie zbiornika z zanieczyszczeń w postaci resztek przemiany materii, pokarmu czy szczątek obumarłych roślin.

Bakterie nitryfikacyjne odpowiadają za przemianę niebezpiecznych związków, takich jak amoniak w azotyny, a następnie azotan, który to jest całkowicie bezpieczny dla rybek.

Bakterie na start

Większość akwarystów wie doskonale, że do świeżo zalanego akwarium nie można wpuścić zwierząt. Zbiornik dojrzewa około 2 tygodnie i to właśnie w tym czasie w akwarium wytwarzają się kolonie bakterii. To od ich obecności zależy, czy akwarium będzie stanowiło bezpieczny ekosystem dla swoich mieszkańców.

W pierwszych fazach istnienia zbiornika naszym zadaniem jest stałe monitorowanie stężeń różnych pierwiastków, takich właśnie jak azot czy amoniak. Żeby dojrzewanie akwarium przyspieszyć, akwaryści sięgają po tak zwane startery, czyli szczepy bakterii, które nie muszą być wytwarzane samoistnie, a po prostu dodane do akwarium. Bardziej cierpliwi otrzymają jednak podobne rezultaty i po 10 do 14 dni kolonie bakterii nitryfikacyjnych w zbiorniku powinny być na tyle ustabilizowane, by wpuszczenie do zbiornika zwierząt było bezpieczne.

Gdzie żyją bakterie?

Oprócz samego istnienia bakterii warto też zdawać sobie sprawę z tego, gdzie żyją ci mali sprzymierzeńcy akwariowej biochemicznej równowagi. Wiedza na ten temat jest kluczowa, gdyż dbanie o kolonie bakterii jest jednym z fundamentów pielęgnacji zbiornika.

Bakterie lubią wilgoć i brak światła, dlatego największą kolonię znajdziemy z pewnością w filtrze. Stanowi on idealne miejsce do rozwoju tych mikroorganizmów. To dla nas cenna wskazówka, którą należy brać pod uwagę na przykład przy czyszczeniu urządzenia.

Filtr akwariowy powinniśmy myć wodą pochodzącą z akwarium i bez użycia jakichkolwiek detergentów. Takie działanie zagwarantuje nam, że kolonia nie zostanie zniszczona, a nasz zbiornik nie będzie narażony na wahania niebezpiecznych związków chemicznych. Jeśli decydujemy się na mycie filtra pod wodą kranową (co wielu akwarystów czyni), musimy być świadomi tego, że odbudowa kolonii bakterii zajmuje kilka do kilkunastu dni. W tym czasie musimy monitorować stężenie pierwiastków w wodzie, by zapobiec ich wzrostowi do niebezpiecznych wartości.

Wymiana wody ma znaczenie

Przy czyszczeniu zbiornika zalecana jest regularna wymiana około 1/3 wody w akwarium. Nie jest to coś, co można zignorować, gdyż bezpieczny dla ryb azotan również może okazać się niekorzystny przy wysokim stężeniu. Dbając o czystość akwarium, zapewniamy zwierzętom najlepsze warunki do życia.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu