news

Na czym polega leczenie alkoholizmu?

2 czerwca 2021, godz. 11:36
Udostępnij: Kopiuj link

Okazjonalne picie alkoholu stanowi dość częsty dodatek do świętowania ważnych wydarzeń, takich jak wesela, chrzciny czy urodziny. Spożywanie tej substancji sporadycznie, w niewielkich dawkach, nie wpływa znacząco na jakość naszego życia i nie powinno powodować długofalowych problemów natury psychicznej czy fizycznej. Sprawa jednak znacząco się komplikuje, gdy po trunki sięgamy coraz częściej. Alkoholizm to bardzo poważna choroba, której leczenie jest długotrwałe i złożone. Jak zatem wygląda proces wychodzenia z uzależnienia?

Alkoholizm i jego fazy
Choroba alkoholowa ma to do siebie, że ciężko ją zdiagnozować w początkowym stadium rozwoju. Jej pierwsze objawy często bowiem ignorujemy, poszukując logicznych wymówek dla sięgania po „kieliszek”. Napoje alkoholowe traktujemy w kategoriach remedium na zszargane nerwy, nadmierny stres lub wręcz przeciwnie – sposób na nagradzanie się za drobne sukcesy. Z czasem znajdujemy kolejne okazje do tego, aby nie odmówić sobie alkoholu, co jest wstępem do kolejnej fazy – ostrzegawczej.

W tym momencie nie tylko wzrasta ilość wypijanego alkoholu, ale też pojawiają się pierwsze incydenty z utratą pamięci, a nawet przytomności. Na tym etapie często pijemy w samotności, ukrywając ten fakt przed światem. Potem nadchodzi faza trzecia, krytyczna, kiedy alkohol staje się naszym celem życiowym. Wszystko podporządkowujemy piciu, stopniowo tracimy nad nim kontrolę i zaniedbujemy zarówno życie rodzinne, jak i zawodowe. Ostatnie stadium alkoholizmu to faza przewlekła – wielodniowe ciągi to rutyna, nie mamy żadnych wyrzutów sumienia, zmagamy się z głodem alkoholowym i zespołem abstynencji po odstawieniu „procentów”.

Leczenie alkoholizmu – od czego zacząć?
Walka z chorobą alkoholową to proces bardzo skomplikowany i długotrwały, którego powodzenie uzależnione jest od wielu czynników. Uzależniony musi przede wszystkim uświadomić sobie swój problem i wyrazić chęć podjęcia leczenia. Zmuszanie chorego do terapii odniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Warto też pamiętać, że zgłoszenie się na odwyk nie jest gwarancją sukcesu – wielu alkoholików kilkukrotnie powtarza leczenie, zanim porzucą picie.

Leczenie choroby alkoholowej – terapia ambulatoryjna lub stacjonarna
Leczenie uzależnienia pod okiem specjalistów może przebiegać na dwa sposoby – w trybie ambulatoryjnym lub stacjonarnym. Pierwsza metoda to terapia prowadzona w miejscu zamieszkania pacjenta, w formie spotkań grupowych indywidualnych. Dobry ośrodek leczenia uzależnień powinien prowadzić również terapię stacjonarną – pobyt w placówce ma charakter zamknięty, gdzie pacjent jest całkowicie odcięty od bodźców, które przypominają mu o nałogu.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu