Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

news

Czym zajmuje się cukiernik, ile zarabia i jak nim zostać?

11 czerwca 2021, godz. 8:22
Udostępnij: Kopiuj link

Cukiernik to nie tylko fachowiec zajmujący się wyrobem słodkich produktów. Osoba na tym stanowisku jest też artystą, dekoratorem, a przede wszystkim specjalistą od smaku. Do jego obowiązków należy przygotowywanie różnego rodzaju tortów, ciast oraz deserów. Za co jeszcze odpowiada cukiernik i co trzeba zrobić, aby móc pracować w tym zawodzie?

Praca cukiernika

Miejsca pracy dla tego specjalisty są bardzo zróżnicowane i zależą od tego, czym dokładnie dana osoba chciałaby się zajmować. Niektórzy prowadzą działalność gospodarczą i otwierają własny punkt cukierniczy, zaś inni zatrudniają się w hotelach, piekarniach, restauracjach czy marketach. Branża spożywcza oferuje wiele możliwości dla osób o takich zdolnościach. Gdy cukiernik znajdzie już pracę, co dokładnie wchodzi w zakres jego obowiązków? Główne zadania zazwyczaj uwzględniają:
    • sporządzenie półproduktów i wyrobów cukierniczych,
    • realizowanie specjalnych zamówień klienta,
    • utrzymywanie czystości w miejscu pracy,
    • ocena przydatności produktów do spożycia,
    • kontrola sprawności maszyn i urządzeń cukierniczych,
    • rozliczanie zamówień.
    • 
Zatem cukiernik odpowiada nie tylko za pieczenie ciast i artystyczne dekorowanie deserów, ale również za monitorowanie i zarządzenie całym miejscem pracy.

Wymagania na stanowisko cukiernika

Pracodawcy nie wymagają, co prawda, ukończenia studiów, jednak odpowiednie wykształcenie jest konieczne. Aby zostać cukiernikiem, można pójść do technikum lub szkoły zawodowej, które nauczą kandydata praktycznych umiejętności, takich jak obsługa maszyn czy sposoby wytwarzania poszczególnych wyrobów. Na końcu edukacji zdaje się egzamin, dzięki któremu dana osoba otrzymuje tytuł czeladnika.

Wykształcenie to jednak nie wszystko. Pracodawcy oczekują też badań sanitarno-epidemiologicznych oraz zdolności manualnych. Przydadzą się także cechy, takie jak zaangażowanie, zmysł estetyczny, kreatywność i ogólna sprawność sensoryczna (przede wszystkim zmysł smaku, węchu i dotyku). Idealny kandydat na to stanowisko powinien być również dokładny, cierpliwy i cechować się wysoką kulturą osobistą.

Cukiernik – zarobki

Jak zatem przedstawia się pensja cukiernika? Wysokość wynagrodzenia zależy od tego, czy dana osoba pracuje na etat w hotelu lub restauracji, czy ma własną działalność. Według Pracuj.pl, przeciętne zarobki wynoszą 3 600 złotych brutto. Warto jednak pamiętać, że na wynagrodzenie wpływa staż pracy i miejsce zatrudnienia.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu