Dla kogo praca z klientem jest odpowiednia?

Dla kogo praca z klientem jest odpowiednia?

21 czerwca 2021, godz. 8:17
Udostępnij: Kopiuj link

Myśląc o pracy z klientem, pierwszym co przychodzi nam do głowy jest współpraca i kontakt z drugim człowiekiem. Wydawać by się mogło, że zadanie to nie jest w żaden sposób skomplikowane, a sama praca nie wymaga zbytniego przygotowania. Nic bardziej mylnego.

Na czym polega praca z klientem?

Obsługa klienta ma bardzo wiele definicji. Wszystko zależy bowiem od branży, w jakiej funkcjonuje to stanowisko, jak również od indywidualnych działań, podejmowanych przez firmę, która się nią trudni. Bezsprzecznie zawód ten wiąże się z koniecznością nawiązywania i utrzymywania kontaktów z klientami, jak również ich profesjonalnej obsługi.

Celem każdego, kto pracuje w tej branży, jest przede wszystkim pozyskiwanie nowych klientów i prezentowanie im jak najkorzystniejszej oferty. W dalszym kroku, jeżeli klient zdecyduje się na współpracę, zadaniem osoby zatrudnionej jako doradca jest upłynnienie całego procesu komunikacyjnego.

Cechy osoby pracującej z klientem

Praca z klientem to przede wszystkim… praca z człowiekiem. Oznacza to, iż zatrudniony powinien wykazywać szereg cech, niezbędnych do realizowania powierzonych mu zadań. W dużej mierze chodzi tu o kompetencje miękkie, dzięki którym pracownik potrafi skutecznie komunikować się z ludźmi – czyli komunikatywność, asertywność, odporność na stres czy empatia.

Ponadto pracownik zajmujący się profesjonalną obsługą klienta powinien być osobą samodzielną i cierpliwą. Istotna jest także umiejętność pracy pod presją czasu czy dar przekonywania. Dodatkowo taka osoba powinna być pozytywnie nastawiona do swoich klientów, jak i prezentowanego przez siebie asortymentu. Tylko wtedy możliwa jest efektywna sprzedaż oferowanych produktów.

W pracy tej niezbędna jest także wiedza na temat technik sprzedażowych. Bardzo często pracodawcy umieszczają w publikowanych ofertach pracy informację, że o stanowisko w obsłudze klienta mogą ubiegać się wyłącznie osoby, które posiadają już doświadczenie w tej dziedzinie. W tym aspekcie współpraca z klientem oznacza jednak wiele różnorodnych czynności – na przykład obsługa osób w sklepie.

Główne obowiązki doradcy klienta

Oprócz utrzymywania stałego kontaktu z bazą klientów, osoba odpowiedzialna za ich profesjonalną obsługę, bardzo często ma za zadanie zawieranie lub zrywanie umów. Do jej obowiązków należy także kreowanie pozytywnego wizerunku firmy, analiza konkurencji oraz własnej sprzedaży i podejmowanych działań marketingowych.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu