60 LAT MINĘŁO -

60 LAT MINĘŁO - "TRÓJKA" ŚWIĘTUJE SWÓJ JUBILEUSZ

21 czerwca 2021, godz. 10:27
Tekst: Katarzyna Koza, Zdjęcia: Gabriel Podbioł oraz kroniki szkolne
Udostępnij: Kopiuj link

"Myślcie to jest wszystko czego chcę Was nauczyć, kiedy zrozumiecie, że myśleć to więcej niż wiedzieć, to jest przeżyć, czuć, rozumieć, tworzyć ..."

Słowa Antoniego Kenara, będące mottem przewodnim i drogowskazem dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Westerplatte w Lublińcu bardzo trafnie określają misję szkoły, która już od 60-ciu lat kształtuje młodych ludzi, rozwija ich pasje i uzdolnienia. 

Jubileusz 60-lecia „Trójki” jest wspaniałą okazją do wspomnień, przemyśleń i refleksji. Przenieśmy się więc w sentymentalną podróż pozwalającą przypomnieć nam początki placówki. 

W latach 50. XX wieku Lubliniec, miał trzy szkoły podstawowe. Klasy w nich były jednak bardzo liczne. W jednej klasie uczyło się około 50 uczniów. Zaistniała więc konieczność budowy nowej szkoły. Dzięki staraniom władz miejskich i oświatowych budowa nowego obiektu szkolnego rozpoczęła się pod koniec 1958 roku. Pod budowę szkoły przeznaczono teren położony u zbiegu ulic Zwycięstwa i Jaronia. Umiejscowienie szkoły w tym miejscu dokonane zostało z myślą o dogodnym dojściu do niej dzieci z dzielnicy Steblów, a także ulic położonych w okolicy szkoły. Budynek szkolny został wykonany na podstawie typowego projektu przedstawionego przez Biuro Projektów Typowych Budownictwa Miejskiego w Warszawie. Wykonawstwo robót budowlanych powierzono Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu Budownictwa Terenowego w Lublińcu. Przy budowie szkoły pracowała w czynie społecznym młodzież szkolna, nauczyciele i żołnierze stacjonujący w Lublińcu. W stanie surowym budynek ukończono 26 października 1959 roku. Rozpoczęcie działalności Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublińcu nastąpiło 1 września 1960 roku. Na mocy pisma z 26 lipca 1960r. zatwierdzono też nazwę szkoły w następującym brzmieniu „Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bohaterów Westerplatte”.
W pierwszym roku naukę w szkole rozpoczęło 456 uczniów w 11 oddziałach. Kadrę nauczycielską stanowiło wtedy 13 nauczycieli. Kierownikiem szkoły został Władysław Mikołajewicz. 

Nadanie szkole imienia „Bohaterów Westerplatte” było niezmiernie istotne dla kształtowania rytuału szkolnego oraz postaw patriotycznych kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. 

Taką też rolę pełniła Izbę Pamięci Narodowej powstała z inicjatywy Pana Zygmunta Bagińskiego, nauczyciela geografii. Jej otwarcie nastąpiło 9 października 1979 roku. Pan Bagiński wraz z uczniami zgromadził w niej wiele cennych pamiątek, przede wszystkim z okresu II wojny światowej. Były to fotografie, listy żołnierzy pisane w niewoli, mundury, książeczki wojskowe i wiele innych. Eksponaty umieszczone były w gablotach stojących wzdłuż korytarza na piętrze budynku. 

1 września 1981 roku eksponaty przeniesiono do pomieszczenia zamkniętego, a następnie, z uwagi na problemy lokalowe, przekazano je do Izby Tradycji w Jednostce Wojskowej w Lublińcu. 
1 września 2006 roku w sali historycznej, dzięki zaangażowaniu i staraniom pani Bożeny Golasz – Kozy, nauczycielki historii, w sali historycznej została ponownie otwarta wystawa pamięci zatytułowana "DZIŚ DAJEMY WAM TYLKO PAMIĘĆ", w której znalazło się część eksponatów z  wcześniejszej ekspozycji. Dzięki niej, do dnia dzisiejszego, uczniowie poznają trudne losy i bohaterstwo polskich żołnierzy.
Dla upamiętnienia patronów szkoły w 1985 roku, na ścianie klatki schodowej została namalowana replika pomnika poświęconego bohaterskim żołnierzom poległym na Westerplatte. Jej twórcą był ówczesny dyrektor szkoły, pan Jan Samek. Malowidło powstałe z okazji 25-lecia istnienia Szkoły do dzisiejszego dnia jest ważnym akcentem wizualnym kojarzonym ze szkołą.

Innym miejscem wyróżniającym „Trójkę” spośród innych szkół w Lublińcu jest Miasteczko Ruchu Drogowego. Zostało ono otwarte 27 maja 1994 roku z inicjatywy Pana Wieńczysława Surmy. Do dnia dzisiejszego służy ono uczniom oraz przedszkolakom w nauce prawidłowego poruszania się po drogach. Każdego roku odbywa się na nim Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Ważnym przedsięwzięciem było również stworzenie sali komputerowej. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło 23 września 1999 roku. Dzięki sponsorom, dzieci zyskały dostęp do nowoczesnej technologii.  
W 2004 roku szkoła otrzymała z MEN nową pracownię komputerową z dostępem do internetu, a w 2007 roku dzięki pozyskanym środkom z EFS pracownia ta została rozbudowana.
Chcąc umożliwić uczniom rozwijanie pasji sportowy, udało się w roku 2013 oddać do użytku halę sportową, która była wynikiem starań i współpracy pani dyrektor Haliny Pagwet oraz władz samorządowych. W 2019r. otworzono natomiast boisko szkolne  o naturalnej nawierzchni.   
W tym samym roku oddano do użytku nowoczesną Ekopracownię pod nazwą „Bądź jak my – bądź eko(i)logiczny”. Została ona utworzona dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 
Poczynione na przestrzeni lat inwestycje wpłynęły niewątpliwie na podniesienie jakości pracy szkoły. Przyczyniły się z pewnością do osiągnięcia przez uczniów wielu sukcesów w olimpiadach przedmiotowych, konkursach i zawodach sportowych na różnych szczeblach.

Szkoła to nie tylko gmach. To przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. W ciągu 60 lat istnienia szkoły przez jej mury przewinęło się kilka tysięcy dzieci i kilkuset nauczycieli. To  uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły tworzą jej niepowtarzalny klimat. Kolejne pokolenia zdobywają w murach szkoły wiedzę i umiejętności niezbędne w dorosłym życiu. To tutaj rozpoczynają swoją przygodę z pisaniem, czytaniem i liczeniem. Poznają tajniki nauk ścisłych i humanistycznych. Od najmłodszych lat, wprowadzani są w świat wartości. Przekazywane są im wzorce postępowania i budowania relacji społecznych. Niezmiernie istotnym celem jest też kształtowanie w młodych ludziach postawy szacunku, życzliwości, tolerancji oraz empatii. Szkoła to miejsce gdzie uczniowie nawiązują pierwsze przyjaźnie, które często trwają całe życie. Uczą się odpowiedzialności za swoje czyny w myśl hasła, które wita wchodzących do szkoły: „Dzisiaj trzeba wiedzieć, co trzeba poznać jutro, by radzić sobie pojutrze”. 
Całej społeczności szkolnej życzymy, aby lata spędzone w murach Szkoły Podstawowej nr3 im. Bohaterów Westerplatte w Lublińcu były kojarzone z radością, ciepłem i serdecznością, a szacownej Jubilatce, aby przyjmowała w swoje progi kolejne pokolenia.

Galeria: 60 LAT MINĘŁO - "TRÓJKA" ŚWIĘTUJE SWÓJ JUBILEUSZ

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu