Konto indywidualne - o czym należy pamiętać?

Konto indywidualne - o czym należy pamiętać?

22 czerwca 2021, godz. 11:34
Udostępnij: Kopiuj link

Obecnie właściwie każdy bank oferuje usługi prowadzenia konta indywidualnego. Na który z nich się zdecydować? Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu konta? Dowiesz się poniżej.

Koszty związane z prowadzeniem konta

Chcąc zachęcić klientów do założenia konta, banki często wskazują, że w ich ofercie prowadzenie rachunku jest bezpłatne. Zdarza się jednak, że po zagłębieniu się w temat okazuje się, iż konto indywidualne faktycznie jest darmowe, niemniej za wiele potrzebnych nam usług należy dodatkowo zapłacić. Ponadto czasem, wbrew reklamom, należy spełnić dodatkowe warunki, aby za prowadzenie rachunku nie były pobrane opłaty, np. konieczne może być osiąganie comiesięcznych wpływów w określonej wysokości lub wykonanie danej ilości transakcji. Nie można zatem ślepo wierzyć reklamom, a dokładnie sprawdzić wszystkie warunki posiadanego konta. 

Sprawdzić należy także, czy opłata zostanie nałożona za utrzymanie karty płatniczej. Samo wydanie karty zazwyczaj jest bezpłatne, przy czym banki często zastrzegają, że jeżeli za pomocą karty nie zostanie wykonana określona liczba transakcji lub transakcje opiewające na wskazaną kwotę, klient ponosi koszty. Rzadko zdarza się natomiast, że opłata jest bezwzględna i nie może zostać zniesiona - jeżeli trafisz na taką ofertę, to warto porównać ją z pozostałymi bankami. 

Co więcej, często ma miejsce sytuacja, w której opłacie podlegają wypłaty z bankomatów należących do innych banków. Wówczas opłata pobierana jest za każdą wypłatę lub w sposób ryczałtowy. Nawet jeżeli bank oferuje nam darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, to należy także zwrócić uwagę, czy takie same warunki występują w odniesieniu do wypłat z bankomatów za granicą, choć może to nie mieć dla Ciebie znaczenia, o ile nie planujesz tego typu wyjazdów. 

Dodatkowe warunki

Oprócz opłat związanych z prowadzeniem konta, powinno się zwrócić uwagę na kilka dodatkowych czynników. Podstawową kwestią jest to, czy bank objęty został Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, który zapewnia, że w przypadku ogłoszenia upadłości banku, środki w nim zgromadzone zostaną zwrócone ich właścicielom. 

Jeżeli korzystamy z jakiejś promocji związanej z otwarciem konta, to należy dokładnie sprawdzić jej warunki. Obecnie często zdarza się, że banki, chcąc zachęcić do założenia u nich rachunku, oferują różne premie gotówkowe czy usługi typu cashback. W takim przypadku z regulaminu promocji może wynikać, że konto należy utrzymać przez pewien czas po jego otwarciu, a w przeciwnym razie otrzymane w ramach promocji środki należy zwrócić. O ile w sytuacji, w której warunki konta nam odpowiadają i faktycznie chcemy z niego korzystać nie ma problemu, o tyle jeżeli skusi nas promocja, podczas gdy warunki są niekorzystne dla posiadacza rachunku, to zamiast zyskać - możemy stracić. 

Pamiętaj także, że jako konsument masz 14 dni na odstąpienie od umowy. Jeżeli zatem już po jej podpisaniu odkryjesz, że bank wymaga opłat, o których wcześniej nie miałeś pojęcia, to takie rozwiązanie będzie prawdopodobnie najlepsze. Najlepiej jednak, aby umowa była przez Ciebie przeczytana przed jej zawarciem, ponieważ to właśnie w niej oraz w otrzymanych regulaminach są odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie mogą rodzić się w naszej głowie podczas otwierania konta. Aby uniknąć takich sytuacji, sprawdź: Split payment – czym jest mechanizm podzielonej płatności. Jak został wprowadzony w bankach?

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu